BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lavrov: Rusija, Turska i Iran će na svaki način pomagati specijalnom izaslaniku UN-a za Siriju Stafanu de Misturi

Lavrov: Rusija, Turska i Iran će na svaki način pomagati specijalnom izaslaniku UN-a za Siriju Stafanu de Misturi
31.01.2018. god.


Rusija, Turska i Iran su se dogovorili da na svaki način pomažu specijalnom izaslaniku UN za Siriju Stafanu de Misturi da unapređuje rad na sirijskom ustavu u Ženevi na osnovu rezultata foruma nacionalnog dijaloga u Sočiju, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

On je dodao da će „očekivati rezultate od UN, koji će se oslanjati na ovde postignute dogovore“.

Lavrov je konstatovao da su zone deeskalacije u Siriji, uprkos svim nedostacima, značajno smanjile nivo nasilja u zemlji.

„Zahvaljujući direktnom dijalogu koji se odvija u Astani, uspeli smo da formiramo zone deeskalacije i, uz sve nedostatke, one su znatno smanjile nivo nasilja. To svi priznaju, uključujući i Savet bezbednosti UN“, rekao je Lavrov novinarima.

Ruski ministar je, govoreći o mogućnosti održavanja Kongresa nacionalnog dijaloga Sirije „Soči 2“, izjavio da Moskva ne pokušava da gleda u budućnost, jer je najvažnije da se stimuliše Ženevski proces o Siriji.

„Dogovorili smo se da se rezultati Kongresa prosleđuju UN u nadi da će stimulisati Ženevski proces. (Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za Siriju Stafan) de Mistura ima sva ovlašćenja sadržana u Rezoluciji 2254 i danas je na Kongresu izražena podrška ovim ovlašćenjima i zahtev da se aktivno angažuje u radu na ustavu“, dodao je Lavrov.

On je rekao da je Rusija spremna za dijalog sa Zapadom o Siriji u bilo kom formatu i da je najvažnije poštovanje principa da o sudbini Sirije odlučuju sami Sirijci.

„Na ovaj kongres pozvali smo predstavnike svih zemalja stalnih članica Saveta bezbednosti UN i mnoge druge države. Zahvalni smo Kini i Kazahstanu jer si njihovi specijalni predstavnici delegirani na ovaj događaj“, rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, „zapadni partneri su se ograničili da ovde pošalju mlade diplomate iz svojih ambasada u Rusiji“. „Bilo kako bilo, spremni smo za dijalog u bilo kom formatu i na bilo kom nivou“, naglasio je Lavrov.

On je naveo da je najvažnije samo poštovanje glavnog principa Rezolucije 2254 — da samo sâmi Sirijci mogu da odlučuju o sudbini svoje zemlje.

Učesnici Kongresa nacionalnog dijaloga Sirije u Sočiju odobrili su izjavu sa principima buduće organizacije zemlje, dodao je šef ruske diplomatije.

„Na Kongresu je odobrena izjava sa osnovama i principima budućeg ustrojstva Sirije. Ovi principi nisu revolucionarni, to su ključne norme međunarodnog prava — poštovanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, nezavisnosti Sirije, obezbeđivanje prava svih etničkih i verskih grupa, obezbeđivanje političkog procesa koji neće ostaviti nikoga po strani i koji će dozvoliti samim Sirijcima da bez spoljnog mešanja odrede svoju sudbinu“, istakao je Lavrov.

Učesnici Kongresa takođe su se dogovorili o formiranju ustavne komisije, koja će uključivati delegate izabrane na forumu, kao i predstavnike onih grupa koje nisu prisustvovale Kongresu u Sočiju, i ova komisija će raditi u Ženevi.

Prema njegovim rečima, „ovaj rezultat, stvaranje ustavne komisije, predaje se UN u skladu sa Rezolucijom 2254“.

„Rad ove nove strukture, odbora za pripremu sirijskog ustava, biće organizovan u Ženevi“, dodao je ministar.

On je naveo i da Rusija čeka da od specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za Siriju Stafana de Misture u najskorije vreme dobije konkretne predloge za organizaciju rada ove ustavne komisije.

Sastanci „petorke“ o Siriji u Vašingtonu i Parizu mogu da ometaju Ženevski proces, rekao je ruski ministar.

Pet zemalja (SAD, Francuska, Saudijska Arabija, Jordan i Velika Britanija) razvilo je u Vašingtonu dokument koji se odnosi na plan implementacije Rezolucije Saveta bezbednosti UN 2254 o Siriji. Šef delegacije Vlade Sirije Bašar el Džafari izjavio je da Damask ne prihvata dokument „petorke“ i da smatra da je njegov cilj podrivanje ženevskih pregovora i Kongresa nacionalnog dijaloga Sirije u Sočiju.

„Spomenuli ste dokument pet zemalja koje su se sastale u Vašingtonu, a zatim u Parizu. One su napisale neke od svojih ideja i stavile ih na papir. Rekao bih da je ovo zakulisna aktivnost. Ona ne odgovara Ženevskom procesu, jer se sastalo pet zemalja, proizvoljno izabranih, koje nisu pozvale ključne aktere uključene u sirijsko rešenje. A da ne pominjem sirijske strane, koje nisu bile tamo. O njima niko nije razmišljao“, rekao je Lavrov novinarima.

„Ali ni Turska, ni Iran, ni Rusija, kao zemlje-garanti astanskog procesa, koji su svi pozdravili, nisu pozvani. Prema tome, čini mi se da takvi zakulisni sastanci mogu upravo da ometaju Ženevski proces, jer bi neki mogli da izgrade iluzije da je tako moguće brže pregovarati nego sa učešćem svih strana bez izuzetka“, istakao je ministar.

„Što se tiče komentara koje čujemo iz Pariza, Vašingtona i drugih prestonica, znate da je naš Kongres otvoren i na njemu učestvuje predstavnik generalnog sekretara UN Stafan de Mistura, učestvuju posmatrači koje smo pozvali iz svih stalnih članica Saveta bezbednosti UN, iz zemalja-suseda Sirije i drugih arapskih država, i Kazahstana kao zemlje-domaćina Astanskog procesa“, naglasio je Lavrov obraćajući se novinarima.

Kongres nacionalnog dijaloga Sirije koji je održan u Sočiju prvi je važan korak u međusirijskom pomirenju, i sve u svemu bio je uspešan, rekao je ruski ministar spoljnih poslova.

„Najvažnije je da strogo poštujemo osnovni princip Rezolucije 2254 — da će samo sâmi Sirijci odlučivati o sudbini svoje zemlje. Cilj ovog Kongresa i bio je upravo stvaranje uslova za to, i mislim da je ovaj prvi i veoma važan korak u celini bio uspešan“, zaključio je Lavrov.

Kongres sirijskog nacionalnog dijaloga u Sočiju održan je u utorak. Na njemu je učestvovalo više od 1.500 ljudi koji predstavljaju sve političke i etničko-verske grupe Sirije. Ključni zadatak Kongresa je početak rada na novom ustavu Sirije kao i formiranje ustavne komisije. Kongresu prisustvuju posmatrači država-garanata (Iran i Turska), nekoliko arapskih zemalja, kao i delegacije kancelarije specijalnog izaslanika UN za Siriju Stafana de Misture, koju predvodi De Mistura lično.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut



  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Mihail Voskresenskiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...

Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD


Vašington širi globalni haos u svoju korist, tvrdi ruski ministar odbrane


Ostale novosti iz rubrike »