BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Sporazum sa Rusijom može biti postignut - NATO

RT: Sporazum sa Rusijom može biti postignut - NATO
10.01.2022. god.
Šef vojnog bloka koji predvode SAD izneo je svoje nade uoči razgovora sa Moskvom

Predstojeći razgovori zakazani između NATO-a i Rusije mogu ostaviti neka pitanja bez odgovora, rekao je generalni sekretar vojnog bloka, ukazujući da bi moglo biti moguće postići kompromis sa Moskvom o kontroli naoružanja.

Govoreći danas u Briselu, Jens Stoltenberg je rekao novinarima da pozdravlja „pregovore koji će se održati ove nedelje - 12. januara u Savetu Rusija-NATO, danas u Ženevi između Sjedinjenih Država i Rusije, a kasnije [13. januara] u OEBS-u [Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju] u Beču.

Međutim, zvaničnik je upozorio da „ne možemo očekivati da će ovi razgovori rešiti sve probleme. Nadamo se da možemo da se dogovorimo o putu napred, nizom sastanaka, pregovaračkom procesu. Nerealno je očekivati da će, kada završimo pregovore ove nedelje, svi problemi biti rešeni.

Šef NATO-a je rekao da blok vidi „pozitivan signal“ u spremnosti Moskve da se uključi u razgovore o bezbednosti.

„Spremni smo da saslušamo ruske pritužbe, ali svaki smisleni dijalog podrazumeva da će Rusija takođe rešiti našu zabrinutost u vezi sa svojim postupcima.

Oslanjajući se na iskustvo bivšeg premijera Norveške, Stoltenberg je rekao da je tokom svog mandata prethodno pregovarao sa Moskvom.

„Znam da se može postići sporazum sa Rusijom, a to je već činjeno u kontekstu NATO-a, posebno o kontroli naoružanja i širem spektru pitanja“, rekao je on.


Stoltenbergove izjave dolaze u trenutku kada se NATO i Moskva spremaju za sastanak u sredu. Preliminarni razgovori sa Vašingtonom održani su juče o bezbednosnim garancijama u Ženevi uoči današnjeg između SAD-a i Rusije.

Prošlog meseca Moskva je pripremila dva dokumenta - jedan za NATO, a drugi za američke zvaničnike, tražeći širok spektar garancija za koje je saopštila da će ojača bezbednost svih uključenih strana.

Predlozi se fokusiraju na kretanje snaga i tehnike i uključuju član u kojem se insistira na tome da dugotrajne težnje Kijeva da se pridruži organizaciji neće biti odobrene. Između ostalih zahteva, Moskva želi da Vašington i njegovi saveznici pristanu da odustanu od širenja NATO-a, prekinu vojnu saradnju sa postsovjetskim zemljama i povuku trupe i rakete vojnog bloka dalje od ruske granice.

Odnosi između NATO-a i Rusije poslednjih meseci su sve zategnutiji. U novembru je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da se dosadašnji dijalog između strana pokazao uzaludan i da je vojni blok više zainteresovan za „razvijanje propagande i pritiska na Rusiju“.

Moskva je u oktobru saopštila da će suspendovati sve direktne bilateralne veze sa vojnim blokom i zatvoriti svoje kancelarije u ruskoj prestonici. Taj potez je usledio kao odgovor na proterivanje osam ruskih diplomata iz sedišta u Briselu od strane vojne organizacije, zbog tvrdnji o umešanosti u neotkrivenu „špijunažu“, što Rusija odbacuje.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © JOHN THYS / AFP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »