BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija otkrila bezbednosne predloge prema Zapadu

RT: Rusija otkrila bezbednosne predloge prema Zapadu
18.12.2021. god.

Sa odnosima između Rusije i vojnog bloka NATO predvođenog SAD-om na istorijskom najnižem nivou, Moskva je predala Zapadu predloge za bezbednosne garancije za koje se nada da će pomoći da se okonča trenutna kriza i počnu normalizovati odnosi.

Nacrt dokumenata, koji je u sredu dat pomoćniku američkog državnog sekretara Karen Donfrid, a javnosti otkriven u petak, uključuje zahtev za širok spektar garancija i NATO-a i Vašingtona koje imaju za cilj jačanje bezbednosti svih uključenih strana. .

Predlozi dolaze usred stalno rastućih tenzija između Rusije i SAD. Stanje odnosa između Moskve i Vašingtona pogoršalo se tokom protekle decenije, počevši od nesuglasica oko vojne intervencije NATO-a u Libiji 2011. godine, pogoršavajući se krizama. Od tada, strane su razmenjivale ekonomske sankcije, diplomatska proterivanja i jaku retoriku. Ovo je takođe tačka spoticanja u odnosu Moskve sa NATO-om, koji Vašington kontroliše. Ranije ove godine ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov opisao je odnose između Moskve i vojnog bloka kao nepostojeće.

Najnoviji predlozi takođe dolaze nedelju dana nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin održao razgovor putem video veze sa svojim američkim kolegom Džoom Bajdenom, te je otkrio da je Moskva zainteresovana da dobije čvrste pravne garancije od svojih zapadnih partnera.

Šta Rusija predlaže?

Rusija je izradila dva odvojena dokumenta, jedan za NATO, a drugi samo za Amerikance. Oba imaju oblik ugovora, uključujući pravno obavezujuća obećanja o budućem ponašanju svih strana.

Tekst koji je dostavljen 30-članom bloku fokusira se uglavnom na kretanje vojnog osoblja i materijala, uključujući obavezu da sve potpisnice neće postavljati svoje snage u evropske države koje nisu bile članice NATO-a 1997. godine. Ovo isključuje bivše članice Varšavskog pakta u istočnoj Evropi.

Drugi deo u tekstu sadrži poziv da se rakete srednjeg i kratkog dometa ne postavljaju u blizini teritorija potpisnica.

Dokument sadrži i zahtev da sadašnje članice NATO-a treba da se odupru daljem proširenju vojnog bloka, uključujući i pristupanje Ukrajine, što je za Moskvu odavno crvena linija. Pored obećanja da Kijev neće pristupiti, tekst sadrži i klauzulu da se sadašnje članice NATO-a odriču bilo kakve vojne aktivnosti na teritoriji Ukrajine, kao i u drugim istočnoevropskim, transkavkazskim i centralnoazijskim državama.

Predlog za SAD uključuje mnoge slične garancije, kao što je član da i Rusija i SAD neće koristiti teritorije drugih država u svrhu pripreme ili izvođenja oružanog napada jednih na druge. Štaviše, tekst poziva Amerikance da se obavežu da isključe širenje NATO-a u zemljama koje su nekada bile republike Sovjetskog Saveza.

Pored toga, Rusija traži garancije da obe strane neće raspoređivati nuklearno oružje u drugim zemljama, te da će povući nazad ono koje je već u inostranstvu.

Zašto Rusija želi pravno obavezujući sporazum?

U jučerašnjem saopštenju, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je objasnio da trenutni odnos između Rusije i Zapada karakteriše „skoro potpuni nedostatak međusobnog poverenja“. Prema njegovim rečima, uveravanja i sporazumi koje su Moskvi dali razni američki i evropski političari 1990-ih su prekršeni, a jedini način da se problem reši je pravno obavezujućim ugovorima.

Rjabkov je posebno primetio kako je NATO prekršio obećanje da se neće širiti na istok prema ruskoj granici, te da je od tada prihvatio bivše sovjetske republike u članstvo.

„Kao glavne nuklearne sile, Rusija i SAD imaju posebnu odgovornost za bezbednost u Evropi. Cijena rata je dobro poznata u našoj zemlji“, rekao je on.

„Zbog toga smo izuzetno zainteresovani za mir i stabilnost na evropskom kontinentu.

Šta je sledeće?

Prema Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, Amerikanci su dobili „detaljna objašnjenja logike ruskog pristupa“, a sada je na Vašingtonu i njegovim zapadnim saveznicima da razgovaraju o tome kako bi želeli da se to izmeni.

„Verujemo da će, na osnovu našeg nacrta ugovora i sporazuma, Sjedinjene Države u bliskoj budućnosti ući u ozbiljne pregovore sa Rusijom“, navodi se u saopštenju.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Global Look Press / Konstantin Kokoshkin / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...

Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD


Vašington širi globalni haos u svoju korist, tvrdi ruski ministar odbrane


Ostale novosti iz rubrike »