BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Komandant Strateške komande SAD-a tvrdi da je nuklearni rat sa Rusijom ili Kinom „realna mogućnost“

RT: Komandant Strateške komande SAD-a tvrdi da je nuklearni rat sa Rusijom ili Kinom „realna mogućnost“
06.02.2021. god.


Komandant američke Strateške komande (
STRATCOM) upozorava da je nuklearni rat sa Rusijom ili Kinom „stvarna mogućnost“, ukazujući na „destabilizujuće“ ponašanje američkih rivala. Takođe tvrdi da Pentagon nije „zaglavljen u Hladnom ratu“.

„Postoji realna mogućnost da bi regionalna kriza s Rusijom ili Kinom mogla brzo eskalirati do sukoba koji uključuje nuklearno oružje, ako smatraju da bi konvencionalni gubitak ugrozio režim ili državu“, saopštio je komandant STRATCOM-a i viceadmiral Čarls Ričard u februarskom izdanju mesečnika Američkog pomorskog instituta.


STRATCOM, koji nadgleda američki nuklearni arsenal, smatra verovatnoću nuklearnog rata niskom. Ali dok su Rusija i Kina napredovale u svojim mogućnostima i nastavile da se „naprežu globalno“, Ričard je rekao da STRATCOM mora da razume sa čim se suočava.

"U nedostatku promena, ponovo smo na putu da se pripremimo za sukob koji preferiramo umesto za onaj sa kojim ćemo se verovatno suočiti."

 

Ako takva vrsta razgovora podseća na Hladni rat, to je zato što verovatno jeste. Ali Ričard tvrdi da se američka vojska već dve decenije usredsredila na antiterorizam, ignorišući „nuklearnu dimenziju".

„Nakostriješim se kad čujem da je Ministarstvo odbrane optuženo da je zaglavljeno u Hladnom ratu", rekao je on.

„Ono je prošlo hladni rat.“

Pa, šta je Pentagon radio? Prema Ričardu, američke snage su potpuno uronjene u borbu protiv terorizma, do te mere da su Rusija i Kina to iskoristile za „agresivno“ kršenje „međunarodnih normi i globalnog mira koristeći instrumente moći i pretnje silom na načine koji nisu viđeni od vrhunca Hladnog rata“. Naveo je posebno navodne slučajeve „sajber napada i pretnji u kosmosu“.

Ričard je čak ustvrdio da suparničke sile iskorištavaju pandemiju koronavirusa da bi unapredile svoje agende.

„Moramo se aktivno takmičiti da zadržimo njihovu agresiju pod kontrolom“, rekao je on, dodajući da će neuspeh toga dodatno ohrabriti Rusiju i Kinu i navesti saveznike da misle da SAD nisu u stanju ili da ne žele da „vode“.

Takvo zveckanje sabljama eskaliralo je poslednjih godina, posebno između Vašingtona i Moskve. Rusija je 2018. izmenila svoju nuklearnu doktrinu kako bi dozvolila upotrebu takvog oružja kao odgovor na nuklearni napad ili na konvencionalni napad koji ugrožava postojanje nacije. Zvaničnik Pentagona rekao je 2019. godine da će SAD zadržati pravo da izvrše prvi nuklearni udar kao odgovor na konvencionalni napad, napominjući da saveznici inače ne bi verovali da su zaštićeni.

Takve izjave i, što je još važnije, američki razvoj oružja podigli su obrve u Moskvi. Američko rukovodstvo „donelo je odluku da nuklearni sukob smatra održivom političkom opcijom i stvara potencijal neophodan za njega“, rekla je prošlog marta portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova.

Isto tako, šef STRATCOM-a je kao zabrinutost naveo rusku modernizaciju njenih nuklearnih snaga, za koju je procenio da je završena oko 70 odsto. Primećujući da je Moskva izgradila „nove i neobične“ sisteme, poput hipersoničnih projektila, on je ustvrdio da je ignorisala „međunarodne norme“ takvim delovanjem kao antitsatelitsko testiranje prošle godine.


Ričard je dodao da Kina takođe pravi „tehnološke skokove“ i da je, poput Rusije, maltretirala američke i savezničke avione i snage koje deluju u međunarodnom vazdušnom prostoru i vodama. Rekavši da bi se kineski nuklearni arsenal mogao udvostručiti, utrostručiti ili učetvorostručiti u narednoj deceniji, on je predložio da „SAD danas moraju preduzeti mere kako bi se postavile za budućnost“.

"Moramo početi sa saznanjem da će naša najvažnija pretpostavka, da će strateško odvraćanje biti održano, iako kriza i sukob mogu biti testirani na načine koji do sada nisu viđeni."

 

Zaključno, Ričard kaže da američka vojska mora da preusmeri svoj stav sa pretpostavke da nuklearni rat neće biti i da izađe na kraj i odvrati stvarnu mogućnost takvog sukoba ili da „rizikuje da trpi sramotu, ili možda još gore, od ruku naših protivnika“.

Ponovni govor o mogućem nuklearnom ratu dolazi nekoliko dana nakon što su se Moskva i Vašington dogovorili da produže novi Sporazum o smanjenju nuklearnog naoružanja START. Ali nakon četiri godine američko-ruskih odnosa koje je omela zavera "Rašngejta" protiv Trampa, čini se da je mala verovatnoća za uspostavljanje mirnijih veza pod predsednikom Džoom Bajdenom.


Bajden, koji planira da poništi Trampovu naredbu o povlačenju 9500 američkih vojnika iz Nemačke, zahteva da Rusija odmah pusti opozicionog političara Alekseja Navaljnog, koji je zatvoren zbog kršenja uslovne osude zbog presude za pranje novca.

„Nećemo se ustručavati da povećamo troškove za Rusiju i odbranimo svoje vitalne interese i svoj narod“, rekao je Bajden.

Ratne izjave o nuklearnom ratu opasnije su nego što se mogu činiti, rekao je za RT bivši UN-ov inspektor za oružje Skot Riter. Riter je ustvrdio da SAD nisu izgradile svoje konvencionalne vojne snage u onoj meri u kojoj bi im se mogla garantovati pobeda nad Rusijom ili Kinom, pa bi Vašington verovatno primenio nuklearno oružje u ratu sa bilo kojom od tih zemalja. Rusija ne bi imala drugog izbora nego da odgovori na takav napad recipročno, rekao je on.

"To je ono što admiralove izjave o pripremi za nuklearni rat čine toliko opasnim, jer ne postoji način da se to zaustavi", rekao je Riter.

"Ako bude nuklearnog rata između SAD-a i Rusije, to će biti opšti nuklearni rat, što znači da će ne samo biti uništene obe nacije, već će i svet biti uništen onakvim kakvim ga trenutno znamo." 

 
 

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / US Navy / Mass Communications Specialist Harry Andrew D. Gordon / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...


Ostale novosti iz rubrike »