BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Gardijan“: Protekla 2016. bila strašna za Evropu

„Gardijan“: Protekla 2016. bila strašna za Evropu
29.12.2016. god.


Protekla 2016. bila je strašna za Evropu koja je iskusila terorističke napade u Briselu, Nici i Berlinu, „bregzit“ i sramotu Kalea, a 2017. godina bi mogla da bude ista takva — a možda i ne, piše „Gardijan“, iznoseći pesimistički i optimistički scenario za narednu godinu.

Prema katastrofičnom scenariju, još jedan masovni, smrtonosni napad na početku godine išao bi na ruku desničarskom kandidatu Gertu Vildersu, koji bi mogao pobediti na izborima u Holandiji. Samo mesec dana kasnije, baš pred prvu rundu predsedničkih izbora u Francuskoj 23. aprila, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan bi, kako list ocenjuje, konačno mogao da izgubi strpljenje zbog neispunjenih obećanja Evrope u pogledu vizne liberalizacije i zamrzavanja pristupnih pregovora i zaključi da je pravi trenutak da otvori granice i pusti stotine hiljada očajnih izbeglica i migranata da krenu u Evropu, što će mnogi od njih, naročito mladići u punoj snazi, i učiniti.

Slike tog novog egzodusa i migrantske bede na ekranima u trenutku izbora u Francuskoj bi, uprkos anketama javnog mnjenja koje prednost daju konzervativnom Fransoa Fijonu, mogle da omoguće šokantnu pobedu ekstremne desničarke Marin Le Pen u drugoj rundi u maju, piše „Gardijan“.

Preuzimanje vlasti od establišmenta bi bilo dovršeno pobedom Pokreta pet zvezdica na prevremenim izborima u Italiji, trećoj od šest prvobitnih članica EU, a do jeseni bi eskalacija migrantske krize i terorističke pretnje dovele do pada Angele Merkel na izborima u Nemačkoj, navodi se u tekstu.

Prema „Gardijanu“, sledeći primer Donalda Trampa, protekcionističke evropske vlade bi potom prionule na raskidanje multilateralnih trgovinskih sporazuma i zatvaranje granica. U Holandiji i Francuskoj, Vilders i Le Penova bi organizovali referendum o „negzitu“ i „fregzitu“, a u Italiji bi se građani izjašnjavali o povratku na liru, dok bi dužnici i kreditori u evrozoni hvatali jedni druge za gušu. „Ništa od ovoga naravno ne mora da se dogodi“, piše „Gardijan“. Prema optimističnom scenariju, evropska policija i obaveštajne službe bi mogle da spreče planove za terorističke napada, a Erdogan bi ipak mogao da zaključi da mu je u dugoročno interesu da ne izazove terminalnu krizu u Evropi, navodi list.

Evropa bi, dodaje britanski dnevnik, mogla da pokaže, kao što nagoveštava neočekivana pobeda levičarski orijentisanog Aleksandra Van der Belena nad ekstremno desničarskim Norbertom Hoferom u Austriji, da je prošla vrh talasa populizma. Uzdrmani očiglednim haosom koji je izazvao „bregzit“ i destabilizujućim izborom Trampa, birači u Evropi bi mogli pažljivije da pogledaju šta njihove radikalno desničarske partije obećavaju i umesto njih da se opredele za bezbednost. Vilders bi bio poražen u Holandiji. U Francuskoj bi pobedio Fijon, a planirane izborne reforme u Italiji bi trebalo da dovedu do proporcionalnog predstavničkog sistema, u kojem je nemoguće formirati vladu bez koalicija, što je pokret Pet zvezdica uvek odbijao.

Merkelova bi ubedila Nemačku da je ona najsigurniji izbor, dok bi se Grčka kako i uvek nekako izvukla, a Evropa bi konačno shvatila da mora da ponudi konkretne odgovore za potrebe i strahovanja građana ukoliko želi da preživi, dodaje „Gardijan“. Međutim, Evropom u svakom slučaju duva vetar nezadovoljstva i ozlojeđenosti na uobičajenu politiku i bilo bi iznenađujuće da žrtva toga ne budu bar još neki iz establišmenta, zaključuje britanski dnevnik.

Tanjug



  • Izvor
  • / vostok.rs
  • Povezane teme
  • EU


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi


Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »