BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina proširila orbitalnu stanicu

RT: Kina proširila orbitalnu stanicu
25.07.2022. god.
Laboratorijski modul Ventian uspešno se spojio sa kosmičkom stanicom Tiangong

Kina je proširila svoju orbitalnu kosmičku stanicu "Tiangong" sa prvim od dva planirana laboratorijska modula, preneli su kineski državni mediji. To predstavlja veliku prekretnicu za kosmički program Pekinga sa učešćem posada, a koji je bio primoran da nastavi sam nakon što mu je zabranjen pristup Međunarodnoj kosmičkoj stanici.

Laboratorijski modul nazvan "Ventian" („Potraga za nebesima“) uspešno se spojio sa prednjim dokom osnovnog modula "Tianhe" u ponedeljak u 3:13 po pekinškom vremenu, otprilike 13 sati nakon lansiranja u nedelju, objavila je Kineska kosmička agencija.

Tri kineska kosmonauta, koji su trenutno na šestomesečnoj misiji u orbiti na brodu Tiangong (što se prevodi kao "Nebeska palata"), nadgledali su dolazak i pristajanje, ali tek treba da uđu u novi modul. Komandant Čen Dong, Liu Jang i Cai Ksuže je posada misije "Šendžou 14", tokom koje kineska kosmička stanica treba da primi još jedan modul i postane potpuno operativna.

"Ventian" težak 23 tone dugačak je oko 18 metara, prečnika 4,2 metra. Iako je dizajniran uglavnom kao platforma za naučne eksperimente u ekologiji, biotehnologiji i gravitaciji, takođe će obezbediti dodatne prostore za posadu, kao i dodatni toalet i kuhinju. Kako se navodi, letelica je dopremila i dodatnu robotsku ruku, koja je manja od one koja je već instalirana na "Tiangongu", a dizajnirana je za preciznije i delikatnije operacije.

Prvi osnovni modul stanice doveden je u orbitu prošlog aprila, dok treći pod nazivom "Mengtian" („Sanjanje o nebesima“) čeka lansiranje u oktobru. Uz dodatak ova dva segmenta, "Tiangong" će biti zvanično potpuno operativan, težak oko 66 tona, ili otprilike upola manji od sovjetskog "Mira", koji je do danas bio prva i jedina stalno naseljena multimodularna stanica koju je razvila i kojom je upravljala jedna država.

Očekuje se da će misija "Tiangonga" trajati više od jedne decenije. Međutim, Kina nije isključila da bi životni vek mogao biti produžen, dok bi početna konfiguracija sa tri modula mogla biti proširena na šest u budućnosti.


Kina nije članica programa Međunarodne kosmičke stanice (MKS), pošto američki zakoni zabranjuju NASA-i da se uključi u direktnu saradnju sa vladom Pekinga ili bilo kojim kineskim organizacijama zbog straha od špijuniranja i krađe tehnologije od strane kineske vojske, uprkos uveravanjima Pekinga da su njegove svrhe čisto miroljubive.

S druge strane, Peking je pozvao strane kosmonaute da se pridruže misiji na kosmičkoj stanici i da sprovedu istraživanja zajedno sa kineskom posadom, a portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je u aprilu rekao da je Kina „spremna da sarađuje sa svim zemljama“.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Li Gang / Xinhua via AP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ostale novosti iz rubrike »