BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Sloboda plovidbe nije sloboda za invaziju i kršenje suvereniteta“ - Kina

RT: „Sloboda plovidbe nije sloboda za invaziju i kršenje suvereniteta“ - Kina
22.09.2018. god.


Peking "neguje" princip slobode plovidbe, ali neće ostati u stanju mirovanja jer ga zapadne sile koriste kao izgovor da pokažu svoju "vojnu moć" i "stvaranje nevolja" u Južnom kineskom moru, izjavio je ambasador Kine u Velikoj Britaniji 
Liu Ksiaoming.

"
Izgleda da neke velike zemlje izvan regiona ne cene mir i spokoj u Južnom kineskom moru. Poslali su vojne brodove i avione sve do Južnog kineskog mora kako bi stvorile probleme", rekao je ambasador Kine.


On je naglasio da Kina nema problema sa slobodom plovidbe i da zapravo "neguje" princip koji omogućava "stotinama hiljada" brodova da plovi kroz sporne vode, jedne od najvećih svetskih trgovačkih arterija. Kako je naveo, Peking je samo zabrinut kada američki brodovi i brodovi njihovih saveznika bezobrazno krše teritorijalne vode Kine (lanac spornih ostrva), a na kojima Kina gradi vojnu infrastrukturu kako bi zaštitila svoje teritorijalne pretenzije.

"Pod izgovorom tzv. `Slobode plovidbe`, ignorisali su ogromnu morsku trasu i izabrali da plove u susednim vodama kineskih ostrva i grebena kako bi pokazali svoju vojnu moć ", rekao je ambasador, nazivajući takve akcije "ozbiljnim povredama kineskog suvereniteta i pretnje bezbednosti, kao i miru i stabilnosti regiona".

"Sloboda plovidbe nije dozvola za bilo šta. Sloboda plovidbe nije sloboda da vršite invaziju na teritorijalne vode druge zemlje i kršite suverenitet druge države. Takva sloboda mora biti zaustavljena. Inače, Južno kinesko more nikada neće biti mirno", upozorio je kineski izaslanik.

Južno-kinesko more, bogato resursima, predmet je sukoba i pretenzija od strane nekoliko zemalja, uključujući Kinu, Vijetnam, Filipine, Indoneziju, Maleziju i Bruneje. SAD šalju svoje brodove i avione kako bi sprovedile patrolne misije u spornoj oblasti, što je više puta izazivalo oštre proteste Pekinga.

Američki saveznici, odnosno Velika Britanija i Japan, takođe su uznemirili Kinu demonstriranjem sile u spornim vodama. Tako su i prošle nedelje, pomorske snage Japana održale vežbe u ovom regionu, uz učešće razarača. Početkom septembra, Peking je takođe poslao fregate i dva helikoptera kako bi prati britanski brod kroz Južno kinesko more.
 


  • Izvor
  • foto: © Todd Cichonowicz / US Navy photo / Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »