BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ispod Lenjinove slike pronađen portret cara Nikolaja II

Ispod Lenjinove slike pronađen portret cara Nikolaja II
15.11.2016. god.
Sa druge strane platna sovjetskog umetnika Vladislava Izmajloviča na kome je u punoj veličini naslikan vođa Oktobarske revolucije Vladimir Lenjin, ispod sloja boje koja se rastvara u vodi tokom restauracije je otkriven portret cara Nikolaja II.


Ruski imperator je bio „skriven“ čitavih 90 godina. „To je veliki dvostrani portret na kome su radili slikari različitih političkih režima. U pitanju je jedinstveni fenomen koji dosada nije bio poznat u istoriji umetnosti“, izjavili su restauratori za „Rusku reč“.

Ilustracija: Pres-fotoIlustracija: Pres-foto
Do ovog otkrića su došli restauratori Akademije primenjene umetnosti „Štiglic“ u Sankt Peterburgu, kojoj je Ruski muzej još 2013. godine poslao ovaj portret na restauraciju. Restaurisani radovi dvojice slikara biće predstavljeni u Muzeju primenjene umetnosti Sankt Peterburga 30. novembra 2016. godine.

 

Ilustracija: Pres-fotoIlustracija: Pres-foto
Istorijat „dvostrukog“ portreta počinje 1896. godine, kada je slikar Ilja Galkin, koji je u više navrata slikao portrete članova carske porodice, napravio krupan svečani portret cara Nikolaja II (280h184 cm). Te godine je car bio krunisan, a platno je bilo naslikano sa ciljem da bude postavljeno u sali za sednice Petrovskog učilišta trgovačkog udruženja.





Nakon revolucije 1917. godine zdanje učilišta je pretvoreno u običnu školu, a 1924. godine, posle Lenjinove smrti, Vladislav Izmajlovič je, kako pretpostavljaju naučnici, premazao carev portret sa nekoliko slojeva boje i sa druge strane naslikao vođu svetskog proletarijata.




Lenjin je naslikan kako stoji na pločniku ispred zgrade Admiraliteta. Slika je postavljena na isto ono mesto u sali za sednice i tamo je stajala gotovo celo stoleće, dok rukovodstvo škole nije donelo odluku da njegov portret pošalje na restauraciju, jer je bio oštećen još u vreme SSSR-a.


U donjem delu slike su otkrivene mnogobrojne sitne rupe za koje se pretpostavlja da su tragovi od udaraca bajonetima u žaru revolucionarne borbe. Zanimljivo je da se na rendgenskom snimku platna vidi da se Lenjinova i careva glava praktično podudaraju“, istaknuto je u informativnoj službi akademije.







Oleg Krasnov,
Ruska reč

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik


Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Ostale novosti iz rubrike »