BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Turska obećava „eliminisanje pretnje“ nakon što su SAD najavile stvaranje nove vojne sile u Siriji

RT: Turska obećava „eliminisanje pretnje“ nakon što su SAD najavile stvaranje nove vojne sile u Siriji
15.01.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Ankara je oštro osudila plan o stvoranju vojnih snaga od 30.000 pripadnika od pretežno kurdske milicije "Sirijskih demokratskih snaga" na njenoj granici sa Sirijom, optužujući svog saveznika NATO-a da je predstavio svoj "jednostrani" potez kao zajedničku odluku koalicije pod vođstvom SAD-a.

Turska vlada posmatra tzv. Sirijske granične sile, koje bi mogle biti smeštene duž delova sirijske granice sa Irakom i Turskom, kao i u dolini reke Eufrat pod kontrolom Kurda, kao pretnju njenoj nacionalnoj bezbednosti, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Turske.


"Turska je odlučna da eliminiše sve pretnje protiv nje i ima sve mogućnosti da to uradi", navodi se u saopštenju, osuđujući, kako se navodi, "upornost Sjedinjenih Država u ovom pogrešnom pristupu" saradnje sa kurdskim milicijama.

Plan američke koalicije da uspostavi takvu silu na temelju "Sirijskih demokratskih snaga", koji će činiti polovinu sastava, otkrio je američki pukovnik Tomas Vil, portparol Koalicije SAD.

Međutim, prema saopštenju, Turska, koja je takođe deo koalicije protiv terorista, nije konsultovana pre saopštenja. Turska je optužila Vašington da dovodi javnost u zabludu kako bi se poveralo da je odluka doneta u ime koalicije, dok su u stvari "SAD verovatno delovale jednostrano".

"Nije poznato šta su članovi koalicije saopštili o ovoj odluci. Objašnjenje jednostranih koraka u ime koalicije je izuzetno pogrešan potez koji bi mogao da ugrozi borbu protiv terorista", dodaje se u saopštenju.

Turska poziva SAD da povuku svoju podršku jedinicama kurdskih snaga koje su odnova "Sirijskih demokratskih snaga", jer Ankara smatra da su kurdske snage u Siriji produžena ruka Radničke partije Kurdistana, zabranjenoj "terorističkoj" organizaciji u Turskoj. U novembru je Vašington obećao da će smanjiti podršku za "određene grupe" koje se bore protiv terorista u Siriji, nakon razgovora između turskog predsednika Redžepa Taipa Erdogana i američkog predsednika Donalda Trampa.

Američki sekretar za odbranu Džejms Matis je kasnije potvrdio da će Vašington prestati da naoružava kurdsku miliciju, naglašavajući da će "policijske snage" koje čine lokalno stanovništvo i dalje biti potrebne kako bi se "osiguralo da se teroristi ne vrate".

Stvaranje novih snaga od "Sirijskih demokratskih snaga" suprotno je garancijama Vašingtona Turskoj, tvrdi Ministarstvo.

"Nastavak američke saradnje sa kurdskim jedinicama je suprotno njihovim sopstvenim obavezama, ugrožava našu nacionalnu bezbednost i teritorijalni integritet Sirije, a to je neprihvatljivo", navodi se u saopštenju.

Prisustvo "Sirijskih graničnih snaga" će izazvati Tursku, što bi moglo na kraju dovesti do sukoba sa SAD-om na terenu, saopštio je analitičar Ivan Eland za RT, tvrdeći da će odnosi sa NATO saveznikom Vašingtonom biti na drugom mestu u ovim okolnostima.

"Oni [Turska] su se mogli suočiti sa još više tenzija sa SAD nego što već imaju, a njihove snage mogu se sukobiti sa tim snagama koje Sjedinjene Države sponzorišu, a možda čak i američkim snagama", rekao je Eland.

S obzirom da SAD zvanično smatraju Radničku partiju Kurdistana u Turskoj stranom terorističkom organizacijom, "vrlo je čudno" što Vašington nastavlja da podržava sirijske kurdske jedinice, rekao je Eland, tvrdeći da postoje zaista tesne veze između dve kurdske grupe. "Ako nisu bratske grupe, svakako su rođaci", tvrdi on

"Ono što SAD pokušavaju da urade jeste da utvrde neki uticaj na eventualno rešenje za Siriju i to učine jer žele da kontrolišu neke teritorije i iz potrebe da obezbede snabdevanje svojih saveznika".

Prisustvo dobro obučenih i naoružanih jedinica u pograničnoj oblasti kao deo američkog vojnog nasleđa u Siriji, naglasio je Eland, može postati "problem ne samo Turskoj, već i sirijskoj vladi i ruskim snagama".

Plan za osnivanje ovih snaga takođe su osudili ruski zvaničnici, koji tvrde da Vašington ima skrivene ciljeve u regionu.

"Postoji jasna izjednačenost ovde, mislim da je očigledan pokušaj reanimacije militantnih snaga, koje mogu da izlaze iz susednih država, odnosno Iraka", rekao je zamenik Komiteta za odbranu Državne dume Jurij Švitkin.

"Stvaranje takve sile može pomoći Vašingtonu da postigne svoje geopolitičke ciljeve, eskalira tenzije i verovatno pokuša da sruši legitimno izabranog predsednika Bašara Asada", dodao je Švitkin.


Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut

 



  • Izvor
  • Pripadnici kurdskih snaga, foto: © Rodi Said / Reuters/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...


Ostale novosti iz rubrike »