BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija rangirala neprijateljske zemlje

19.05.2022. god.
Rusiji do sada uvedeno 13290 sankcija. SAD i njihovi saveznici destabilizovali su globalna tržišta energije i hrane svojim sankcijama, navodi Volodin

Predsednik ruske Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin objavio je na društvenim mrežama listu „neprijateljskih zemalja” rangiranih prema broju antiruskih sankcija koje su uvele.

„Uvođenjem nelegalnih sankcija Rusiji, ove države su izazvale rast cena energenata i hrane. Ovo su glavni krivci aktuelnih problema i predstojećih kriza širom sveta“, navodi se u njegovoj objavi.

Listu predvode SAD, sa 1.983 različite sankcije uvedene Rusiji, prema Volodinovoj objavi. Slede Kanada, Švajcarska, Britanija, EU kao jedinstvena celina, Australija i Japan.



Svaljivanje krivice na Rusiju za povećanje inflacije koje mnoge zemlje sada doživljavaju postalo je uobičajena tema za mnoge zapadne zemlje. Bajdenova administracija uvela je termin „Putinovo povećanje cena“. Ali, sudeći po istraživanjima javnog mnjenja, Amerikanci nisu posebno voljni da to progutaju i mnogi veruju da je njihova vlada trebalo da učini više u borbi protiv inflacije.

Cene energije dostizale su rekordno visoke nivoe u Evropi pre ruske operacije u Ukrajini. U to vreme Moskva je saopštila da bi Evropa mogla da ublaži porast tako što bi potpisala dugoročne ugovore o snabdevanju sa Rusijom koji bi imali mehanizme za ublažavanje skokova na spot tržištu. Takođe je predložila da se gasovod "Severni tok 2" stavi na mrežu što je pre moguće kako bi se obezbedio uvoz. Zapadne sankcije Rusiji koje su sada na snazi uključuju suspenziju projekta u doglednoj budućnosti i nastojanja da se Evropa odvoji od ruske energije.

Neprijateljstva u Ukrajini su takođe dovela u pitanje sposobnost zemlje da seje i žanje žitarice ove sezone. Ukrajina je veliki izvoznik žitarica, posebno pšenice. Zajedno sa Rusijom, prošle godine je činila više od četvrtine globalne ponude pšenice.

 

Generalni sekretar SAD Antonio Gutereš je rekao da ograničenja na rusku hranu i đubriva moraju biti ukinuta kako bi se izbegla velika kriza. U suprotnom bi se „desetine miliona ljudi prevrnuli preko ivice u nesigurnost, praćenu neuhranjenošću, masovnom glađu, u krizi koja bi mogla da traje godinama“, upozorio je on.
 

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.


Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: ©Mert Alper Dervis / Anadolu Agency via Getty Images / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »