BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Veoma verovatno“ moto: Ofanhziva Zapada protiv Rusije

RT: „Veoma verovatno“ moto: Ofanhziva Zapada protiv Rusije
17.03.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Iako istraga o trovanju bivšeg špijuna Sergeja Skripalja i dalje traje i nema nikakvih opipljivih rezultata, Zapad očajnički svaljuje svu krivicu na Rusiju. I argumenti su postali sve više značajniji.

Sve je počelo kada je britanski premijer Terezaa Mej rekla da je "vrlo verovatno da je Rusija odgovorna" za trovanje Skripalja i njegove ćerke Julije. Njena izjava, koja je predstavljala pretpostavku kao neku vrstu dokaza o navodnoj krivici Moskve u slučaju velikog profila, izgleda da je otvorila Pandorinu kutiju sve bizarnijih argumenata da sa kojima izlaze britanski zvaničnici, kao i njihovi saveznici na Zapadu, u pokušaju da ubede svet u rusku krivicu.

Skoro odmah, Vašington je odlučio da potvrdi svoje "specijalne partnere" u Londonu, potvrdivši njihove sumnjive argumente, te je saopštio da je Moskva verovatno odgovorna. Američki predsednik Donald Tramp tada je očigledno odlučio da svojom celom težinom stane iza ovih optužbi, rekavši da "izgleda" niko drugi osim ruskog predsednika Vladimira Putina nije mogao stajati iza napada.


Ideja da je Rusija "verovatno" iza trovanja Skripaljom bila je potporan argument u celoj liniji razmišljanja Zapada, a ubrzo su je usvojili i drugi evropski zvaničnici. Lideri Francuske, Nemačke, SAD i Velike Britanije čak su izdali zajedničko saopštenje, u kojem se ponovlja da je "vrlo verovatno da je Rusija odgovorna za napad".


Nemačka kancelarka Angela Merkel pridružila se horu zapadnih zvaničnika koji su sigurni da je Rusija odgovorna za slučaj "Skripalj". Takođe je očigledno pronašla "verovatnoću" da je Rusija uključena u incident ubedljivo. Nemački kancelar je otišla dalje i rekla da je šansa da tragovi vode ka Rusiji "vrlo verovatno" dva puta za jedan dan - na njenoj zajedničkoj konferenciji za novinare sa švedskim premijerom Stefanom Lofvenom i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u petak.


Međutim, Zapad je očigledno postao iscrpljen od takvih "besprekornih" rezonovanja i odlučio je da iznese čak i dalekosežnije argumente da okrivi Moskvu. Makron je, na primer, rekao da je Rusija odgovorna za trovanje bivšeg dvostrukog agenta jer "ne postoji drugo verodostojno objašnjenje".

Međutim, drugi su se pokazali maštovitijim u svojim argumentima. Američki izaslanik u UN-u Niki Hejlej je saopštila da postoji veza između umešanosti Rusije u slučaj "Skripalj" i ruskog navodnog propusta da obezbedi da sirijska vlada uništi svoje hemijsko oružje. Nikada joj nije smetalo činjenica da je Organizacija za zabranu hemijskog oružja, posmatrač UN-a i Pentagon potvrdili da je hemijsko oružje sirijske vlade zapravo uništeno.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg iznenada je došao do zaključka da je navodna uloga Rusije u napadu na neki način u skladu sa opštim "bezobzirnim obrascem ponašanja Rusije tokom mnogo godina". Nije mogao da nađe ništa bolje od "tradicionalnih" optužbi koje su već korišćene protiv Rusije, što uključuje "vojno nagomilavanje sa severa Evrope na Bliski Istok", "pokušaji da se potkopaju demokratski izbori i institucije" i ono što je on nazvao "aneksijom" Krima. Međutim, ono što je povezano sa slučajem Skripalj i dalje ostaje misterija.

Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson očigledno je odlučio da izvede nokaut udarac u dugačkoj liniji iznenađujućih argumenata kada je rekao da je radnja trovanja bivšeg špijuna nešto što je "suštinski deo ruske prirode". Prema rečima najvišeg britanskog diplomate, odgovor Moskve na londonske optužbe samo dodatno dokazuje rusku krivicu.

 

“Postoji nešto u vidu samozadovoljnog, sarkastičkog odgovora koji smo čuli, što ukazuje na njihovu krivicu,” rekao je Džonson za Bi-bi-si.


U svom mišljenju koje je napisao za Vašington Post, Džonson je takođe rekao da je celi incident bio ništa drugo do manifestacija "očigledne Rusije".

Predvidljivo, sekretar za spoljne poslove takođe je iskoristio priliku da kaže da je "u velikoj meri verovatno" da je Putin direktno naredio trovanje.

Nije ni čudo što je bivši nemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabriel konačno uporedio celu situaciju sa "lošim filmom Džejma Bonda". On je kritikovao političare da su izrazili svoje "najbizarnije sumnje" i "suočavanje sa sopstvenim teorijama zavere." On je takođe savetovao zvaničnike da izvuku svoje zaključke "nakon završetka istrage, a ne pre."

Rusija je više puta negirala bilo kakvo učešće u incidentu. Govoreći na pres konferenciji u četvrtak, portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova optužila je London da je izneo "lude" optužbe, takođe odbijajući da Moskvi pruži bilo kakav dokaz. Ona je takođe saopštila izlaganje Tereze Mej u britanskom parlamentu "cirkuskim šouom".

Skripalj (66) i njegova 33-godišnja kćerka se nalaze u kritičnom stanju od 4. marta, kada su pronađeni u nesvesti na klupi ispred trgovačkog centra u Salisburiju. Čovek je radio kao dvostruki agent za britansku obaveštajnu agenciju MI6, te je bio uhapšen u Rusiji 2006. zbog špijuniranja za Britaniju. Kasnije je postao deo "špijunske razmjene", u kojem je Rusija predala četiri špijuna u zamenu za 10 ruskih agenata.

 



  • Izvor
  • foto: Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »