BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Odnosi Rusije i NATO-a na kritičnom nivou - Moskva

RT: Odnosi Rusije i NATO-a na kritičnom nivou - Moskva
14.01.2022. god.


Odnosi između NATO-a i Rusije su pali na alarmantno nizak nivo, upozorilo je Ministarstvo odbrane Rusije, nakon razgovora između vojnog bloka predvođenog SAD-om i Moskve o zabrinutostima za bezbednost na evropskom kontinentu.


Govoreći posle sastanka dve strane u Briselu, zamenik ministra odbrane Aleksandar Fomin je istakao da Rusija računa na konstruktivnu diskusiju o predloženim garancijama.


„Ruska strana je u više navrata predlagala NATO-u da preduzme mere za deeskalaciju situacije“, rekao je Fomin, dodajući da su inicijative Moskve ignorisane.


Ministarstvo je navelo da je Fomin upozorio da su „odnosi Rusije i NATO-a na kritično niskom nivou“.

„To stvara preduslove za incidente i sukobe, kao i narušavanje temelja bezbednosti.“

 

Fominove izjave usledile su nakon samita između predstavnika NATO-a i ruskih diplomata. Generalni sekretar vojnog bloka Jens Stoltenberg rekao je novinarima da su dve strane imale „iskren i otvoren razgovor o širokom spektru pitanja, naravno sa fokusom na tenzije u, i oko Ukrajine“.

 
 

Stoltenberg je otkrio da je NATO spreman da sa Moskvom zakaže „seriju sastanaka o različitim temama, uključujući ograničenja na raketno oružje u Evropi“.
 
On je rekao i da je NATO zainteresovan „za pronalaženje mogućnosti za razvoj civilnih i vojnih kanala komunikacije, kao i za mogućnost ponovnog uspostavljanja rada naših misija u Moskvi i Briselu“.
 
On je, međutim, stavio do znanja da vojna organizacija neće odustati i napraviti kompromis oko onoga što smatra svojim osnovnim principima kako bi smirila Rusiju.
 
Moskva je zatražila pismene garancije da Kijev neće biti primljen u blok. Međutim, Stoltenberg je insistirao da „samo Ukrajina i 30 saveznika mogu da odluče da li će Ukrajina postati članica. Rusija nema pravo veta“.
 
Prošlog meseca Moskva je poslala dva nacrta sporazuma – jedan upućen Vašingtonu, a drugi NATO-u – koji uključuju i druge zahteve u vezi sa premeštanjem vojnog osoblja i tehnike, kao i pozive da se odustane od daljeg širenja vojne organizacije.

Odnosi između NATO-a i najveće zemlje sveta poslednjih meseci su sve zategnutiji. U novembru je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da se dosadašnji dijalog između dve strane pokazao bezuspešnim i da je vojni blok više zainteresovan za „razvijanje propagande i pritiska na Rusiju“ kada je u pitanju Ukrajina.

Moskva je u oktobru obavila da suspenduje sve direktne bilateralne veze sa blokom i da zatvara kancelarije u Briselu. Taj potez je usledio kao odgovor na proterivanje osam ruskih diplomata od strane NATO-a iz njegovog sedišta u Briselu, za koje se navodi da su umešani u navodnu neotkrivenu „špijunažu“, što Rusija odbacuje.

Izvor: RT

 

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / NATO / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...

Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD


Vašington širi globalni haos u svoju korist, tvrdi ruski ministar odbrane


Ostale novosti iz rubrike »