BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

EKSKLUZIVNO :Tekst sporazuma Karadžić - Holbruk

EKSKLUZIVNO :Tekst sporazuma Karadžić - Holbruk
01.08.2008. god.

Obaveze

1. RK obavezuje se da će podneti ostavku na sve državne i partijske funkcije. Odluka stupa na snagu do isteka roka od 90 dana, koliko važi za ugovaranje neophodnih pojedinosti sa ostatkom rukovodstva. Ostavka mora biti neopoziva. Izvršiti uticaj na direktore u stranci kako bi bila olakšana ostavka i promena u hijararhiji.
2. RK do trenutka ostavke neće donositi partijske niti državne odluke, niti uticati na druge da ih donesu, ukoliko se one bave sledećim:

2-1. Ratne operacije na teritoriji BiH
2-2 Dislociranje civilnog stanovništva
2-3 Međunarodni ugovori - vojni, privredni, bezbednosni, regionalne integracije
2-4 Naimenovanje državnih, partijskih, regionalnih, kulturnih administracija, funkcionera
2-5 Dislociranje finansijskih sredstava (važnost od 5.11.03:30)


3 RK će se povući iz javnog života. To podrazumeva nedavanje intervjua, izjava, (lično ili preko posrednika), neobjavljivanje(...nečitko napisano) političkih i aktuelnih problema

Obaveze 2
Vlada SAD obavezuje se da neće vršiti uticaj, direktan ili indirektan, na rukovodstvo SDS u smislu rasformiranja ove partije...
2. Vlada SAD stavlja na raspolaganje RK sumu od 600.000 $ u lokalnoj valuti. Suma je namenjena za održavanje trenutnog načina života RK i tekuće troškove u periodu od 6 godina
3. Vlada SAD stavlja na raspolaganje RK rezidencijalni objekat na lokaciji koja je dogovorena prethodnim usmenim dogovorom
4. Vlada SAD stavlja na raspolaganje RK fizičko obezbeđenje, ne manje od 6 ljudi
5. Vlada SAD dužna je da obavesti RK o svakom eventualnom ne rešavanju njegove bezbednosti.

Zaključne odredbe:


1. Ovaj sporazum je trajan.
2. Ugrožavanje Sporazuma od strane RK tretiraće se kao „ozbiljno narušavanje neformalnog sporazuma“ u smislu stava 3. tačka 25. „Internog pravilnika“ i u tom smislu će biti sankcionisano sa trenutnim rokom izvršenja.
3. Ugovor može biti raskinut sporazumno ili na inicijativu Vlade SAD.

Radovan Karadžić, Ričard Holbruk 

 


Prvo pojavljivanje Radovana Karadžića pred sudskim većem u Haškom tribunalu

Imao sam dogovor sa SAD!


Ne dovodim u pitanje Sud, već želim da objasnim zašto se ovde pojavljujem tek sada, a ne 1996, 1997. ili 1998, kada sam nameravao da se predam. Lovljen sam sa namerom da budem likvidiran, a ne uhapšen. To se događa od 1996, otkako su moji ovlašćeni predstavnici od Holbruka dobili ponudu u ime SAD. Moja obaveza bila je da se povučem iz svakog vida javnog života, pa čak i književnog, kako ne bih ometao ni na koji način sprovođenje Dejtonskog sporazuma

BEOGRAD - Radovan Karadžić po prvi put posle 12 godina pojavio se pred očima javnosti. Pred pretresnim sudijom Alfonsom Orijem u sudnici broj 1 Haškog tribunala, bivši predsednik Republike Srpske otkrio je svoje ostarelo lice, potvrdio identitet i ponovio više puta najavljivanu odluku da će se pred haškim sudom braniti sam.

Tokom prilično dosadnog sudijskog izlaganja o pravima optuženog i u kratkom predočavanju 11 tačaka optužnice za koji se lider bosanskih Srba tereti pre ovim sudom, Karadžiću nije dozvoljeno da do kraja iznese svoju, na četiri strane, ispisanu zabrinutost za sopstveni život.

- Strahovao sam da ću zbog dogovora sa nekadašnjim američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom biti likvidiran. Ne dovodim u pitanje Sud, već želim da objasnim zašto se ovde pojavljujem tek sada, a ne 1996, 1997. ili 1998. godine kada sam nameravao da se predam. Sve vreme sam lovljen s namerom da budem likvidiran, a ne uhapšen. To se događa od 1996, otkako su moji ovlašćeni predstavnici od Holbruka dobili ponudu u ime SAD. Moja obaveza bila je da se povučem iz svakog vida javnog života, pa čak i književnog, kako ne bih ometao ni na koji način sprovođenje Dejtonskog sporazuma. Obaveza Amerike bila je ... - naglo je prekinut.

- Ne. Nije vreme za to. To je važna tema za vas, ali nećemo o tome na prvom pojavljivanju - usprotivio se sudija Ori daljem izlaganju.

- Dobro, onda mi dozvolite da iznesem brojne neregularnosti koje su pratile moje hapšenje - zamolio je optuženi.
- Imate dva minuta - neumoljiv je sudija.
- U Beogradu sam tri dana držan na nepoznatom mestu, bez prava na advokata i telefonski poziv. Civili su me čuvali skoro 72 sata od petka 18. do ponedeljka 21 jula. Nisam mogao da telefoniram ili pošaljem poruku kako me rodbina i prijatelji ne bi tražili po bolnicima ili mrtvačnicama - požalio se optuženi, ali je ponovo prekinut i posavetovan da preda veću sve u pisanoj formi. Kada je pružio papir koji je čitao, sudija ga je, međutim, upozorio na proceduru. Posle kraćeg „prepucavanja“ Karadžić je nastavio:

- Holbruk je, izgleda, i pokušao da ispoštuje dogovor. Neko iz Stejt departmenta pokušao je da optužnica bude povučena, ali se to ipak nije desilo, jer je tadašnji tužilac Goldston zapretio ostavkom. Još se bojim da mi je život ugrožen. Sve vreme sam bio lovljen da budem likvidiran. Ovde se radi o životu i smrti. Ne znam da li je Holbrukova ruka dovoljno dugačka da se pruži i u Tribunalu - zabrinut je optuženi.
- Da li sada imate primedbe na tretman u pritvoru? - interesovalo je sudiju.

- Bio sam i na gorim mestima - našalio se Karadžić.
Zabrinut i zbog najave glavnog tužioca Serža Bramerca da će proces biti ubrzan, optuženi je rekao: „Brzina je dobra za revolveraša, ali ne i za pravdu“. Upitan da li je pročitao optužnicu odgovorio je da je još proučava.

- Želite li da vam se pročita - upitao je Ori.
- Radije bih da dobijem novu koja je najavljena.

- Sud nije obavešten da se sprema nova optužnica. Tužilaštvo je od suda dužno da zatraži zahtev za proširenje - pogledao je u pravcu Bramerca predsedavajući.
- Trenutno radimo na njoj. Završićemo u kratkom roku i sve će biti podneto sudu - šturo je odgovorio glavni tužilac Tribunala.

Novi termin za izjašnjavanje o optužnici zakazan je za petak, 29. avgust.

- Ako to ne bude 28. avgust, nemam primedbi - pristao je Karadžić ostavljajući za sobom prećutnu nedoumicu da li zbog praznika Velika Gospojina ili zato što je u pitanju rođendan njegovog bratanca Dragana, koji tvrdi da ga je „skrivao“ poslednjih godina.

Pored Orija, veće će činiti sudije Kristina Van der Vingert i Bakone Džastis Moloto. Bivši predsednik RS tereti se za genocid, zločine protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Prema optužnici koja je na snazi, on je između 1. jula 1991. i 30. novembra 1995, delujući individualno ili u saradnji sa drugim funkcionerima SDS i RS, učestvovao u izvršenju krivičnih dela, za koja ga optužnica tereti, u više opština u BiH. 

 

SVI ZNAJU GDE SAM

Na pitanje sudije da li želi da Sud obavesti nekoga od njegove porodice ili prijatelja da se nalazi u Sheveningenu, Karadžić je nasmejao prisutne:
- Ne verujem da postoji bilo ko ko ne zna da sam ovde!
- Da li želite da se obavesti ambasada države kojoj pripadate - upitao je sudija.
- Smatram se državljaninom Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Srbije i Crne Gore. Već sam na aerodromu video srpskog ambasadora, dok sam se sa predstavnikom BiH pozdravio. A ako u Crnoj Gori ne znaju gde se sam, neka ih neko obavesti - odgovorio je optuženi.

TUŽILAC PROTIV SAMOSTALNE ODBRANE


Karadžić je rekao da su brojne neregularnosti pratile njegovo pojavljivanje pred Tribunalom.
- Iako imam nevidljivog savetnika, odlučio sam da se sam branim. Odričem se mogućnosti da imam savetnike u sudnici - samouveren je Karadžić, kojeg iz Beograda podržava njegov pravni tim sastavljen od advokata Svetozara Vujačića i Gorana Petronijevića, i savetnika akademika Koste Čavoškog, Smilje Avramov i Milivoja Ivaniševića.
- Mi ćemo se usprotiviti tome! Delikatno je i rizično da se optuženi sam brani u ovakvom predmetu - pobunio se Bramerc.
- Podrazumevam da sam se izjasnio da ću se sam braniti ne samo tokom ovog prvog pojavljivanja, nego i tokom celog procesa, bez obzira na to šta mislim o ovoj instituciji i o vama - nije se predavao optuženi.
- Onda zatražite takvo pravo zvanično i u pismenoj formi. Imate pravo da se branite sami, ali to nije apsolutno pravo - odgovorio mu je Ori.



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (7) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »