BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nema ublažavanja sankcija Pjongjangu dok ne demostrira proverljive i nepovratne korake ka denuklearizaciji

03.06.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Pjongjang će morati da demonstrira jasne korake ka denuklearizaciji pre nego što se ublaže sankcije, upozorio je američki sekretar za odbranu Džejms Matis, uoči dugoočekivanog susreta lidera SAD i Severne Koreje.

"Nastavićemo da sprovodimo sve rezolucije Saveta bezbednosti UN o Severnoj Koreji. Severna Koreja će dobiti olakšice samo kada demonstrira proverljive i nepovratne korake ka denuklearizaciji", izjavio je Matis u Singapuru.

Napomena je data na sastanku sa ministrima odbrane Južne Koreje i Japana na marginama Azijskog samita o bezbednosti. Susret tri ministra odbrane je prvi od oktobra prošle godine.

"Možemo predvideti, u najboljem slučaju, neugodan put ka pregovorima", dodao je Matis.

Nakon trilateralnih razgovora, južnokorejski ministar je saopštio da su nedavni događaji u Severnoj Koreji (uništavanje nuklearnog poligona) bili posledica "opreznog optimizma", ali njegovo mišljenje nije podelio njegov japanski kolega.

"Japan, Južna Koreja i SAD nastavljaju da se slažu da je pritisak koji se primenjuje na Severnu Koreju i dalje potreban", rekao je japanski ministar odbrane Icunori Onodera.


Razgovori između američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una zakazani su za 12. juni. Sastanak je bio otkazan, a kasnije opet potvrđen od strane Vašingtona.


Tramp je rekao da želi da vidi Sever potpuno denuklearizovan, a Kim naizgled podržava taj stav. Međutim, Pjongjang prvo želi bezbednosne garancije iz Vašingtona, kao i da obustavi vojne manevre sa Južnom Korejom. Američke manevre u regionu Pjongjang je oduvek smatrao agresijom.


Neki visoki američki zvaničnici nedavno su dali kontroverzne izjave o suprotstavljanju nuklearnom programu Pjongjanga, što je izazvalo oštru reakciju Pjongjanga. Prošlog meseca američki potpredsednik Majk Pens je rekao da bi Severna Koreja mogla da završi kao Libija, ukoliko Kim ne uspe da napravi sporazum o nuklearnim glavama. Ranije je savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton takođe pomenuo "libijski model" vezano za predaju nuklearnog arsenala.


Manje od 10 godina nakon što je Tripoli odustao od nuklearnih istraživačkih programa, te poslao materijale u SAD 2003. godine, libijska vlada je srušena uz pomoć NATO-a.

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »