BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: NATO odbacio „crvenu liniju“ Rusije

RT: NATO odbacio „crvenu liniju“ Rusije
27.01.2022. god.
Alijansa odbacuje ključni zahtev Moskve da se zaustavi ekspanzija na bivšu sovjetsku teritoriju, te umesto toga zahteva povlačenje Rusije

NATO je saopštio da "neće praviti kompromis" u pogledu potencijalnog širenja na Ukrajinu, Gruziju i druge bivše sovjetske republike, jer se to kosi sa "ključnim principima" alijanse, rekao je generalni sekretar Jens Stoltenberg novinarima.

Odgovor alijanse na bezbednosne predloge, za koji je Stoltenberg rekao da se složilo svih 30 članica, američki ambasador je ranije dostavio Moskvi, zajedno sa odvojenom pismenom notom Vašingtona.

 


SAD su zatražile od Rusije da zadrži tajnost njihovog odgovora.

Stoltenberg, koji je zakasnio pola sata na zakazanu pres konferenciju, izneo je tri osnovne tačke koje su se doticale u odgovoru NATO-a. Jedna je ponovno uspostavljanje diplomatskih veza između NATO-a i Rusije, za čiji prekid je okrivio Moskvu. Druga je bila spremnost NATO-a da se „upusti u dijalog” i „sasluša ruske zabrinutosti”, uz poštovanje prava svake zemlje da izabere sopstvene bezbednosne aranžmane.

Rusija bi trebalo da se uzdrži od „agresije“ usmerene na saveznike u NATO-u i da se povuče iz „Ukrajine, Gruzije i Moldavije“, gde nije željena, rekao je Stoltenberg.

Ukrajina insistira na tome da Moskva „nezakonito okupira“ Krim, koji je glasao za ponovno prisajedinjenje Rusiji nakon puča u Kijevu 2014. godine. Rusija je takođe priznala nezavisnost dva otcepljena regiona Gruzije koje je Tbilisi pokušao da zauzme silom 2008. godine i stacionirala je mirovne snage u spornom moldavskom regionu Pridnjestrovlje od 1991. godine.

Treća tačka koju je Stoltenberg naveo uključuje „smanjenje rizika“ i sporazume o transparentnosti vežbi, kao i predlozi za kontrolu naoružanja za koje je naveo da su ranije bili efikasni. Od 2001. godine SAD su jednostrano napustile Sporazum o antibalističkim raketama (ABM), Sporazum o otvorenom nebu i Sporazum o likvidaciji raketa kratkog i srednjeg dometa, tvrdeći bez dokaza da ih Rusija krši.

 


„Političko rešenje je i dalje moguće, ali, naravno, Rusija mora da se angažuje u dobroj veri“, rekao je Stoltenberg, optužujući Moskvu za „agresiju“ na Ukrajinu 2014. godine.

Stoltenberg je insistirao da je „NATO odbrambeni savez i mi ne tražimo konfrontaciju“, ali je više puta ponovio da alijansa „ne može i neće praviti kompromise oko principa“ kao što je pravo svake zemlje da se pridruži. Ta odluka zavisi isključivo od zemlje koja je aplikant i članica NATO-a, kojih je sada 30, rekao je on.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Hannibal Hanschke/Pool via AP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Ostale novosti iz rubrike »