BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hag ne pušta Hadžića na lečenje

Hag ne pušta Hadžića na lečenje
16.03.2015. god.


Haški tribunal odbio je danas zahtev bivšeg predsednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića da bude privremeno oslobođen zbog bolesti.

Raspravno veće zaključilo je da u sudskom pritvoru Hadžić ima svu neophodnu visoko kvalitetnu medicinsku negu, prenosi Beta.

U danas objavljenoj odluci, veće prvi put navodi da Hadžić boluje od agresivnog oblika tumora na mozgu (glioblastoma multiforme).

Veće, kojim predsedava belgijski sudija Gij Delvoa, preciziralo je da Hadžića trenutno leči „visoko poštovani neuroonkolog Taphorn“.

„Raspravno veće, stoga, nema razloga da sumnja da Hadžić dobija visokokvalitetnu, primerenu medicinsku negu u Hagu“, navodi se u saopštenju.

Iz odluke proizlazi da je Hadžić podvrgnut radioterapiji, odnosno zračenju, i hemoterapiji.

Na osnovu svedočenja nezavisnih eksperata, raspravno veće je utvrdilo da se, „trenutno, ništa se definitivno ne može reći o tome koliko se očekuje da će Hadžić poživeti ili kako će reagovati na drugu fazu lečenja, zato što je još rano (za takve procene)“.

Iako je jedan od specijalista, Patrik Kras, procenio da Hadžić ima izgleda da živi još jednu do dve godine, što je u zahtevu za oslobađanje navela i odbrana, drugi veštak, Tatjana Seute, konstatovala je da je prerano za takve procene.

Sudsko veće je stoga došlo do zaključka da će određeniji odgovor o tom pitanju moći da se da „s napretkom lečenja i posle pregleda magnetnom rezonancom (MRI)“, koji je zakazan za maj.

„U ovom trenutku, mada izmoren kombinovanom radioterapijom i hemoterapijom, Hadžić, kako se slažu eksperti, ne izgleda da ima ikakve spoznajne probleme: dobro se orijentiše u vremenu, prostoru i prema ličnostima i dobro se izražava“, piše u odluci.

Što se tiče Hadžićeve potrebe da se odmara više, uprava pritvora će mu to omogućiti, navode sudije. Tvrdnju odbrane da je hrana u pritvoru neprikladna, veće je odbacilo kao nedokazanu.

Precizirajući da će u sledećoj fazi lečenja, Hadžić lekove uzimati oralno i da nema potrebe da bude u bolnici, te prihvatajući da bi njegov boravak kod kuće u Srbiji imao izvesne prednosti, sudije su, međutim, zaključile da to ne predstavlja nužan humanitarni razlog za njegovo privremeno oslobađanje, s obzirom da su „uslovi u pritvoru dovoljno u skladu sa trenutnim potrebama Hadžićevog lečenja“.

„Raspravno veće će nastaviti da procenjuje Hadžićevu zdravstvenu situaciju, ali u ovom trenutku nalazi da je njegov boravak u pritvoru UN, gde može biti pomno praćen i primati zadovoljavajuću medicinsku negu dok traje druga faza terapije, u skladu sa potrebama tog lečenja“.

Hadžićeva odbrana je u zahtevu za privremeno puštanje na slobodu, u februaru, tvrdila da je njegova bolest „u terminalnoj fazi“ i da oboleli obično žive u proseku još „17 meseci“, kao i da je vreme do rasta tumora i „ozbiljne onesposobljenosti“ pacijenta oko pola godine.

Hadžiću je, po odbrani, dijagnoza postavljena u novembru 2014.

Suđenje Hadžiću u Hagu je u prekidu od oktobra prošle godine, kada mu je pozlilo u sudskom pritvoru.

Branioci su naznačili, navodeći nalaze specijalista, da je Hadžić do sada smršao 10 kilograma zbog bolesti i lečenja.

Hadžića su, kao poslednjeg optuženog u bekstvu, vlasti Srbije uhapsile u leto 2011. Suđenje je počelo u oktobru 2012. U trenutku prekida procesa, u toku je bila Hadžićeva odbrana.


  • Izvor
  • foto: © AFP 2015/ JERRY LAMPEN / POOL/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »