BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Ukrajincima potrebno mnogo ozbiljnih promena, ako ozbiljno razmišljaju o evroatlantskim integracijama - Sijarto

RT: Ukrajincima potrebno mnogo ozbiljnih promena, ako ozbiljno razmišljaju o evroatlantskim integracijama - Sijarto
24.01.2022. god.
Visoki mađarski diplomata je saopštio da Kijev treba da vodi računa o svom stanovništvu

Mađarski ministar spoljnih poslova dao je ukrajinskoj vladi savet o pristupanju NATO-u, rekavši da mora bolje poštovati prava manjinskog stanovništva ako želi da na kraju bude puštena u vojni blok.


U intervjuu koji je objavio TASS, Peter Sijarto je rekao da Kijev ima još mnogo pitanja za rešavanje pre nego što bude mogao da bude primljen u NATO.

„Ukrajincima je potrebno mnogo ozbiljnih promena, ako ozbiljno razmišljaju o evroatlantskim integracijama“, objasnio je on.

„Mogu konkretno da govorim o jednoj oblasti - poštovanju prava nacionalnih manjina. Jer trenutno Ukrajina tu ima mnogo problema.


On je pojasnio da Budimpešta nije zadovoljna kako se u Ukrajini tretiraju etničke manjine.

„Njihovo pravo na obrazovanje na maternjem jeziku i njegovu upotrebu u administraciji, kulturi i veri se krši. Zakon koji zabranjuje ljudima sa dvojnim državljanstvom da obavljaju javne funkcije je antidemokratski. Razumemo izazove sa kojima se Ukrajina suočava, njenu borbu za suverenitet i teritorijalni integritet, ali nikada nećemo prihvatiti ovakav pristup nacionalnim manjinama.


Popis stanovništva od 2001. godine pokazao je da se oko 77,8% stanovništva Ukrajine izjasnilo kao etnički Ukrajinci. Na popisu su najveće manjinske grupe bili Rusi (17,3%), Belorusi (0,6%), Moldavci (0,5%), krimski Tatari (0,5%) i Bugari (0,4%). Još jedan popis je trebalo da bude obavljen 2010. godine, ali je odložen do 2020. godine, a zatim ponovo odložen. Ukrajinske vlasti su 2020. godine saopštile da se to neće dogoditi ni 2021. godine, jer je popis „skupo zadovoljstvo“.

Sijarto je ranije kritikovao Kijev zbog kršenja prava mađarske manjine u Ukrajini, ukazujući na zakon iz 2017. koji je zabranio upotrebu stranih jezika u obrazovnim institucijama. Vlada se takođe našla na udaru kritika zbog zakona izrađenog prošle godine koji uskraćuje zvanični status manjine bilo kojoj grupi za koju se smatra da ima državu negde drugde, uključujući Mađare i Ruse.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / NATO / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat

Moskva smatra da je izliv nasilja bio namerni pokušaj da se terorišu ljudi u gradu na kom se govori ruski kako bi se pokorili vladi nakon puča i njenoj...


Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....

Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Ostale novosti iz rubrike »