BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Baze radikalnih islamista najjače u BiH, Albaniji i na Kosovu

 Baze radikalnih islamista najjače u BiH, Albaniji i na Kosovu
30.11.2015. god.
ZAGREB - Prema procjenama bezbednosnih stručnjaka, u posljednjih petnaestak godina na području Balkana stvorena je kvalitetna mreža ćelija radikalnih islamističkih grupa spremnih da krenu u borbu protiv zapadne civilizacije, a najviše ih je u BiH, Albaniji i na Kosovu.

 Pozivajući se na neimenovane sagovornike bliske bezbjednosnim službama, Jutarnji list piše da su "muslimani na Kosovu i u Albaniji" daleko radikalniji nego oni u BiH. Problem je, kažu, u tamošnjim islamskim zajednicama koje su podijeljene i isprepletane radikalnim elementima.

 
Slična situacija je u Makedoniji, a najproblematičnije je u zapadnoj Makedoniji u kojoj većinom obitavaju radikalni islamski Albanci, koji sarađuju sa istomišljenicima u Albaniji i u sukobu su sa sekularnim Albancima nacionalistima i makedonskom državom.U Bosni i Hercegovini je Islamska zajednica prilično jedinstvena u osudi radikalnih islamista i pokušava primiriti situaciju, tvrde sagovornici lista i dodaju da je, prema dostupnim informacijama, broj radikalinih muslimana sve veći.
 
Slična situacija je u Sandžaku koji, tvrde, treba posmatrati kao teritorijalnu cjelinu koja obuhvata Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
 
"Muslimani iz Sandžaka su daleko najradikalniji", tvrdi jedan od sagovornika.
 
U tamošnjoj Islamskoj zajednici već godinama traje sukob između dvije struje, što samo pogoduje daljnjoj radikalizaciji. Obavještajni podaci, međutim, govore kako se dio vehabija iz BiH preseljava na područje Sandžaka u Srbiji", navodi list.
 
Što se Hrvatske tiče, list piše da u ovom trenutku u toj državi ima između 50 i 70 osoba koje se kvalifikuju kao ekstremni islamisti, a punktovi njihova djelovanja su Pula, Rijeka i Zagreb. Svi oni su pod nadzorom službi, a zasad nije primjećeno njihovo djelovanje koje bi išlo prema nekim terorističkim operacijama.
 
Prvi radikalni islamisti na ove prostore stigli su s ratom u BiH kada je tadašnje bošnjačko rukovodstvo odobrilo ulazak stranih boraca iz islamskih država u Armiju RBiH te je 1993. osnovana brigada El Mudžahid.
 
Nakon završetka rata veći dio boraca ostao je u BiH, dobio je državljanstvo, osnovao porodice i širili ideje radikalnog islama kroz obrazovne i druge ustanove u kojima su se dobro pozicionirali. Već 1998. godine radikalni islamisti nalaze novo područje djelovanja, a to je Kosovo, gdje su se Albanci sukobljavali sa tadašnjim Miloševićevim režimom i u Makedoniji.
 
Na prostoru Sandžaka u Srbiji vehabije se pojavljuju početkom 2000. Preko noći nastaju ustanove u kojima se propovijeda vehabizam. Meta vehabija su socijalno ugrožene i slabo obrazovane osobe. Postojala je jaka veza s vehabijama u BiH te su mnoge vehabije iz Sandžaka odlazile u kamp u Gornju Maoču, nekadašnjem centru za obuku vehabija. Vlasti u BiH u tome nisu vidjele problem i prećutno su štitile takva vehabijska središta. Sve dok Melvid Jašarević 2011. nije zapucao na zgradu Ambasade SAD-a u Sarajevu i ranio tri osobe.
 
Jašarević je vehabija iz Novog Pazara i prošao je vehabijski kamp u Gornjoj Maoči. Porijeklom je iz Novog Pazara, kao i Sead Plojović, koji je u Hrvatskoj pokušao osnovati vehabijski pokret. Danas mu se sudi u Srbiji za podsticanje na terorizam.
 
Drugi najpoznatiji lokalitet je Gornja Bočina u kojoj je glavni vođa bio imam Nusret Imamović, koji se smatrao glavnim vođom vehabijskog pokreta u BiH.
 
I prema njemu su tamošnje vlasti bile ambivalentne ili su ga prešutno podržavale.
 
Imamović je izbjegao u Siriju u redove Fronte al-Nusre, a SAD ga je stavio na listu najtraženijih terorista i proglasio terorističkim liderom u BiH.
 
Poznavatelji prilika u BiH tvrde kako trenutno ne postoji neko čvrsto jezgro vehabija u BiH. Imamović je u Siriji, a Bilal Bosnić, još jedan od najpoznatijih vođa vehabija u BiH, osuđen je na sedam godina zatvora zbog podsticanja na terorizam.
 
 
 


  • Izvor
  • Nezavisne


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »