BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tartalja: Smatramo da NATO-u treba da sudi srbski sud

Tartalja: Smatramo da NATO-u treba da sudi srbski sud
09.02.2022. god.

U slučaju da sud u Srbiji ne razmotri tužbe protiv NATO-a za bombardovanje municijom sa osiromašenim uranijumom 1999. godine, one će biti upućene Evropskom sudu za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu, rekao je za RIA Novosti italijanski advokat Anđelo Fiore Tartalja.


Srbski advokat Srjan Aleksić izjavio je ranije za RIA Novosti da su 20. januara Višem sudu u Beogradu podnete dve nove tužbe protiv NATO-a od strane žrtava bombardovanja sa osiromašenim uranijumom 1999. godine. Prva takva tužba protiv NATO-a podneta je 20. januara 2021. godine. Prema njegovim rečima, tužba, podneta u januaru prošle godine, već je trebalo da stigne u sedište NATO-a, ali da još nema informaciju o njenom prijemu. Srbskom advokatu pomaže italijanski advokat Tartalja, koji je uspešno zastupao interese italijanskih vojnika i dobio 260 sudskih odluka koje su već stupile na snagu u Evropi.

„Italija je članica NATO-a, a u našim italijanskim slučajevima bilo je dovoljno da podnesemo tužbu Ministarstvu odbrane kako bismo dobili nadoknadu štete koju su pretrpeli moji klijenti. Italija je bila uključena u operacije na Balkanu nakon završetka. oružanog sukoba. Nije direktno učestvovala u bombardovanju, ali je italijanska vojska osetila posledice, pošto je poslala vojsku na područja kontaminirana tokom rata, posebno bombardovanjem sa osiromašenim uranijumom“, rekao je Tartalja.

On je pojasnio da se sve odluke dobijene od sudova odnose na bombardovanja koje je izvršio NATO, te prepoznaju uzročnu vezu između brojnih onkoloških bolesti u italijanskoj vojsci koja je služila na ovim prostorima i kontaminacije izazvane osiromašenim uranijumom, „hemijski toksičnim, radioaktivnim i sposobnim da izazove sve vrste onkoloških patologija i patologija centralnog nervnog sistema".

„Dobili smo i presude za slučajeve italijanske vojske koja je služila u Iraku i Avganistanu ili na poligonima na Sardiniji. Situacija u Srbiji i na Balkanu se tiče istih pitanja. Postoji kolektivna odgovornost NATO-a koji je izvršio vazdušne udare na ovu teritoriju, uzrokujući veoma teško zagađenje životne sredine. Reč je o upotrebi nesrazmernog naoružanja, koje je neopravdano nanelo štetu lokalnom stanovništvu, zbog čega smo moj kolega i prijatelj advokat Srđan Aleksić i ja podneli tužbe“, rekao je italijanski advokat za RIA Novosti.

"Smatramo da NATO-u treba da sudi srbski sud, a ako se to ne desi, što bi predstavljalo ozbiljno kršenje ljudskih prava i prava na odbranu, biće podneta tužba Evropskom sudu za ljudska prava. Borićemo se da sve žrtve upotrebe oružja koje predstavlja ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, dobiju adekvatnu naknadu štete (najmanje 300 hiljada evra), kao italijanske i evropske žrtve koje štitimo“, naglasio je Tartalja i pojasnio da je ESLJP već doneo odluke u korist žrtava kontakta sa uranijumom iz Turske i Velike Britanije, te da će se ovi presedani koristiti i u slučaju Srbije.

Okružni sud u Beogradu proglasio je 21. septembra 2000. američkog generala Veslija Klarka i bivšeg generalnog sekretara Alijanse Havijera Solanu krivim za ratne zločine tokom bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), te ih osudio na dugogodišnje robije. Međutim, nakon svrgavanja predsednika SRJ Slobodana Miloševića u oktobru 2000. godine i dolaska novih vlasti u zemlji, u jesen 2001. godine Vrhovni sud Srbije je ukinuo presudu.

Prema pisanju srbskih medija, Srbija je na prvom mestu po broju obolelih od raka u Evropi - godišnje se otkrije 40.000 novih slučajeva. Oko 30.000 stanovnika sedmomilionske zemlje umre svake godine od onkoloških bolesti.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Snimak ekrana / Jutjub/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Ostale novosti iz rubrike »