BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Putin otkrio korake za rešavanje jermensko-azerbejdžanskog sukoba

RT: Putin otkrio korake za rešavanje jermensko-azerbejdžanskog sukoba
28.11.2021. god.


Jermenija i Azerbejdžan složili su se da pravilno izvrše demarkaciju granice, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin, posle razgovora sa liderima dve zemlje, čiji je cilj da se okonča višedecenijski sukob.

Putin je ugostio premijera Jermenije Nikolu Pašinjana i predsednika Azerbejdžana Ilham Alijeva u crnomorskom gradu Sočiju. Uoči trilateralnih razgovora, ruski lider je održao odvojeni sastanak sa Alijevim, a kasnije i sa Pašinjanom nakon trilateralnog sastanka.

Razgovori su se pokazali veoma „konstruktivnim“, rekao je ruski predsednik posle susreta sa dva ogorčena rivala iza zatvorenih vrata, otkrivajući da su uspeli da nađu zajednički jezik o više pitanja, uključujući uspostavljanje granice.


„Dogovorili smo se o nizu pitanja koja smatram ključnim“, rekao je Putin.

„Prvo od njih je stvaranje mehanizama (dogovorili smo se da to uradimo do kraja ove godine) za demarkaciju i razgraničenje između dve zemlje. Nadamo se da će se ovo dogoditi što je pre moguće. Nema prepreka za stvaranje ovih mehanizama.”


Strane su takođe „napravile značajan napredak“ u humanitarnim pitanjima, rekao je Putin, ne iznoseći dodatne detalje. O razvoju ekonomskih veza i „deblokadi transportnih koridora“, uključujući železničke i drumske veze u regionu, razgovaralo se „veoma detaljno“.


Trilateralni razgovori su usledili nakon graničnih okršaja između jermenske i azerbejdžanske vojske, ranije ovog meseca. Sukobi su rezultirali gubicima na obe strane, što je izazvalo strahove da bi se situacija mogla pretvoriti u još jedan potpuni rat.

Azerbejdžan i Jermenija su u sukobu tokom svoje moderne nezavisne istorije. Glavni izvor rivalstva između njih je Nagorno-Karabah - region u istočnom delu Azerbejdžana, pretežno naseljen etničkim Jermenima i koji se graniči sa međunarodno priznatom teritorijom Jermenije.

Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad tim područjem nakon krvavog rata nakon raspada Sovjetskog Saveza i od tada je više puta bio poprište oružanih eskalacija. Zadnja velika eskalacija dogodila se prošle godine, što je rezultiralo time da je Baku ponovo preuzeo kontrolu nad nekim delovima sporne terigtorije.


Borbe su završene teško ispregovaranim primirjem uz posredovanje Moskve, a ruski mirovnjaci su raspoređeni radi poštovanja sporazuma. Jermeni su ishod naširoko percipirali kao ponižavajući poraz, što je izazvalo masovne proteste protiv Pašinjanove vlade.

Izvor: RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Artem Mikryukov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »