BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

SAD: Mogućnosti Rusije i Kine u kosmosu izazivaju zabrinutost

SAD: Mogućnosti Rusije i Kine u kosmosu izazivaju zabrinutost
09.03.2021. god.


Mogućnosti Rusije i Kine u kosmosu izazivaju zabrinutost, rekao je komandant američkih kosmičkih snaga general Džon Rejmond.

"Pretnja koju danas vidimo je veoma ozbiljna. I Kina i Rusija imaju mnogo laserskih sistema različitog nivoa snage. Za uništavanje ili oštećenje sa Zemlje ili za narušavanje naše sposobnosti da koristimo satelite. Obe zemlje imaju mogućnosti koje izazivaju zabrinutost", rekao je Rejmond za "Njujork tajms", prenose RIA Novosti.


Rejmond je takođe uporedio jedan od ruskih satelita sa matrjoškom i naveo da je stvoren „za uništavanje američkih satelita u niskoj zemaljskoj orbiti“.

U decembru je američka kosmička komanda saopštila da je Rusija testirala raketu za uništavanje satelita. Pre toga, slične optužbe su iznete i u aprilu prošle godine. Tada je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova primetila da Vašington na taj način pokušava da opravda svoje planove za razmeštanje oružja u kosmos.

Godine 1985. SAD su oborile svoj naučni satelit "Solvind" na nadmorskoj visini od 555 kilometara, koristeći protivsatelitsku raketu ASM-135 ASAT lansiranu sa lovca F-15. Takođe, 2008. godine američka brodska protivraketna raketa SM-3 na nadmorskoj visini od 247 kilometara uništila je vojni satelit USA-193.

Osamdesetih godina 20. veka SSSR je imao odbrambeni kosmički sistem (program Satelitski lovac). Kompleks je uključivao raketu-nosač "Ciklon 2". Tokom ispitivanja uspešno je presreo sovjetske satelite u orbiti.

U januaru 2007. Kina je pogodila svoj meteorološki satelit "Fengiun 1C" na visini od 865 kilometara pomoću rakete lansirane sa kosmodroma Ksičang. Kao rezultat toga, u orbiti se stvorio oblak od više od dve hiljade delova, prisiljavajući kosmičke letelice da ih izbegnu.

U martu 2019. Indija je raketom na visini od oko 270 kilometara oborila svoj vojni satelit za daljinsko merenje Zemlje "Microsat R".



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Roskosmos/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »