BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Peking: Ni kineski narod, ni srbski, ni međunarodna zajednica neće zaboraviti varvarski čin agresije NATO-a

Peking: Ni kineski narod, ni srbski, ni međunarodna zajednica neće zaboraviti varvarski čin agresije NATO-a
08.05.2022. god.
„Više od 20 godina, NATO, kao proizvod Hladnog rata, ne samo da nije sahranjen u istoriji zajedno sa Hladnim ratom, već nastavlja da eskalira situaciju kao instrument pojedinačnih zemalja u njihovoj potrazi za hegemonijom, nanoseći ozbiljnu štetu i ugrožavajući svetsku bezbednost i stabilnost, kao i međunarodnu pravdu i nepristrasnost“

Kineski narod nikada neće zaboraviti bombardovanje ambasade zemlje u Jugoslaviji od strane NATO snaga, a alijansu je trebalo sahraniti zajedno sa Hladnim ratom, ali umesto toga ona ostaje instrument hegemonije niza zemalja, ugrožavajući svetsku bezbednost, saopšteno je za RIA Novosti u pres službi Ministarstva spoljnih poslova Kine.


Bombardovanje Jugoslavije od strane NATO snaga počelo je 24. marta 1999. godine, a 7. maja iste godine, kao posledica NATO bombardovanja, pogođena je kineska ambasada u Beogradu. U udaru su poginule tri osobe, a više od 20 povređeno.

„Vojska NATO-a na čelu sa Sjedinjenim Državama pre 23 godine ozbiljno je prekršila relevantne međunarodne konvencije i osnovne norme međunarodnih odnosa, drsko zaobišla Savet bezbednosti UN i 78 dana bombardovala suverenu državu Jugoslaviju, što je dovelo do smrti hiljada nevinih civila, uključujući tri kineska novinara“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Kine.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine je napomenulo da „ni kineski narod, ni srbski narod, ni međunarodna zajednica neće zaboraviti varvarski čin agresije NATO-a“.

„Sećati se istorije, čuvati mir i ne dozvoliti da se ovaj deo istorije ponovi je najbolji način da se obeleži ovaj dan... Nadamo se da će se Sjedinjene Države i NATO zaista pokajati za zločine koje su počinili u to vreme, potpuno napustiti hladnoratovski mentalitet, prestati sa vršenjem pritiska i prinude suverenih država, te ozbiljno shvatiti legitimne brige svih država u oblasti bezbednosti, kako bi istinski doprineli miru, dugoročnom redu i dugoročnoj stabilnosti u Evropi i širom sveta“, saopštilo je Ministarstvo.

Ministarstvo je istaklo da je NATO bombardovanje kineske ambasade nanelo ozbiljnu štetu odnosima SAD-a i Kine.

„Više od 20 godina, NATO, kao proizvod Hladnog rata, ne samo da nije sahranjen u istoriji zajedno sa Hladnim ratom, već nastavlja da eskalira situaciju kao instrument pojedinačnih zemalja u njihovoj potrazi za hegemonijom, nanoseći ozbiljnu štetu i ugrožavajući svetsku bezbednost i stabilnost, kao i međunarodnu pravdu i nepristrasnost“, istakli su u Ministarstvu.

Peking smatra da „međunarodna zajednica treba da bude krajnje budna i da se tome odlučno suprotstavi”.

„Kina se čvrsto suprotstavlja hegemonizmu, politici moći i hladnoratovskom mentalitetu. Peking se uvek zalagao za zajednički, sveobuhvatan i održiv novi koncept bezbednosti, koji je u skladu sa trendom u svetu, razvoju, saradnji i obostranoj koristi, i daje svoj doprinos očuvanju mira i razvoja širom sveta“, zaključili su u Ministarstvu spoljnih poslova.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti


  • Izvor
  • Tanjug
  • Ministarstvo spoljnih poslova Kine, foto: © RIA Novosti / Pavel Lьvov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »