BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„I dalje ćemo podržavati teritorijalni integritet Srbije i doprinositi traženju rešenja kosovskog pitanja na osnovu rezolucije 1244 SB UN“

„I dalje ćemo podržavati teritorijalni integritet Srbije i doprinositi traženju rešenja kosovskog pitanja na osnovu rezolucije 1244 SB UN“
03.02.2022. god.
„DŽ. Hovenijer sebi dozvoljava da raspravlja i o tome da `granice i teritorijalni integritet zemalja ne mogu biti povređene silom`. Komentar je suvišan. Tu izjavu Amerikanac daje iz administrativnog centra srpske Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija koju sada Beograd ne kontroliše kao rezultat oružane agresije SAD i NATO protiv Jugoslavije 1999. godine.“

Komentar Ambasade Rusije u Srbiji u vezi sa autorskim tekstom ”ambasadora” SAD u Prištini DŽ. Hovenijera povodom situacije oko Ukrajine, koji je objavljen 1. februara 2022. godine.


"Teško je izraziti revolt koji izaziva skroz lažan rusofobski članak o situaciji oko Ukrajine DŽ. Hovenijera koji je nedavno došao na čelo američke `ambasade` u Prištini. Na nivou izvitoperavanja stvarnosti, verovatno, mogli bi da pozavide čak vodeći vašingtonski propagandisti iz doba `hladnog rata`. Hteli bismo da pitamo – zar uopšte ne osećate grižu savesti?

Koristeći reči našeg ministra Sergeja Lavrova: `Kad to čitamo, sramota nas je za autore.` 


Neki odiozni pasusi ne mogu da se objasne ničim drugim, osim potpunog neznanja ili namere da se čitaoci dovedu u zabludu. Na primer, očigledna je neosnovanost teze da Kijev navodno poštuje Minske sporazume (uzgred, Rusija, koja nije učesnik unutarukrajinskog sukoba, nije ni strana tih sporazuma). Jer upravo opstrukcija od strane kijevskog režima tih dogovora, odobrenih od strane Saveta bezbednosti UN, sprečava postizanje mira u Donbasu. Diplomatskom rešavanju problema takođe ne doprinosi to da zemlje NATO-a nekontrolisano i neodgovorno predaju Ukrajini – pod izgovorom tobožnje `ruske pretnje` – oružje koje Kijev svakog dana koristi protiv civilnog stanovništva na jugo-istoku zemlje. Ali na poginulu decu, žene, starce DŽ. Hovenijer i njemu slični cinično zatvaraju oči: ta `kolateralna šteta`, kako se izražavaju na Zapadu, njih ne zanima. Kako, uostalom, nije ni zanimala kada je NATO varvarski bombardovao Srbiju. 


DŽ. Hovenijer sebi dozvoljava da raspravlja i o tome da `granice i teritorijalni integritet zemalja ne mogu biti povređene silom`.

Komentar je suvišan. Tu izjavu Amerikanac daje iz administrativnog centra srpske Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija koju sada Beograd ne kontroliše kao rezultat oružane agresije SAD i NATO protiv Jugoslavije 1999. godine. Za perfidno delovanje navodno `odbrambene` Severnoatlantske alijanse niko na Zapadu nije snosio odgovornost. Iza okeana smatraju da je bolje da to prećute. 


Pada u oči težnja DŽ. Hovenijera da govori istovremeno u ime Vašingtona i Prištine. Nismo imali i nemamo iluzije o tome ko i na koji način gospodari na Kosovu. S tim u vezi pozivamo američku stranu da prestane sa licemerstvom i da otvoreno prizna da ne želi doprinositi pravednom rešavanju kosovskog pitanja u okviru međunarodnog prava, a ne dnevnopolitičkog zapadnog `poretka zasnovanog na pravilima`.


Umesto širenja antiruskih mitova, DŽ. Hovenijeru bi vredelo da počne da se bavi svojim neposrednim zadacima. Da pokuša da izdejstvuje da Priština napokon ispuni Briselske obaveze o stvaranju Zajednice srbskih opština na Kosovu, čija bi ovlašćenja garantovala pokrajinskim Srbima zaštitu od sve jačeg pritiska i sve učestalijih napada od strane kosovoalbanske većine. Da doprinese osiguravanju demokratskog prava svih birača u pokrajini Kosovo i Metohija koji žele da glasaju na izborima u Srbiji planiranim za april ove godine. 
Onda će, možda, DŽ. Hovenijeru poći za rukom da barem delimično ispravi najgrublje greške svojih prethodnika, da doprinese stabilizacionim naporima u regionu. Ubacivanje dezinformacija definitivno neće pomoći da se to postigne. 

Rusija će nastaviti da jača uzajamno korisno partnerstvo sa Beogradom, kao i da sarađuje sa drugim balkanskim prestonicama. I dalje ćemo podržavati teritorijalni integritet Srbije u vezi sa pokrajinom Kosovo i Metohija, doprinositi traženju rešenja kosovskog pitanja na osnovu rezolucije 1244 SB UN (za koju, da podsetimo, glasali su i SAD). Dosljedno ćemo se zalagati za poštovanje prava svih ne-Albanaca koji žive u pokrajini, očuvanje srpske kulturne i verske baštine, strogo ispunjavanje svih mandata od strane međunarodnih strana.

Sigurni smo da je budućnost Balkana u rukama samih balkanaca, a ne nezvanih zapadnih `mentora` sa njihovim sebičnim prioritetima i šablonskim shemama.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Posolьstvo Rossii v Respublike Serbii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »