BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Dellasifikovani dokumenti otkrivaju kako je Pentagona nuklearnim napadom imao za cilj da SSSR i Kinu pošalje u zaborav

RT: Dellasifikovani dokumenti otkrivaju kako je Pentagona nuklearnim napadom imao za cilj da SSSR i Kinu pošalje u zaborav
03.09.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Planovi za nuklearni rat američke vojske 1960-ih godina predviđao je uništenje Sovjetskog Saveza i Kine - uništenje industrijskih potencijala i većine populacije ove dve zemlje, pokazuju deklasifikovani dokumenti.

Plan nuklearnog rata Združenog štaba SAD od 1964. godine, koji je nedavno objavio Nacionalni arhiv "Džorodž Vašington", pokazuje kako je Pentagon razmatrao opcije "uništenja SSSR-a i Kine kao održivih društava".

Plan napravljen dve godine nakon kubanske krize predviđao je uništenje Sovjetskog Saveza "kao održivog društva", uništavajući 70 odsto njegovog industrijskog kompleksa nuklearnim udarima.

Sličan cilj je postavljen i za Kinu, s obzirom na njenu agrarnu ekonomiju u to doba. Prema planu, SAD će uništiti 30 glavnih kineskih gradova, ubivši 30 procenata urbane populacije, te prepoloviti njene industrijske kapacitete. Uspešno izvršenje velikog nuklearnog napada bi osiguralo da Kina "više neće biti održiva nacija", navodi se u planu.


Združeni štab je predložio da se "gubitak stanovništva koristi kao primarni kriterijum za delotvornost u uništavanju neprijateljskog društva uz kolateralnu štetu u odnosu na industrijsku". Ova "alarmantna" ideja je značila, da dok god su radnici i rukovodioci ubijeni, stvarna šteta industrijskim ciljevima "možda neće biti toliko važna", navodi se u planu.


Plan iz 1964. godine ne navodi predviđene nivoe neprijateljskih žrtava, već - kao što ističu istraživači - ranija procena iz 1961. godine predviđala je da bi američki napad ubio 71 procenat stanovnika u glavnim sovjetskim urbanim centrima i 53 procenta stanovnika u kineskim . Isto tako, procena iz 1962. godine predviđala je smrt 70 miliona sovjetskih građana tokom "nenajavljenog američkog napada" po vojnim i urbano-industrijskim ciljevima.

Pentagon nastavlja da se oslanja na nuklearno odvraćanje te, kao i 1960-ih godina, američka nuklearna strategija i dalje smatra ruske i kineske vojne kapacitete kao glavne "izazove" sa kojima se suočava Vašington. Najnovija "Nuklearna strategija" usvojena u februaru, ukazuje na "bez presedana raspon i vrste pretnji" koje dolaze iz Pekinga i Moskve. Dokument, u kojem se pominje Rusija 127 puta, navodi da je modernizacija ruskog nuklearnog arsenala "zabrinjavajuća" za SAD.

Postojeća nuklearna strategija takođe omogućava Sjedinjenim Državama da pokrenu nuklearne napade, ne samo kao odgovor na nuklearne napade neprijatelja, već i kao odgovor na "značajne nenuklearne strateške napade" prema SAD-u, njenim saveznicima i partnerima.


Najnoviju nuklearnu strategiju SAD-a snažno su kritikovale Rusija i Kina. Moskva je strategiju proglacila "konfrontacijom", dok je Peking opisao pristup Pentagona kao primer "mentalnog hladnog rata".



  • Izvor
  • foto: April 1952 © Intercontinentale / AFP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »