BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Moskva:

23.11.2020. god.


Moskva će tražiti čvrste garancije od država preostalih u Ugovoru o otvorenom nebu da će njihove obaveze biti ispunjene, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.

Od danas, Sjedinjene Američke Države su se zvanično povukle iz Ugovora, šest meseci nakon datuma obaveštenja.

"Poslednjih meseci Vašington je licemerno saopštavao da bi, ukoliko se ruska pozicija promeni, mogao da preispita svoju odluku. Zapravo, niko kod njih nije ni pomislio da bilo šta revidira. Bila je to javna predstava, dizajnirana da zavede vlade i javnost evropskih zemalja, pozivajući Vašington da se predomisli. Kao i kod drugih ugovora o kontroli naoružanja, američka strana je namerno pokušala da potkopa Ugovor o otvorenom nebu (podsetimo da je učešće SAD u ovom sporazumu bio uslov za njegovo stupanje na snagu)", navodi se u komentaru.

Sada, dodaje se u saošptenju, SAD se nadaju da će njihovi saveznici, s jedne strane, sprečiti ruske osmatračke letove nad američkim vojnim postrojenjima u Evropi, a sa druge, deliti fotografije ruske teritorije sa Vašingtonom.

"Naravno, ovo je neprihvatljivo za Rusiju. Tražićemo čvrste garancije da će države koje ostaju u Ugovoru ispuniti svoje obaveze, prvo, kako bi se obezbedila mogućnost posmatranja cele njihove teritorije i, drugo, da bi se obezbedilo da se materijali osmatračkih letova ne prenose u treće zemlje koje nisu potpisnice Ugovora". saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Ako Sjedinjene Države zaista žele da ugovor nastavi da deluje i da Rusija ostane njegova stranka, onda bi trebalo da „ozbiljno razmisle o tome šta treba učiniti da se uklone ruske zabrinutosti“, dodaje se u saopštenju.

"Vašington je povukao svoj potez. Ni evropska bezbednost ni bezbednost Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika nemaju koristi od toga. Sada se mnogi na Zapadu pitaju kakva će biti reakcija Rusije. Odgovor je jednostavan. Više puta smo naglasili da su otvorene sve mogućnosti. Posmatramo i analiziramo kako reči ostalih strana u Ugovoru odgovaraju njihovim delima. Na osnovu bezbednosnih interesa Rusije i naših saveznika donećemo odgovarajuće odluke“, zaključuje se u saopštenju.

Prema rečima ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, Moskva će zatražiti od partnera iz Ugovora da zakonski garantuju da neće prenositi podatke o letovima iznad Rusije u SAD. Nemačka, Francuska i Velika Britanija saopštile su da će ostati verne Ugovoru.

Ugovor o otvorenom nebu potpisan je 1992. godine, a stupio je na snagu 2002. Ovo je jedna od mera za izgradnju poverenja u Evropi nakon Hladnog rata, a dokument omogućava zemljama potpisnicama da otvoreno prikupljaju informacije o međusobnim vojnim snagama i aktivnostima. Nakon povlačenja SAD-a, 34 države ostaće u Ugovoru.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Mak/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »