BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Međunarodni sajam turizma: Regioni Rusije u srcu Beograda

Međunarodni sajam turizma: Regioni Rusije u srcu Beograda
27.02.2017. god.
Na 39. međunarodnom sajmu turizma u Beogradu prvi put se pojavio ruski štand. Dopisnica portala "Ruska reč" Katarina Lane posetila je sajam da vidi kakvo iznenađenje su ruski regioni prepremili Srbima.


Svečanom otvaranju sajma prisustvovao je i srbski premijer Aleksandar Vučić. On je istakao da je Rusija stari srbski partner u oblasti turizma. Srbija se, po njegovim rečima, takođe trudi da širi i razvija svoje mogućnosti za privlačenje ruskih turista.

Aleksandar Čepurin i Aleksandar Vučić. Ilustracija: Katarina Lane. Aleksandar Čepurin i Aleksandar Vučić. Ilustracija: Katarina Lane.

 

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin, koji je takođe prisustvovao otvaranju, sa velikom toplinom je uporedio glavne gradove dveju država: „Moskva je lepotica, a Beograd je lepotan!“ On je takođe izrazio nadu da će ruski regioni, prisutni na izložbi, naći u Srbiji partnere: „To je čitav niz regiona koji imaju neopisive prirodne i kulturne lepote. Ljudi će početi bolje da se upoznaju i to će biti korisno za naše bilateralne odnose“.

 

Aleksandar Čepurin. Ilustracija: Katarina Lane Aleksandar Čepurin. Ilustracija: Katarina Lane

Privlačni su i ruski regioni, a ne samo prestonice

Srbi najčešće putuju u Moskvu, Sankt Peterburg i Soči. Međutim, postoje i drugi regioni Rusije koji su isto toliko privlačni za odmor. Vologodska, Astrahanjska, Kaluška, Jaroslavska, Vladimirska i Moskovska oblast, kao i republika Komi, predstavile su svoje turističke mogućnosti u Beogradu. I pored toga što se pojedine oblasti graniče jedna sa drugom i reklo bi se da moraju biti slične, svaka od njih može da iznenadi čak i iskusnog turistu. To su potvrdili i posetioci izložbe.

 

Ilustracija: Katarina Lane Ilustracija: Katarina Lane

„Ovde su predstavljene retke, neobične destinacije. Vrlo zanimljivo. Rusija je velika!“, rekao je Stevan Kartarović, stručnjak za fiziku i hemiju. „Ja bih hteo da posetim Vladivostok i Kamčatku. Putovanje Volgom je zanimljivo, puno mojih prijatelja je bilo na njemu i zadovoljni su. Ja sam bio u Moskvi, ali u prošlom milenijumu, i sada sam ovde zastao da vidim šta se nudi i eventualno da odlučim gde da odem“.
Olga Dabić, ekonomski tehničar iz Beograda, kaže da bi htela da poseti Sibir: „Mene interesuje Sibir. Iako je daleko, baš me zanima. Znam da je tamo sigurno hladnije i možda bih volela da odem u nekom mesecu kad nije tako velika zima, i da obiđem tu oblast“.

Ilustracija: Katarina Lane Ilustracija: Katarina Lane

Vologodska oblast – postojbina Deda Mraza

Svake Nove godine hiljade dečijih pisama stižu u Veliki Ustjug, gradić gde živi Deda Mraz. Njemu se može otići i u goste i usput uživati u zimskim lepotama Ruskog Severa. Ovde se brižljivo čuvaju i razvijaju tradicije izrade čipke. Majstori osmišljavaju nove šare nadahnuti snežnim vologodskim pejzažima.

Jaroslavska oblast – bajkovito carstvo

Kakvih sve muzeja ima u Jaroslavskoj oblasti! Tu je i jedini muzej miševa u svetu u gradu Miškinu, muzej pegli, muzej čajnika i muzej valjenki. A u Pereslavskom rejonu na obali Pleščejevog jezera nalazi se čarobni plavi kamen koji prema legendi ispunjava želje.

Astrahanjska oblast – „izdaleka dugo teče reka Volga“

U ovom regionu je leti vrućina +40 stepeni! Tu rastu lubenice i ukusni astrahanjski paradajz koji je čuven u celoj Rusiji. Veličanstvena Volga zapljuskuje tu plodnu zemlju. Astrahanjska oblast je prava „meka“ za ribolovce. Štuka, som i šaran mogu se pecati tokom cele godine! Čuvenoj astrahanjskoj vobli (Rutilus caspicus) čak je posvećen festival i postavljen joj je spomenik u Astrahanju.

Trgovinski predstavnik RF u Srbiji Andrej Hripunov na otvaranju izložbe je rekao: „Srpske kolege se čude i kažu da je Astrahanj daleko. Nije daleko! Od Moskve do Astrahanja avionom se stiže brže nego autobusom od Beograda do Kopaonika. Ne treba se plašiti. U Rusiji se sve čini da gostima i turistima bude udobno“.
 

Vladimirska oblast – kristalna duša Rusije

Ovaj region je čuven po svojoj drevnoj arhitekturi. „Imamo deset spomenika koji su pod zaštitom Uneska“, kaže Sergej Lovkovski, glavni ekspert Komiteta za turizam u administraciji Vladimirske oblasti. „Hram Pokrova na Nerli je spomenik iz 12. veka. To je biser Zlatnog prstena Rusije, Uspenska i Dmitrievska crkva u gradu Vladimiru su podignute od belog kamena i takođe potiču iz 12. veka. To je veoma lepo. U Suzdalju se u nekih 10 kilometara teritorije grada u istorijskom delu nalazi 6 manastira i 30 hramova. A u gradu Gus-Hrustalni već nekoliko vekova se gaji tradicija proizvodnje kristala i stakla. Naše posuđe je čuveno u celom svetu!

Kaluška oblast – odavde se vidi kosmos!

U Kalugi je živeo i radio čuveni naučnik i osnivač teorijske kosmonautike Konstantin Ciolkovski. Zbog toga u Kaluškoj oblasti postoji tako mnogo znamenitosti vezanih za kosmičku tematiku.

„Mi imamo prvi i najveći u svetu muzej istorije kosmonautike ’Ciolkovski’. U njemu je ogromna ekspozicija sa raketom-nosačem ’Vostok’, vernom kopijom rakete u kojoj je 1961. godine Jurij Aleksejevič Gagarin leteo u kosmos“, priča Danil Kuznjecov, direktor Turističko-infor 
macionog centra ’Kaluški kraj’. „A tu su i čuvene glinene dimkovske igračke, i one se prave kod nas u Kaluškoj oblasti“.

Republika Komi – toplo srce surovog područja

Irina Borisova. Ilustracija: Katarina Lane Irina Borisova. Ilustracija: Katarina Lane

 

Komi je naziv koji Srbima uglavnom nije pozat. „Srbski turisti ne poznaju naš region“, kaže Irina Borisova, načelnica Odeljenja za razvoj ugrofinskog etno-parka i turističko-infor macionog centra Republike Komi. „Ja sam danas svima pričala gde se mi nalazimo i kako se do nas stiže. Kod nas su Uralske planine i brze planinske reke po kojima se može splavariti, gaje se lososi i irvasi. Možete doći i neko vreme provesti u porodici odgajivača irvasa, živeti sa njima na Severu, probati meso irvasa osušeno na vazduhu, skupljati morošku (severnu vrstu divlje maline), kljukvu (vrstu brusnice) i borovnicu. A naša nacionalna kuhinja je veoma jednostavna i prirodna“.

39. međunarodni sajam turizma u Beogradu trajao je do 26. februara. 

 Katarina Lane,
Ruska reč

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »