BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tri ruske tehnologije vozila bez vozača

06.07.2017. god.
Prvi autobusi bez vozača će već u septembru početi da saobraćaju u Vladivostoku.


Prvi ruski autonomni autobus Matryoshka će biti testiran u Vladivostoku na trećem Istočnom ekonomskom forumu koji će se održati 6. i 7. septembra 2017. u kampu Dalekoistočnog federalnog univerziteta (DVFU). Autobus će zajedničkim snagama testirati DVFU i kompanija Bakulin Motors Group (BMG) koja je inicirala projekat. To je 
saopštila univerzitetska informativna služba. 

I druge ruske kompanije intenzivno rade na konstruisanju autonomnog transporta. Planove vezane za stvaranje autobusa i automobila bez vozača izneli su i „Kamaz” (kompanija koja pravi kamione) i internet servis „Яndeks.Taksi”.

Autonomna Matryoshka

Matryoshka je transportno sredstvo bez vozača konstruisano u inovacionom centru Skolkovo. Ovaj autobus može prevoziti putnike i teret, a može služiti i kao komunalno vozilo.

Ilustracija: Dmitrij Serebrjakov /TASSIlustracija: Dmitrij Serebrjakov /TASS

Električni autobusi mogu da prime 8-12 putnika. Akumulator se puni 4 časa. Sa punim akumulatorom autobus može da pređe 130 km brzinom od 30 km/č. Putnici mogu da uspostave video-vezu sa dispečerom. Većina delova (80%) proizvedena je u Rusiji.

Rukovodilac i vlasnik kompanije BMG Aleksej Bakuljin ranije je 
izjavio da probni primerak autobusa košta 8,5 miliona rubalja. Trebalo bi da se u serijskoj proizvodnji cena smanji na 3,5 miliona rubalja. 

U Rusiji još uvek nisu definisane norme za regulisanje autonomnog saobraćaja, tako da su prva testiranja „Matrjoške” vršena na zatvorenim poligonima Skolkova. BMG planira da u najskorije vreme testira autonomni autobus i u gradskom saobraćaju.

Pametni autobusi marke „Kamaz”

I ruski proizvođač kamiona „Kamaz” napravio je automni autobus „Šatl” u saradnji sa Centralnim naučnoistraživačkim automobilskim i automotornim institutom NAMI. Veći deo sredstava je obezbedio „Kamaz”.

Ilustracija: Marina Lisceva/TASSIlustracija: Marina Lisceva/TASS

„’Šatl’ poseduje tehnologije dubinskog mašinskog učenja i prepoznavanja i detektovanja udaljenih objekata, kao i tehnologije preciznog pozicioniranja vozila na putevima”, kaže glavni konstruktor inovacionih automobila „Kamaz” Sergej Nazarenko. Autobus prima 12 putnika. Koristiće se na zatvorenim teritorijama i funkcionisaće pomoću senzora koji su tako raspoređeni da ne postoji „mrtav ugao”.

Rad na autonomnim autobusima je započet 2016. godine. „Kamaz” je predstavio prvi „Šatl” prošle godine na Moskovskoj međunarodnoj izložbi automobila. Tada je ova kompanija potpisala sporazum sa ruskom internet kompanijom Yandex o zajedničkom konstruisanju autonomnog transporta.

Na Svetskom fudbalskom prvenstvu 2018. godine Rusija će kao domaćin predstaviti radne prototipe vozila bez vozača u automnom režimu i u režimu daljinskog upravljanja, saopštio je Nazarenko. Posle prezentacije će „Šatl” biti dorađen i pripremljen za serijsku proizvodnju čije pokretanje je planirano za 2020. godinu. Predviđeno je da autonomni autobus na električni pogon košta 10 miliona rubalja.

„Kamaz” smatra da će za kupovinu ovog autobusa biti zainteresovani vlasnici zatvorenih i poluzatvorenih teritorija, a to su veliki parkovi, izložbeni prostori i odmarališta. Predstavnici kompanije ne isključuju ni mogućnost izvoza autobusa u inostranstvo.

Jandeksovi autonomni automobili

Kompanija Yandex je 30. maja 2017. godine na Jutjubu objavila video-snimak testiranja prototipa autonomnog automobila. 
 

 

Softver autonomnog vozila konstruisanog na bazi Tojotinog kombija ima navigaciju, geolokaciju, „računarski vid” i mašinsko učenje. Sve te tehnologije primenjuju se u geo-informacionim servisima „Jandeksa” (Karte, Navigator, Zastoji i Panorame). „Naš prototip može samostalno, bez vozača, da se kreće zadatom trasom od jedne tačke do druge”, rekao je za „Rusku reč” predstavnik Jandeksa. Vozilo može da detektuje i zaobilazi prepreke (između ostalog i druge automobile i ljude), da se zaustavlja i nastavlja kretanje u slučaju potrebe.

 

Ilustracija:  YandexIlustracija: Yandex

Ovu tehnologiju će prvi testirati „Яndeks.Taksi”, ali je „Jandeks” spreman da sarađuje i sa drugim kompanijama i proizvođačima automobila. Ova ruska kompanija planira da u toku godine započne testiranje svog proizvoda u saobraćaju, ali je zasada, po rečima njenog predstavnika, rano govoriti o masovnoj primeni vozila.

Ana Tretjak,
Ruska reč

 



  • Izvor
  • Ilustracija: Global Look Press / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »