BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Prvi put u istoriji čovečanstva pronađene organske materije na površini asteroida

RT: Prvi put u istoriji čovečanstva pronađene organske materije na površini asteroida
07.03.2021. god.


Japanska kosmička agencija (JAXA) potvrdila je otkriće dve vrste organskih materija na površini asteroida, prvi put u istoriji čovečanstva, u otkriću koje može da otkrije tajne života na Zemlji.

Istraživači su sproveli mukotrpnu analizu materijala uzetog sa asteroida tipa S (silicijska ili kamena klasa asteroida) nazvanog Itokava, koji je posećen tokom prvobitne misije Haiabusa još 2010. godine.


Veruje se da je kosmička stena hondrit, uglavnom nemodifikovana kosmička stena iz ranih dana Sunčevog sistema, što znači da je bila oko bloka, a zatim i neke. Tokom svojih kosmičkih putovanja kosmička stena je u jednom trenutku bila zagrejana na najmanje 600 stepeni celzijusa.


Naučnici JAXA analizirali su česticu široku 30 mikrometara, nadimka ’Amazon’, kako bi razotkrili njen hemijski sastav, uključujući i proučavanje da li sadrži vodu.


Otkrili su prisustvo i primitivne organske materije u prostoru od jedne hiljaditog dela centimetra.

Prisustvo primitivne organske materije ukazuje na to da je asteroid ovu materiju stekao dugo nakon što se ohladio, istovremeno ukazujući i na to da je organski materijal otkriven na kosmičkoj steni evoluirao tokom vremena, uvlačeći vodu i dodatne organske materije tokom svog putovanja kroz kosmos, uprkos izuzetno neprijateljskim uslovima u hladnom kosmosu.

„Ovi nalazi su zaista uzbudljivi jer otkrivaju složene detalje istorije asteroida i kako je njegov evolucijski put toliko sličan predživotnom putu Zemlje“, kaže naučnik Kvini Čan sa Kraljevskog univerziteta Holovej u Londonu.

Većina meteorita koji osvetljavaju nebo Zemlje potiču od asteroida tipa S, pa nedavno otkriće otvara mogućnost da su udari asteroida i meteora možda doneli život planeti.

Naše trenutno razumevanje evolucione biologije prati kako su elementi kombinovani da bi na kraju formirali različite, konkurentske sekvence nukleinske kiseline, preteče dezoksiribonukleinske kiseline (DNK) i ribonukleinske kiseline (RNK). Međutim, tačan mehanizam kako su na našu planetu donete organske materije koje bi formirale hemijsku evoluciju iz koje je život kakav poznajemo još uvek nije u potpunosti shvaćen.

Istraživanje na oko 900 čestica asteroida uskladištenih u laboratoriji JAXSA nastaviće se i uporediće sa nalazima iz novijeg materijala koji je JAXSA izvukla iz asteroida Riugu. Ova vrsta istraživanja ima za cilj da složi barem neke nedostajuće delove slagalice o tome kako su život i čovečanstvo nastali na Zemlji, a možda i tamo gde bismo mogli naći život izvan naše planete.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Illustration: © marcelo celo from Pixabay/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »