BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nova Pomorska doktrina Rusije - šta podrazumeva?

RT: Nova Pomorska doktrina Rusije - šta podrazumeva?
06.08.2022. god.

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je revidiranu Pomorsku doktrinu koja odražava „promenu geopolitičke i vojno-strateške situacije u svetu“. Ažurirani politički dokument ocrtava ambicije Moskve u pomorskoj sferi.

Gde se prostiru nacionalni interesi Rusije?

Revidirana doktrina eksplicitno navodi da se nacionalni interesi Rusije „kao velike pomorske sile prostiru na čitave svetske okeane i Kaspijsko more“. Moskva nastoji da promoviše svoje interese zasnovane na „univerzalno priznatim principima i normama međunarodnog prava“, uzimajući u obzir interese drugih nacija.


Šta se vidi kao glavna pretnja Rusiji?
 
U dokumentu su navedeni višestruki „izazovi i pretnje“ sa kojima se Rusija suočava u pomorskoj sferi, a koji su u velikoj meri povezani sa aktivnostima Vašingtona i njegovih saveznika. Među pretnjama, doktrina identifikuje „strateški kurs SAD da dominiraju u svetskim okeanima“ i približavanje „vojne infrastrukture NATO-a“ prema granicama zemlje.

Šta je sa pomorskim bazama u inostranstvu?

U dokumentu se priznaje nedostatak prekookeanskih pomorskih punktova i baza, koji su ključni za proširenje operativnog dometa ruske mornarice. Međutim, doktrina predviđa stvaranje takvog objekta u Crvenom moru.


Hoće li Rusija dobiti nosače aviona?

Doktrina uključuje planove za izgradnju novog brodogradilišta na Dalekom istoku. Brodogradilište će se koristiti za izgradnju „brodova velikog kapaciteta“, uključujući brodove pogodne „za razvoj Arktika“, kao i „savremene nosače aviona za mornaricu“. Rusija trenutno ima samo jedan nosač aviona, krstaricu "Admiral Kuznjecov", koja je već nekoliko godina van pogona i na remontu.


Hoće li biti fokus na Arktiku?

Dok doktrina identifikuje više „regionalnih grana“ svoje pomorske politike, čini se da posebnu pažnju posvećuje arktičkom regionu. U dokumentu se navodi da Rusija priznaje Arktik, ne samo kao područje globalne ekonomske konkurencije, već i sa „vojnog stanovišta“. Predviđeno je jačanje vojnih kapaciteta zemlje u regionu, iskorišćavanje prirodnih resursa na moru i dalji razvoj Severnog morskog puta kako bi se on pretvorio u „sigurnu, celogodišnju i globalno konkurentnu rusku nacionalnu brodsku rutu“.


Koji su „važni“ regioni za Rusiju?

Osim što navodi „vitalne“ regionalne oblasti za zemlju, kao što su Arktik, Severni morski put, Kaspijsko more i, generalno, domaće vode i područja kontinentalnog pojasa, doktrina takođe ističe ono što naziva „važnim“ zonama, koje definiše kao one koje „značajno utiču na ekonomski razvoj, materijalno blagostanje stanovništva i nacionalnu bezbednost“ zemlje. U takve zone spadaju Azovsko i Crno more i istočni Mediteran, kao i moreuzi u blizini Kurilskih ostrva, Baltičko i Crno more. Doktrina predviđa izgradnju dodatne pomorske infrastrukture na poluostrvu Krim i u južnom Krasnodarskom kraju, kao i širenje Crnomorske flote u celini.


Šta doktrina kaže o upotrebi vojne sile?

Rusija zadržava pravo da koristi vojnu silu da zaštiti svoje pomorske interese ukoliko se iscrpe sve diplomatske mogućnosti, navodi se u dokumentu.

„U cilju zaštite svojih nacionalnih interesa u svetskim okeanima, Rusija ostvaruje svoje neosporno pravo na prisustvo pomorskih snaga i njihovu upotrebu u strogom skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije, međunarodnim ugovorima i međunarodnim pravom“, navodi se u doktrini.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Alexander Galperin / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »