BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Indija poseduje ogroman arsenal ruskog oružja i nastoji da ga proširi

RT: Indija poseduje ogroman arsenal ruskog oružja i nastoji da ga proširi
17.04.2019. god.


Izvor: Vostok / RT

Čak i dok se Vašington udvara Nju Delhiju, Indija pokušava da kupi vojnu opremu ruske proizvodnje. Najnoviji dogovor bi mogao obuhvatiti kupovinu više od 450 tenkova iz Moskve u vrednsti 1,93 milijarde dolara, i čak ne bi bio ni najveći ugovor.

Kupovinom 464 
glavnih borbenih tenkova T-90MS, odobrenih prošle nedelje, dodatno će se proširiti veliku količinu ruskog naoružanja u indijskom arsenalu. Zemlja je jedan od primarnih kupaca oružja Moskve.

Još jedan, još značajniji ugovor u vrednosti od 5,43 milijarde dolara potpisan je prošlog oktobra, kada je Indija naručila pet PVO sistema S-400. Isporuka se očekuje do 2020. godine.


India has vast arsenal of Russian-made weapons & seeks to expand it (PHOTOS)

 

Najsavremeniji sistem protivvazdušne odbrane je sposoban da presretne i uništi mete na udaljenosti do 400 kilometara, te može istovremeno da prati do šest ciljeva. Indija je dala do znanja da će nastaviti s kupovinom bez obzira na američke zakone kojima se namerava sankcionisati svaka zemlja koja kupuje rusku vojnu opremu.

T-90 glavni borbeni tenkovi

Indija već ima preko 1.000 tenkova T-90 različitih vrsta. Od ranih 2000-ih, zemlja koristi tenkove T-90S Bišma, dizajnirane posebno da zadovolje potrebe Indije. Neke od mašina su proizvedene u Rusiji, dok su druge sastavljene lokalno od montažnih kompleta ruske proizvodnje.



Pored T-90S, Indija je kupila veliki broj tenkova T-90M - unapređenu verziju. U stvari, Indija ima znatno više tenkova T-90 u službi i od same Rusije, kao i starijih tenkova T-72.



Ruski avioni
Indijsko vazduhoplovstvo takođe ima veliki izbor ruskih aviona, uključujući i stotinjak MiG-21. Iako je supersonični lovac prvi put poleteo krajem 1950-ih, ne dozvolite da vas njegove godine zavaraju - najnoviji moderniozovani model, poznat kao MiG-21UPG Bison - zapravo se može nositi sa lovcima četvrte generacije. Avion je pogodan za sticanje vazduhšne prednosti, kao i za misije napada na zemlju.



Avioni ovog tipa bili su uključeni u nedavno razbuktavanje konflikta između Indije i Pakistana, bar jedan od njih je oboren. Indija je saopštila da je jedan "Bison" uspeo da obori pakistanski F-16 koji su napravile SAD, ali nije pružila čvrste dokaze. Islamabad, sa svoje strane, žestoko poriče gubitak i učešće F-16 u sukobu.

Među modernijim ruskim avionima u indijskom arsenalu se nalazi preko 200 aviona Suhoj Su-30MKI namenskih aviona, dizajniranih posebno da zadovolje zahteve zemlje, gde se "I" u nazivu odnosi na Indiju, kao i avione MiG-29K za nosače aviona.



Brodovi i podmornice
Dok je želja za izgradnjom domaće mornarice bila prioritet za Nju Delhi, većina se još uvek sastoji od brodova izgrađenih u inostranstvu. Jedna od njenih nuklearnih podmornica je INS "Čakra", koja je zapravo ruska, poznata kao "Akula" klasa u NATO klasifikaciji. Podmornica je bila iznajmljena indijskoj mornarici na deset godina 2012. godine. Kako ugovor uskoro ističe, Nju Delhi prati gleda na zakup i druge podmornice iste klase.



Glavni indijski nosač aviona, INS "Vikramaditja" je remontovani nosač aviona i raketna krstarica iz doba SSSR-a. Brod je prodat Indiji početkom 2010. godine i ostaje jedini brod tog tipa. Prvi domaći brod ovog tipa gradi kompanija INS Vikrant, a očekuje se da će biti u upotrebi 2021. godine.

 


  • Izvor
  • foto: © AFP / Sam Panthaky / Money Sharma / R Narendra / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »