BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ambasador Britanije ``brani`` Republiku Srpsku od agresivne Rusije

11.03.2015. god.


Edvard Ferguson, britanski ambasador u Sarajevu je po ko zna koji put predstavio agresivnu politiku svoje zemlje i NATO pakta na balkanskom prostoru. U isti mah on optužuje Rusiju za agresivnu politiku, iako Rusija nikakvih vojnih pretenzija nema, niti vojsku na Balkanu, za razliku od NATO pakta koji je stacioniran i mimo znanja vlasti. U isti mah je optužio Rusiju za agresivnu politiku, a što bi se upravo moglo reći za njegovu zemlju i izjavu koja sledi.


Prenosimo deo teksta:

"Pred NATO-om je veliki zadatak rekonfiguracije kako bi odgovorio agresivnoj, ekspanzionističkoj Rusiji na istoku, te pretnji od islamskog ekstremizma na jugu. Ali, ono što me se najviše dojmilo je da NATO još uvijek ima u vidu Balkan.

Prema ovom regionu postoji puno dobre volje i svi žele videti Bosnu i Hercegovinu (čitaj Republiku Srpsku) i njene susjede u Savezu. NATO ovaj region, i njegovu trajnu stabilnost, vidi kao nedovršen posao. A nije teško videti zašto je to tako. Samo pogledajte kartu. NATO saveznici su na severu, jugu, istoku i zapadu. Ali, u samom srcu Evrope postoji rupa. Bosna i Hercegovina (čitaj Republika Srbska) je evropska zemlja i mesto joj je u evropskom savezu.

NATO = sigurnost. NATO je najmoćniji i najuspešniji savez u istoriji sveta. On je krajnji garant sigurnosti jedne zemlje. Kada pristupe NATO-u, zemlje polažu svečanu zakletvu da će svaki napad na neku savezničku zemlju smatrati napadom na sve njih te da će pomoći svom savezniku sa svim neophodnim sredstvima. NATO smatra da su granice nepovredive što je za zemlju sa istorijom kakva je bosanskohercegovačka, garancija kakvu vredi imati.

Vladajuće koalicije na nivou države i Federacije su se već dogovorile da najzad provedu odluku Ustavnog suda i vojnu imovinu zvanično registruju na državu. 

U regionu, Hrvatska, Slovenija i Albanija su već NATO saveznici. A druge zemlje se takođe približavaju NATO-u, uključujući i one koje su, poput dijelova Bosne i Hercegovine (Republika Srbska(, doživjele NATO bombardovanje u proteklih 20 godina. Crna Gora je blizu ulaska u NATO. Saradnja Srbije i NATO je sve veća. Srbijanski ministar odbrane je prisustvovao prošlogodišnjem NATO samitu u Velsu, a u januaru je Srbija usvojila individualni akcioni plan partnerstva sa NATO – prvi zvanični korak na putu ka članstvu u Savez."

                                     Edvard Ferguson, britanski ambasador u Sarajevu


Između ostalog britanska ambasada u Sarjevu svoju "mirnu" politiku, za razliku od "agresivne" ruske, definiše na sledeći način:

"- strateško angažovanje sa državnim organima u BiH i sa NATO štabom u Briselu da se ide napred u rešavanju pitanja koja se odnose na proces pridruživanja BiH NATO;

- poboljšanje koordinacije reformi u segmentu odbrane sa međunarodnim partnerima i obezbeđivanje da aktivnosti na tom putu budu što efikasnije izmeđa Ministarstva odbrane BiH i NATO štaba;

- izlazak u javnost i razgovor sa građanima da poboljšaju razumevanje članstva u NATO i njegove prednosti;

Velika Britanija je jasno opredeljena da je članstvo u NATO u interesu Bosne i Hercegovine, i na širem regionu. To je najuspešniji savez u svetu i najbolji način da se osigura regionalna bezbednost i stabilnosti."

Nije toliko iznenađujuće ovakve reči čuti od britanskog ambasadora, nego začuđuju izjave političara iz Republike Srpske, pre svega Ane Trišić-Babić koja je predstavnik Republike Srpske u zajedničkim organima na nivou BiH, predsedavajuća u Komisiji za NATO integracijski proces, zamenik ministra spoljnih poslova BiH i funkcioner najjače političke partije u Republici Srbskoj SNSD-a, Ana Trišić-Babić, a koja je izjavila da je  strateški spoljnopolitički cilj Republike Srpske, odnosno BiH, članstvo u NATO.



Ana Trišić-Babić sa visokim oficirom NATO-a, foto: mvp.gov.ba

Na brifingu o NATO integracijama ona je između ostalog istakla: 

"BiH treba postati članica NATO, ne samo zbog činjenica što nam to garantuje unutrašnju stabilnost ili što nam je potreban bezbednosni kišobran, već i zbog toga što će BiH, prilagođavanjem standardima i vrednostima koje zagovara NATO, postati savremena zemlja, u kojoj je demokratija, vladavina prava i poštivanje ljudskih prva trajna kategorija", rekla je Trišićeva na brifingu o NATO integracijama na kojem je između ostalog prisustvao veliki broj američkih oficira.

Pored navedenog, ona je naglasila da su u NATO integracijski proces trenutno uključene SVE institucije u BiH (čitaj Republike Srpske), a da je Ministarstvo spoljnih poslova BiH preuzelo mesto lidera u ovom procesu.

Da ne nabrajamo koje su sve "koristi" bile od NATO-a i koliko "dobra" je doneo Republici Srbskoj i Srbiji, jer za takav tekst ne bi bila dovoljna ni godina dana.

Stoga se postavlja pitanje, u čije ime rade političari iz Republike Srpske, u ime NATO, ili u ime naroda Republike Srpske?

Vanja Savićević,


Povezano:


Strateški cilj Republike Srpske članstvo u NATO - republički organi ćute

Kako srbski političari uvaljuju Republiku Srpsku u NATO

NATO raketni štit u Republici Srbskoj

Ukidanje Vojske Republike Srpske i ulazak u NATO

Republika Srbska, njeni političari i NATO - dokle?



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Rusija nikada nije odustala od pregovora, za razliku od Kijeva, izjavio je izaslanik Moskve u UN Vasilij Nebenzja


Ukrajinskog lidera, čiji je mandat istekao danas, Rusija smatra „ratnim zločincem“, izjavio je bivši predsednik Dmitrij Medvedev


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“

Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba


Ostale novosti iz rubrike »