BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Tramp uništio samit sa Kimom nakon što je predložio da Pjongjang sve nuklearne bombe preda SAD-u

RT: Tramp uništio samit sa Kimom nakon što je predložio da Pjongjang sve nuklearne bombe preda SAD-u
30.03.2019. god.


Američki predsednik Donald Tramp je, kako se navodi, predložio da Severna Koreja preda sve svoje nuklearno oružje SAD-u, šablon denuklearizacije posuđenog iz Libije pre intervencije NATO-a i brutalnog ubistva njenog lidera Moamera Gadafija.

Drugi samit između Trampa i lidera Severne Koreje Kim Džong Una u februaru završen je pre vremena, odnosno s velikim pitanjem u pogledu budućnosti razgovora i denuklearizacije Korejskog poluostrva. Nakon sastanka u Vijetnamu, Pjongjang i Vašington ponudili su drugačije verzije o tome šta se zapravo dogodilo, dok je Bela kuća tvrdila da je Severna Koreja zahtevala da se ukinu sve sankcije. Pjongjang je insistirao da se govorilo samo o delimičnom ukidanju. Suština razgovora ostala je pod velom tajnosti.

Rojters je u petak izvestio da ima pristup tajnom planu koji bi, prema mišljenju Vašingtona, potencijalno mogao dovesti do napretka u zastoju u razgovorima. Agencija je saopštila da je plan sličan onom koji je objavio američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton i da je po uzoru na Libiju.

Tramp je navodno predao kopije plana, na engleskom i korejskom jeziku, Kimu tokom njihovog sastanka 28. februara. Severnokorejska strana nikada nije komentarisala sadržaj, ali očigledno se nije svidela Kimu, a radni ručak koji je bio zakazan za isti dan je otkazan.


Plan koji je Reuters naveo predviđa potpuno ukidanje "nuklearne infrastrukture, hemijskog i biološkog ratnog programa" u Severnoj Koreji, kao i "povezanih mogućnosti dvostruke namene". Ako bi se Severna Koreja povinovala zahtevima SAD-a, onda bi takođe trebala uništiti "balističke rakete, lansere i pridružene objekte". SAD su zahtevale da se Pjongjang saglasi da u potpunosti objasni svoj nuklearni program i obezbedi nesmetan pristup međunarodnim inspektorima na predmetne lokacije. Izgradnja novih objekata vezanih za nuklearnu energiju bila bi zabranjena,  a svi naučnici koji rade u starim nuklearnim objektima bili bi preraspoređeni u komercijalni sektor.

Nakon što je samit završio bez dogovora, Vašington je pokušao da spasi razgovore, a američki državni sekretar Majk Pompeo je početkom marta izjavio da SAD žele da uskoro pošalju delegaciju u Severnu Koreju.
 
Pjongjang je napravio pauzu nakon neuspelog samita, jer su nade za ponovno oživljavanje odnosa između SAD-a i Severne Koreje izbledele. U prvoj javnoj proceni samita 15. marta, visoki severnokorejski diplomata je osudio stajalište SAD-a koje su tokom razgovora tauzele "gangsterski" stav, dodajući da bi se Pjongjang mogao potpuno povući iz razgovora i obnoviti nuklearna i raketna testiranja.

Ako su SAD zaista predložile Severnoj Koreji obnovljenu verziju libijskog modela razoružanja, to bi značilo da je Tramp odustao od svog obećanja, da će to posebno izbeći. U maju prošle godine, Tramp je bio prisiljen da se opovrgnr Boltona, koji se bavi denuklearizacijom Severne Koreje u stilu Libije još od ranih 2000-ih, nakon što ga je ponovo predložio, izazivajući bes od strane Pjongjanga.

Libija je postigla sporazum sa SAD-om da preda svoje komponente nuklearnog programa 2003. godine. Osam godina kasnije, opustošena je građanskim ratom koji je podstaknut NATO bombardovanjem, što je rezultiralo smenjivanjem i ubistvom dugogodišnjeg vođe zemlje, Moamera Gadafija i potpunog uništenja zemlje.


  • Izvor
  • foto: © Reuters / KCNA / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »