BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija viceprvak Evrope

24.06.2007. god.

Fudbaleri Holandije u finalu Evropskog prvenstva pobedili izabranike Miroslava Đukića sa 4:1 (1:0). – Strelci: Bakal, Babel, Rigters i Brojns za domaćina, a Mrđa za našu reprezentaciju. – Kolarov isključen u 62. minutu.

Mlada fudbalska reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na 16. Evropskom prvenstvu u Holandiji, pošto je u finalu ubedljivo poražena od domaće selekcije sa 4:1 (1:0). Holanđani su apsolutno zasluženo uspeli da odbrane titulu osvojenu prošle godine u Portugaliji i postali prvi organizator koji se popeo na kontinentalni tron. Bili su izabranici Fopa de Hana bolji i raspoloženiji u svakom pogledu, ali se mora priznati i da naši fudbaleri i pored nesporne želje nisu igrali na nivou iz prethodnih utakmica. Svakako, za to su zaslužni domaćini, koji su umešno koristili i kažnjavali kikseve naše odbrane.

Rezultat je na kraju mogao da bude i ubedljiviji, pa su reprezentativci zemlje lala i vetrenjača, ponovimo, zasluženo dobili pehar i zlatne medalje iz ruku predsednika Uefe Mišela Platinija.

Miroslav Đukić je izveo sastav prema očekivanjima. Rukavina, Drinčić i Basta su trebali da kontrolišu desnu stranu odbrane po kojoj je delovao ponajbolji igrač domaćina Drente. Janković je zaigrao uz levu aut liniju, a Milovanović iza najisturenijeg Rakića, koji je ponovo dobio prednost u odnosu na Mrđu. Zamisao je možda u osnovi bila dobra, ali po jakoj kiši i klizavom terenu odbrana, koja do ovog meča nije savladana, nije delovala sigurno. Bilo je previše „ispadanja” iz igre i rupa, što su sjajni Holanđani vešto koristili.

Iako je prvi udarac uputio naš Milovanović, prvu ozbiljniju priliku imali su domaćini u 11. minutu. Rigters je lepo ubacio loptu sa desne strane, a Drente nije bio precizan. Samo šest minuta kasnije domaćin je poveo. De Rider je maestralno ubacio loptu u prazan prostor i izigrao kompletnu odbranu naše reprezentacije, utrčao je Bakal, odlično se zagradio ispred Rukavine i sa šest metara lako matirao Kahrimana. Već u narednom napadu Bakal je ponovo zapretio iskosa s leve strane, ali je srpski čuvar mreže lako odbranio.

Prvu pravu gol-šansu reprezentacija Srbije je imala u 19. minutu. Milovanović je izveo korner, golman Vaterman podleteo pod loptu, Duško Tošić skočio i samo uspeo da je okrzne glavom, ali je ona za malo završila pored leve stative. Tri minuta kasnije Bakal se lako oslobodio Rukavine i Baste pronašao De Ridera, ali je ovaj bio neprecizan sa svega šest metara.

Umalo da Kolarov u 36. minutu nije ponovio pogodak protiv Belgije. Izveo je slobodan udarac sa desne strane, opet je kiksnuo golman holandske selekcije, ali je na njegovu sreću lopta udarila u desnu stativu i odbila se u polje daleko od domašaja naših igrača.

Isti igrači izašli su na teren i u drugom delu, a već posle 20-tak sekundi Basta se izborio za loptu i pokušao levom nogom da savlada Vatermana, ali nije uspeo. Rakić je za delić sekunde zakasnio i bio kratak u 47. minutu, usledila je na drugoj strani greška kapitena Ivanovića, pa je Duško Tošić u poslednji čas intervenisao na šut Bakala i sprečio pogodak. Kada Janković nije uspeo u 58. minutu sa 16 metara, „kola” reprezentacije su krenula nizbrdo. Babel je dva minuta kasnije iskoristio novi kiks naše odbrane i loptu ubačenu od De Ridera lako smestio u donji desni ugao. Kolarov je isključen u 62. minutu zbog drugog žutog kartona. U 67. minutu je bilo ubedljivih 3:0. Babel je ubacio loptu iza leđa naših igrača, utrčao je Rigters i lako matirao Kahrimana. Ovim golom on je postao najbolji strelac ovog takmičenja.

U 71. minutu Ivanović je nepropisno zaustavio Babela, pa je arbitar Skomina pokazao na belu tačku. Udarac ovog holandskog napadač Kahriman je odbranio. Tračak nade pojavio se u 79. minutu kada je rezervista Mrđa smanjio na 3:1. Zoran Tošić je prevario Donka, odlično centrirao, pa Mrđi nije bilo teško da sa četiri metra glavom savlada domaćeg čuvara mreže.

Duško Tošić je u 81. minutu izbacio loptu, koja je išla ka nebranjenoj mreži posle nove greške Ivanovića i udarca Babela. Ali, šest minuta kasnije spasa nije bilo. Brojns je sjajno proigrao De Ridera, ovaj prošao Zoran Tošića i ubacio prizemnu loptu, a Brojns utrčao i pored Rukavine sa dva metra je smestio u mrežu i doneo veliku radost Holanđanima, koji sigurno nisu očekivali da će do nove titule stići ubedljivim trijumfom.

STADION: Evroborg. GLEDALACA: 19.814. SUDIJA: Skomina (Slovenija). STRELCI: 1:0 Bakal (17), 2:0 Babel (60), 3:0 Rigters (67), 3:1 Mrđa (79), 4:1 Brojns (87). ŽUTI KARTONI: Drente, Berens (Holandija), D. Tošić, Ivanović, Mrđa, Rukavina (Srbija). CRVENI KARTON: Kolarov (Srbija) u 62.

HOLANDIJA: Vaterman 6, Cujverlun 7, Krojsvijk 8, Donk 7,5, Piters 8 (od 89. Jon-A-Pin -), De Rider 8,5, Maduro 8, Drente 8,5 (od 77. Berens -), Bakal 8, Babel 8,5, Rigters 8 (od 69. Brojns 8). Selektor: De Han.

SRBIJA: Kahriman 7, Rukavina 6, Ivanović 6, D. Tošić 6,5, Kolarov 6, Drinčić 6,5 (od 65. Z. Tošić 6,5), Smiljanić 6,5, Basta 6 (od 72. Babović -), Milovanović 6, Janković 6, Rakić 6 (od 72. Mrđa -). Selektor: Đukić.

IGRAČ UTAKMICE: Rajan Babel (Holandija).