BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

SAD se obratile Srbiji radi eventualne kupovine samohodne habice NORA-B52

SAD se obratile Srbiji radi eventualne kupovine samohodne habice NORA-B52
27.12.2020. god.


Pentagon je odlučio da zastarele haubice M109 "Paladin" zameni samohodnim, ali ispostavilo se da od toga nema ništa. Američka vojska raspisala je konkurs za perspektivnu samohodnu haubicu, međutim, što se retko dešava, oružje će morati da kupuju u inostranstvu. 

U konkursu Ministarstva odbrane SAD za novu samohodnu haubicu od 155 mm učestvuju kompanije iz Evrope, Afrike i Azije. Oni će svoje proizvode predati na uporedne testove početkom godine. Zanimljivo je da su Amerikanci tražili isključivo samohodnu verziju SAU, prenose RIA Novosti.

Pentagonu je potrebna pokretna, otporna i moćna haubica. Jedan od glavnih zahteva je velika brzina vatre. Zbog toga svi konkurentni uzorci moraju biti opremljeni poluautomatskim ili automatskim sistemima za punjenje. Vreme prelaska iz položaja za marš u položaj za borbu mora se svesti na minimum. Pokretljivost je takođe važna, omogućavajući brzo povlačenje sa vatrenog položaja kako bi se izbegla vatra neprijatelja.

Izraelci nude ATMOS - haubica od 155 mm na šasiji sa tri ili četiri osovine. Efektivni domet vatre je 40 kilometara, a brzina do 80 kilometara na sat. Međutim, haubica se puni ručno, što utiče na brzinu vatre u zavisnosti od brzine posade - od četiri do devet granata u minuti. Ipak, Izraelci ističu da haubicu koriste Izraelske odbrambene snage i da se dobro pokazala u borbenim operacijama.

Britanska firma "BAE Sistems" želi da proda "ACS Arčer" Amerikancima. Njegova jača strana je puna automatizacija pucanja. Posada upravlja haubicom iz okloljenog kokpita, a sve operacije može izvoditi jedna osoba. Programeri tvrde da je samohodna haubica sposobna za dejstvo u roku od samo 30 sekundi nakon što dobije naređenje za otvaranje vatre. Kapacitet je 21 granata sa dometom 40 kilometara. Međutim, ni sami Britanci ne žure s kupovinom ovih samohodnih haubica, a do sada je samo Švedska naručila nekoliko desetina.

SAD su se čak obratile zemljama poput Srbije, Slovačke, Francuske, Južne Afrike i Južne Koreje za pomoć. Dakle, Srbi će predstaviti sopstveni razvoj - haubicu NORA B-52. Zapravo se radi o modifikovanoj sovjetskoj 152-milimetarskoj haubici D-20. Prelazak u vatreni položaj je oko minut. Brzina vatre je od šest do 12 granata u minuti, a domet 41 kilometar.


foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Sada se američka vojska širom sveta koristi haubice M109 "Paladin". Ove samohodne haubice su u upotrebi od početka 1960-ih te su zastarele. Uprkos brojnim poboljšanjima, karakteristike ove mašine znatno zaostaju za stranim analozima. 

Poreklo projekta NORA-B52 seže u 1980-te godine, kada je u Vojnotehničkom institutu začeta ideja da se dalekometna top haubica postavi na šasiju terenskog vozila konfiguracije 8x8. Od tada pa do danas generacije izvanrednih inžinjera radile su na ovom projektu i dostigle da NORA bude ovakva kakvom je vidimo danas.
 
Samohodno oruđe NORA-B52 M15, u odnosu na top-haubicu 152 mm M84, poseduje brojna unapređenja. Sama koncepcija rešenja samohodnog oruđa i gabaritne dimenzije obezbeđuju poboljšanu  mobilnost i veći domet oruđa koji iznosi 41 km, dok kod top-haubice 152 mm M84 domet iznosi 24 km. Sistem za upravljanje vatrom, sistem veze između članova posluge, mogućnost automatskog punjenja oruđa i usmeravanja pomoću GPS pozicioniranja, ispaljivanje više projektila iz istog oruđa sa različitim elevacijama i punjenjima tako da projektili padnu u isto vreme na cilj, ugrađeni bacači dimnih kutija, samo su neke komponente koje top-haubica 152 mm M84 ne poseduje, za razliku od modernizovanog oruđa NORA-B52 M15. Takođe, NORA ima poboljšanu oklopnu zaštitu celokupne posluge dok top-haubica 152 mm M84 ima samo štitove za nišandžiju i pomoćnika nišandžije.

foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Osnovno naoružanje samohodnog oruđa NORA-B52 M15 je top 155 mm, ugrađen u kupolu (delimično oklopljen) na modifikovanu osnovu terenskog automobila, a pomoćno naoružanje je mitraljez 12,7 mm sa turelom. Dopunsko naoružanje predstavljaju bacači dimnih kutija – dve grupe po dva bacača 82 mm ugrađene na prednji deo kabine vozila, a od naoružanje za obuku koristi se spregnuti top 20 mm M55.
 
Samohodno oruđe NORA-B52 može da se kreće po svim vrstama terena, u svim klimatskim uslovima i danju i noću, a njenu posadu čini pet članova: komandir, nišandžija, vozač i dva poslužioca. Najveća brzina kretanja po ravnom asfaltnom putu iznosi oko 80 km/h, po ravnom makadamskom putu oko 40 km/h, savlađuje rov širine oko 1600 mm, uzdužni nagib 50% i poprečni nagib 20%. Autonomija kretanja po ravnom putu je do 500 km, dubina vodenog gaza 1 m, visina vertikalne prepreke 0,50 m, minimalni radius okreta oko 16,6 m i sa oštećenim pneumaticima može preći put do 50 km.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Ministarstvo odbrane Srbije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »