BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Napraviti Ruski humanitarni centar i u Republici Srbskoj

Napraviti Ruski humanitarni centar i u Republici Srbskoj
02.07.2017. god.


Svedoci smo ovih dana halabuke zapadnih diplomata oko statusa Rusko-srpkog humanitarnog centra u Nišu. Zapadne diplomate skoro pa da i ne biraju reči kada govore o Centru, iz dana u dan ponavljajući se, a da se pritom zaboravljaju da se nalaze u Srbiji koja ima svoje interese i zakone. Te diplomate, čak se diplomatski nekulturno i javno mešaju u unutrašnje stvari Srbije te javno i preko medija upozoravaju Beograd,  da se to tako ne može, da će biti posledica i sl. Interesovanje najviših zvaničnika, čak i u Vašingtonu začuđuje, a s druge strane i pokazuje stvarne želje i ambicije ovih diplomata.

O ovoj temi razgovarali smo sa vojno-političkim analitičarom, pukovnikom dr Gostimirom Popovićem:


 pukovnik dr Gostimir Popović
- Rusko-srbski humanitarni centar, odnosno centar za vanredne situacije koji se nalazi u Nišu je namenjen prvenstveno za pomoć u vanrednim situacijma svim narodima, zemaljma, sistemima i oblastima u regionu jugoistočne Evrope. Svako mešanje u takve aktivnosti predstavlja tendeciozne pokušaje da se napravi "nešto", što praktično tu ne postoji.

Taj centar jednostavno služi da pomogne ljudima u svim aspektima. Umesto da se ohrabre sve zemlje u regionu od Sofije do Ljubljane, dole do Jadrana, pa do Budimpešte, da sarađuju sa tim centrom, da traže najbolja rešenja, da prave određene vrste obuka, da mogu da dejstvuju u odeđenim vanrednim situacijama, kada su upitanju bilo koji vidovi ugrožavanja bezbednosti, dolazimo u situaciju da se taj centar napada, pogotovo od strane predstavnika NATO saveza i SAD, kao nešto što je imaginarno i nešto što ugrožava bezbednost, dakle potpuna zamena teza i jedan vrlo nekorektan pristup.

Taj centar treba i dalje razvijati. U tom centru treba budu najstručniji ljudi, oni koje Rusi mogu da pošalju, da mogu da pomognu ovom regionu, a ovaj region treba da ga prihvati kao jedan dobronameran gest Rusije. U ovom slučaju, proglašavanjem Centra od SAD i NATO, za nešto što ugrožava bezbednost je tipična zamena teza, zamajavanje javnosti i na taj način se sprečava da se možda u nekoj vanrenoj situaciji dejstvuje onako kako bi to trebalo.

Koji je cilj izjava zvaničnika SAD i NATO? Da li da se zatvori Centar, da spreče Rusiju da centar dobije diplomatski status, da Rusija ima manje uticaja u regionu, ili nešto drugo? Kakva je pozadina izjava ovih diplomata?
 

- Kada govorimo o ciljevima i aktivnostima zvaničnika preko okeana, oni bi izgleda najviše voleli da Rusija ne postoji. Da ne postoji ni Srbija, ni srbski narod, ni ruski narod, jer se tako ponašaju. Umesto saradnje, umesto pružene ruke od strane Moskve, Beograda i Banjaluke, kao i svih srbskih predstavnika, oni od nečega što to nije, prave nešto što oni misle da jeste. Verovatno, oni razmišljaju svojom logikom, kako bi oni radili u tim uslovima. Rusi naravno ne rade kao oni, nego rade iskreno i tu je sve otvoreno. Oni su se uhvatili tog imuniteta, što je potpuno nebitna stvar. Imunitet može biti i stvarna i formalna stvar. U ovom slučaju, svi ruski predstavnici koji su tu došli, imaju taj stvarni imunitet koji niko ne treba ni da proglašava. Cilj SAD i NATO je, ne da se uticaj Rusije na Balkanu smanji, nego da nestane. Siguran sam da bi oni želeli da uticaj Rusije nestane i u svim delovima sveta jer je on pozitivan, a s druge strane, pozitivni i miroljubivi uticaji njima ne trebaju.

Pored Hojt Lija iz Stejt Departmenta, preko Kajla Skota, ambasadora SAD u Beogradu, koji su saopštili da je to "špijunski" centar, te da su zabrinuti, oglasila se i zameiik Jensa Stoltenberga, šefa NATO-a, Rouz Gotemiler, te je  saopštila da "svaka država koja namerava da pruži diplomatski status civilnoj ustanovi, treba o tome dobro da razmisli", te da bi bilo dobro da znaju o čemu se tačno radi.

- To je još jedna u nizu priča koje oni pričaju, što znači da je ta floskula ili mantra smišljena u jednom centru i samo je svi ponavljaju na ovaj ili onaj način. Ta priča o tome da li bi neke organizacije, ljudi ili institucije trebali ili ne bi trebali, da imaju imunitet, to nju, Rouz Gotemiler, savršeno ne treba da se tiče, jer imunitet daje sistem kod kog se dolazi. Tako taj sistem može dati imunitet reprezentaciji hokeja na ledu, pa do organizacije koja pomaže u izgradnji visokih zgrada. Dakle, to jednostavno nije to, ali zbog zamajavnja javnosti, oni su se zakačili za taj imunitet i pokušavaju na svaki način da stvore utisak da se tu dešava nešto što ugrožava mir - što nije tačno. U tom smislu, ta priča o imunitetu, ona nema nikakve zdrave logike, pa čak nema veze ni sa svim mogućim diplomatskim konvencijama koje postoje na ovoj planeti. Njima je bitno da ponavljaju priču i stvaraju uslove da se jednostavno spreči jedna dobra aktivnost.

Da li je konačno došlo vreme da zvaničnici iz Srbije, pa i Republike Srpske, otvoreno i jasno kažu, prvenstveno predstavnicima SAD i NATO-a, da prestanu sa mešanjem u unutrašnja pitanja. Skoro pa da ne prođe dan, a da neko od njih javno ne uputi uslov, negodovanje, pa i pretnju.  

- Da li je konačno došlo vreme? Vreme više nije, ni pet do dvanaest, nije više ni dvanaest, nego dvanaest i petnaest. Vreme je davno prošlo kada je to trebalo reći, mada nikada nije kasno da se otvoreno i jasno kaže šta je šta, te da se govori na bazi istine. Međutim, u ovom slučaju ja bih isto tako izrazio želju, kada bi institucije Republike Srpske pokrenule inicijativu i zamolile Rusku Federaciju da jedan sličan centar ili podcentar ili ekspozituru tog centra naprave i u Banjaluci, te da onda i Republika Srbska bude deo tog regionalnog sistema odbrane u vanrednim situacijama, počevši od elementarnih nepogoda, pa do nekih drugih katastrofa. To bi trebalo uraditi.  Naravno da se već jednom, i to konačno, na nivoima ministarstava spoljnih poslova i određenih institucija sistema, treba jasno reći zapadnim ambasadorima i njihovim službenicima koji prekoračuju svoje propisane obaveze, konvencije i običaje, da se konačno vrate poslu koji obavljaju. Nadam se da će se u Republici Srbskoj napraviti jedan takav centar sistem koji bi bio vrlo koristan i verujem da bi dobar deo ambasadora sa zapada skočio da se za to "nema pravo", a što naravno nije njihov posao. Oni jednostavno na to nemaju pravo, ni po konvencijama, ni po običajima niti po normama.

Razgovarao Vanja Savićević 

 



  • Izvor
  • foto: Ministarstvo za vanredne situacije RF/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »