BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lavrov: Zapadne zemlje koje nisu umešane u provokaciju shvatile apsurdnost optužbi na račun sirijske armije

Lavrov: Zapadne zemlje koje nisu umešane u provokaciju shvatile apsurdnost optužbi na račun sirijske armije
17.02.2019. god.


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ocenio je, komentarišući priznanje producenta televizijskog kanala Bi-Bi-Si da su snimci hemijskih napada u Siriji bili izrežirani, da je neverodostojnost tih snimaka bila očigledna od samog početka.

„Mislim da je Zapad sve to odlično razumeo od samog početka, jer su pojedine zapadne zemlje te provokacije i priredile, pored ostalog, preko žalosnih ’Belih šlemova‘ – humanitarne organizacije na čijem je čelu bivši saradnik Mi-6“, rekao je Lavrov novinarima u Minhenu. 


Prema njegovim rečima, zapadne zemlje koje nisu umešane u tu provokaciju, shvatile su apsurdnost optužbi na račun sirijske armije.

„Raduje to što postoje pošteni novinari na Zemlji“, dodao je Lavrov.

Govoreći o situaciji u Siriji, Lavrov je istakao da se treba orijentisati na dogovor koji se razmatra u okviru astanskog formata, a pre svega o mogućnosti obrazovanja tampon-zone na granici Turske i Sirije. On je dodao da tom procesu neće pomoći zemlje koje se nezakonito nalaze na teritoriji Sirije. 

List „Vašington post“ je piše da Pentagon razrađuje plan o stvaranju tampon-zone na severoistoku Sirije uz učešće evropskih zemalja. Prema pisanju lista, zadatak nove misije mogao bi da bude zaštita Kurda od eventualnih napada Turske i dalja borba protiv DAEŠ-a. 

„Što se tiče izjava Lindzija Grema o tome da će Tramp stvarati tampon-zonu na severu Sirije, teško mi je da to komentarišem. Predsednik Tramp je već objavio da oni odlaze iz Sirije, nakon nekoliko dana njegovi saradnici su izjavili da to nije baš tako. Da li odlaze, ili ne odlaze baš sasvim, da li će ih tamo zameniti nekakve privatne vojne kompanije, Francuzi, Britanci… Treba se orijentisati na onaj dogovor koji se izrađuje u okviru astanskog formata“, naglasio je Lavrov. 

Prema njegovim rečima, pitanje bezbednosti na istočnoj obali Eufrata i na granici Turske i Sirije bio je tema samita Rusije, Turske i Irana 14. februara u Sočiju, gde su se trojica lidera složila s tim da između Sirije i Turske postoji sporazum iz 1998. godine, takozvani Adenski sporazum koji reguliše zaštitu bezbednosti na zajedničkoj granici i saradnju protiv terorističkih pretnji.

„Ja bih savetovao da se orijentišemo na to, a razni planovi zemalja koje se nelegitimno nalaze na sirijskoj teritoriji uvući će samo još više nelegitimnih igrača, a čini mi se da to ne pomaže“, dodao je ministar. 

Čitajte više na Situacija u Siriji - iz minuta u minut
 


  • Izvor
  • foto: © RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »