BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Osam iznenađujućih činjenica o karijeri Valentine Terješkove

Osam iznenađujućih činjenica o karijeri Valentine Terješkove
06.03.2017. god.

 
Sovjetski kosmonaut Valentina Tereškova, postala je prva žena u kosmosu kada je imala samo 26 godina, a danas slavi svoj 80. rođendan. RT vam donosi neke od ne tako poznatih činjenica o revolucionarnom poduhvat.u Terješkove.

Tajna misija predstavljen kao padobransko takmičenje


Terjeeškova je bila ćerka vozača traktora i radnika u fabrici koji su živeli u jednom selu u blizini Jaroslavllja u centralnoj Rusiji.

U svojim ranim 20-im godinama, ona je postala regionalni padobranski šampion, a do tada već je imala 90 skokova, a potom je izabrana ispred više od četiri stotine kandidata za pilota kosmičkog broda.

Kasnije se pokazalo da nije samo padobranso iskustvo igralo ključnu ulogu u njenom izboru, nego i pozadina radničke klase i lični karakter koji su takođe bili ključni faktori da bude izabrana i postane prva sovjetska žena koja je poslata u orbitu.

Četiri druga kandidata su takođe izabrana za misiju 1962- godine, gde je pet mladih žena zajedno prošlo kroz mesece izuzetno teške obuke. Ali to je bilo Terješkova - opisao ju je kao "Gagarina u suknji" čovek zadužen za njihovu obuku, Nikolai Kamani - koji je Terješkovu odredio kao najpogodnijeg kandidata.

Do uspešnog lansiranja, cela misija bila je strogo poverljiva. Na dan leta, Terješkova je rekla svojoj porodici da je pošla na takmičenje u padobranstvu. Valentina majka je saznala istinu kada je čula ime svoje kćerke na radiju, dok je Terješkova kružila oko Zemlje.

4.250 minuta u letelici Vostok-6


Valentina Terješkova je postala prva žena na planeti koja putuje u kosmos 16. juna 1963. godine, a kada je njena letilica, Vostok-6 lansirana sa kosmodroma Bajkonur, u današnjem Kazahstanu.

26-godišnja Valentina koja je dobila nadimak Čajka (Galeb), provela je skoro tri dana - 70 sati 50 minuta - u kosmičkom brodu. Njena misija trajala je vremenski duže od svih boravaka zajedno američki kosmonauta do tog trenutka.

Obišavši Zemlju 49 puta, Tereješkova je ostala jedina žena koja je ikada boravila sama u kosmičkoj misiji.

Žudnja za hleb i bolest u kosmičkom odelu

Hrana je bila veliki izazov za kosmonaute.

"Hleb je ustajao - nisam ga jela. Žudila sam za crnim hlebom, krompirom, lukom. Voda je hladna i prijatna. Sokovi i bifteci su takođe bili dobri. Jednom sam povraćala, ali to nije bilo zbog vestibularnog poremećaja, nego zbog hrane", zapisala je Terješkova u svom dnevniku. Međutim, kasnije je rekla da je mučnina bila rezultat riblje konzerve i pite od limuna što je jela pre leta.

Glomazno kosmičko odelo bilo je takođe još jedan izazov kada je počela da diže glavu. Pritisak na kacigu je bio takođe veoma jaki rasla toliko jaka, da je Terješkova zaplakala od bola, a u jednom trenutku je u sebi zapevala pesmu kako bi sprečila agoniju.

Kada je kontrolni centar pokušao da stupi u kontak sa njom pred sletanje, Terješkova neija odgovarala na pozive. Tim sa zemlje potom je upalio kameru, te su je zatekli kako spava.

Slomljena olovka i greška glavnog programa kontrole

Tokom kosmičke misije došlo je do vanredne situacija na brodu, a koja tajna je čuvana decenijama.

Tek nedavno, Terješkova je javno priznala da je došlo do greške u kontrolnom programu koji je kosmički brod počeo uzdizati umesto da spuštati.

Tom  prilikom 1963. godine, na brodu Vostok-6, ona je prijavila problem sa navigacijom kontrolnom centru misije, te ručno unela tačne podatke u program, da bi mogla da se vrati na Zemlju.

Nakon uspešnog sletanja, Sergej Korolev, vodeći sovjetski raketni inženjer, došao je do nje i zamolio da o incidentu nikome ne govori.

U kosmosu, ona nije vodila svoj dnevnik. Kako je rekla, ona bi vodila dnevnik, a li nije uspela jer su se obe njene olovke polomile.

Sletanje sa modricama na nosu

Valentina Terješkova sa kosmičkim kapsulom Vostok-6 sletela je 19. juna 1963. godine, u ruskom regionu Altaj, u južnom Sibiru. Bilo je prilično teško sletanje, jer je imala problema sa kontrolom padobrana.

Terješkova je podsetila da je kapsula nošena snažnim vetrovima i čak je morala kratko vreme da "stoji na glavi" tokom poniranja kapsule. Kada je konačno na kraju uspela da otkači padobran, završila je "sa velikom modricom" na nosu, rekla je ona.

Sletanje ponovo izvedeno

Lekari su morali da sakriju modricu na nosu, a dan posle stvarnog sletanja, ponovoljeno je sletanje za javnost kako bi bilo ponovo i snimljeno. Ona je vraćena u svoju kapsulu, a statisti su imitirali personal oko kapsule. Jedan od njih je otvorio kapsulu, iz koje je bez ijedne ogrebotine nasmejana izašla Valentina Terješkova.

Ovaj snimak onda je obišao naslovne strane širom sveta.

Majka deteta prvog kosmičkog para

U istoj godini svoje kosmičke misije, Terješkova se udala za trećeg sovjetskog kosmonauta, Andriana Nikolaeva. Tokom prvog svetskog "kosmičkog braka," na raskošnom državnom venčanju, prisustvovao je i sovjetski lider u to vreme, Nikita Hruščov.

Bilo je spekulacija da je brak zaključen na zahtev naučnika, koji su želeli da istražuju efekte kosmičkih putovanja na reprodukciju.

U junu 1964. godine, Terješkova je rodila svoje prvo i jedino dete, ćerku po imenu Elena. Devojčica je postala prvo dete na svetu čija su oba roditelja bili kosmonauti.

Godine 1982., kada je njihova ćerka odrasla, Terješkova i Nikolaev su se razveli.

Karijera u politici

Posle njenog trijumfalnog leta, Valentina Terješkova je postala svetski poznata ličnost, te je samim tim postala aktivna i uključena u društveni i politički život.

Od kasnih 60-ih, skoro 20 godina ona je predsedavala Komitetom sovjetskih žena - organizacija osnovana kako bi se ujedinli napori žena SSSR i drugih zemalja u borbi za mir i bezbednost među narodima.

U modernom Rusiji, penzionisani kosmonaut je izabran za deputata u Državnoj Dumi, donjem domu ruskog parlamenta. Ona je takođe bila zamenik predsednika Komiteta Dume za spoljne poslove.

Na 50. godišnjicu njene kosmičke misije, Terješkova je dobila jedno od najviših ruskih odlikovanja, Orden Aleksandr Nevskog kojim je odlikovao predsednik Vladimir Putin.

VostokRT


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »