BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američki uvoz ruske nafte zabeležio rekord uprkos rastućim političkim tenzijama

RT: Američki uvoz ruske nafte zabeležio rekord uprkos rastućim političkim tenzijama
25.03.2021. god.

Teški razgovori o energetskim pitanjima ne sprečavaju SAD da kupe rekordni udeo ruske sirove nafte u 2020. godini. Američke rafinerije, kako se izveštava, dnevno su uzimale 538.000 barela ruske sirove nafte i naftnih derivata, čime su oborile rekord star deset godina.


Prema podacima koje je objavila Uprava za energetske informacije (EIA), SAD su kupile najviše ruske sirove nafte od 2011. godine, kada je količina uvoza ruske nafte iznosila 624.000 barela dnevno.

Rusija je 2020. postala treći najveći dobavljač nafte u SAD, nadmašivši Saudijsku Arabiju, najvećeg svetskog izvoznika, prema Blumbergovim izveštajima na osnovu carina i podataka EIA. Udeo Rusije u američkom uvozu nafte trenutno iznosi rekordnih sedam odsto.

U međuvremenu su Kanada i Meksiko bili vodeći izvoznici sirove nafte u SAD prošle godine. Kanada je isporučivala 4,1 milion barela, dok je Meksiko oko 750.000. Prosečni uvoz nafte iz Saudijske Arabije iznosio je samo 522.000 barela dnevno prošle godine.

Rast izvoza nafte iz Rusije uzrokovan je nedostatkom pristupa venecuelanskoj sirovoj nafti, koja je na meti američkih sankcija. Štaviše, pošiljke sirove nafte iz zemalja OPEK značajno su smanjene usljed dogovora o smanjenju proizvodnje.

Američke energetske kompanije, uključujući "Ekson Mobil", "Ševron" i "Valero Enerdži", bile su među ključnim kupcima nafte i naftnih derivata ruskih proizvođača.

Povećanje kupovine ruske nafte od strane SAD dolazi usred dugogodišnjih tenzija između Moskve i Vašingtona. Bela kuća uporno minira ruski projekat gasovod "Severni tok 2", upozoravajući evropske saveznike da ne postanu previše zavisni od ruskih zaliha energije. Administracija Bajdena i dalje preti sankcijama evropskim partnerima na projektu.

Prošle godine je Trampova administracija stavila na crnu listu trgovinske podružnice ruskog državnog naftnog preduzeća "Rosnjeft", saopštivši da je Venecueli pružila finansijski spas. Međutim, nijedna druga ruska preduzeća nisu bila meta, ostavljajući pravnu rupu za američke kompanije, koje su nastavile da kupuju rusku naftu i njene proizvode.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Art Wager 7 / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...

Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD


Vašington širi globalni haos u svoju korist, tvrdi ruski ministar odbrane


Ostale novosti iz rubrike »