BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Atina i Skoplje nastavljaju pregovore u Briselu

Atina i Skoplje nastavljaju pregovore u Briselu
26.05.2018. god.


Konačno rešenje za spor između Grčke i BJR Makedonije u vezi sa imenom te bivše jugoslovenske republike nije pronađeno ni nakon dvodnevnih pregovora u Njujorku, ali su obe strane odlučne u tome da treba nastaviti pregovore dok rešenje ne bude pronađeno, izjavio je posrednik UN u tim pregovorima Metju Nimic.

On je to kazao nakon dvodnevnih pregovora između ministara spoljnih poslova Grčke i Makedonije, Dimitrisa Kocijasa i Nikole Dimitrova u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, navodeći da Dimitrov i Kocijas odlaze u Brisel, gde će nastaviti dijalog, prenosi MIA.


„Nemamo dogovor. Dve strane nastavljaju pregovore. Na dobrom smo putu. Dvojica ministara će u Briselu nastaviti dijalog“, rekao je posle razgovora Nimic, koji u ime UN već 21 godinu posreduje u rešavanju tog spora.

Tako se kao neosnovan pokazao optimizam grčke i makedonske strane da bi šefovi diplomatija dve zemlje u Njujorku mogli da postignu dogovor o imenu Makedonije i na taj način otvore vrata makedonskim integracijama u NATO i EU.

Nimic je, međutim, ponovo naglasio da očekuje da će dve strane pronaći rešenje za problem.

„Pregovori su značajno intenzivirani. Kao što sam rekao, dve strane imaju čvrste stavove jer su u pitanju nacionalni interesi. Dve strane prepoznaju važnost postizanja rešenja i odlučne su da do toga dođe“, kazao je on.

Kako grčki dnevnik „Katimerini“ piše, Kocijas i Dimitrov su, tokom dvodnevnih pregovora, više od deset časova pokušavali da pronađu obostrano prihvatljivu formulaciju za buduće ime Makedonije, nadajući se da bi mogli da iskoriste momentum nastao posle makedonskog predloga „Republika Ilindenska Makedonija“.

Dvojica ministara nisu komentarisali tok dijaloga posle ove runde pregovora, prenosi RTS.

Taj predlog nije naišao na preterano oduševljenje opozicije u Atini, dok su vlast i opozicija u Makedoniji bili prilično uzdržani nadajući se da bi prihvatanje tog imena moglo da ubrza makedonske evroatlantske integracije.

Skoplje i Atina se nadaju da će problem koji već 27 godina potresa odnose dve države biti rešen do leta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.

Atmosfera je, međutim, uzavrela na obe strane, pa su u Makedoniji, ali i u Grčkoj održani protesti protiv mogućeg sporazuma, a početkom nedelje Kocijas je dobio kovertu u kojoj se nalazio metak.

Atina ne priznaje naziv „Republika Makedonija“ i tvrdi da je to ime severne grčke provincije i to od antičkih vremena.

Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.

Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je posle proglašenja nezavisnosti 1991. godine primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.



  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Vladimir Rodionov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“


Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine

Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril prokomentarisao je zabranu ulaska patrijarha srbskog Porfirija na Kosovo i Metohiju izjavivši da je u pitanju „neprijateljski čin“.

Nauka je dokazala a istorijska praksa potvrdila da narodi koji žive isključivo od svoje prošlosti i tradicije osuđuju sebe na stagnaciju, a narodi koji zaboravljaju svoju prošlost i tradiciju...



Ostale novosti iz rubrike »