BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbi u policiji i sudstvu

 Srbi u policiji i sudstvu
27.11.2008. god.

Policajce i sudije u srpskim opštinama imenuje Unmik, na prelazima kod Leposavića i Zubinog Potoka međunarodni carinici; o saobraćaju, infrastrukturi, bezbednosti granica i zaštiti kulturne baštine još će se razgovarati
Srbi u policiji i sudstvu

Iz­ve­štaj ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra Uje­di­nje­nih na­ci­ja Ban Ki-Mu­na o ko­me se si­noć iz­ja­šnja­vao Sa­vet bez­bed­no­sti UN (a či­ja sed­ni­ca ni­je za­vr­še­na do za­klju­če­nja ovog iz­da­nja „Po­li­ti­ke”), tre­ba da otvo­ri vra­ta za ras­po­re­đi­va­nje mi­si­je Evrop­ske uni­je na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji, ali i za bit­no po­pra­vlja­nje po­lo­ža­ja srp­ske za­jed­ni­ce. Ti­me su se Sr­bi­ja i ko­sov­ski Sr­bi „vra­ti­li u igru”, po­no­vo se sna­žno uklju­čiv­ši u di­plo­mat­ske ak­tiv­no­sti ko­je se vo­de uz po­sre­do­va­nje me­đu­na­rod­ne za­jed­ni­ce.

Iz­ve­štaj ge­ne­ral­nog se­kre­ta­ra sa­dr­ži šest ta­ča­ka na ko­ji­ma je in­si­sti­ra­la srp­ska stra­na, pri če­mu ni­je bi­lo ni­ka­kvih pro­me­na u for­mal­nom sta­tu­su po­kra­ji­ne. Tih šest ta­ča­ka tre­ba da omo­gu­će da se, u pr­voj fa­zi raz­me­šta­nja Eulek­sa, nad­le­žno­sti va­žne za srp­sku za­jed­ni­cu i pod­ruč­ja na ko­ji­ma ona ži­vi za­dr­že pod okri­ljem Un­mi­ka.

Pre­go­vo­ri o de­ta­lji­ma (uz po­sre­do­va­nje me­đu­na­rod­nih fak­to­ra) bi­će na­sta­vlje­ni ka­da je reč o sa­o­bra­ća­ju i in­fra­struk­tu­ri, kon­tro­li gra­ni­ca i za­šti­ti ba­šti­ne, dok je sta­tus po­li­ci­je, pra­vo­su­đa i ca­ri­ne de­fi­ni­san u okvi­ru šest ta­ča­ka na­ve­de­nih u iz­ve­šta­ju Ban Ki Mu­na.

1. U iz­ve­šta­ju Ban Ki-Mu­na je na­ve­de­no da će po­li­cij­ske sta­ni­ce i pod­sta­ni­ce bi­ti otvo­re­ne u svim op­šti­na­ma u ma­njin­skim obla­sti­ma i da će bi­ti pod nad­zo­rom me­đu­na­rod­ne po­li­ci­je. U prak­si to zna­či da će po­li­caj­ce u srp­skim op­šti­na­ma ime­no­va­ti i nad­zi­ra­ti re­kon­fi­gu­ri­sa­ni Un­mik i da će et­nič­ki sa­stav po­li­ci­je bi­ti u skla­du sa et­nič­kim sa­sta­vom sta­nov­ni­štva.

2. U skla­du sa Re­zo­lu­ci­jom 1244 bi­će ime­no­va­ni lo­kal­ne su­di­je i tu­ži­o­ci iz raz­li­či­tih za­jed­ni­ca. To zna­či da će Un­mik ime­no­va­ti i su­di­je i tu­ži­o­ce u Ko­sov­skoj Mi­tro­vi­ci, či­me će bi­ti us­po­sta­vlje­ni uslo­vi za nor­ma­lan rad tog su­da.

3. Po pi­ta­nju ca­ri­ne Ko­so­vo će i da­lje funk­ci­o­ni­sa­ti kao je­din­stve­na ca­rin­ska oblast. Me­đu­na­rod­ni ca­ri­ni­ci će, u skla­du sa Re­zo­lu­ci­jom 1244, bi­ti vra­će­ni i na punk­to­ve 1 i 31 (Zu­bin Po­tok i Le­po­sa­vić), na­ve­de­no je u iz­ve­šta­ju. Na tim punk­to­vi­ma, da­kle, ne­će bi­ti ca­ri­ni­ci ko­je ime­nu­ju pri­vre­me­ne ko­sov­ske vla­sti.

4. Raz­go­vor o sa­o­bra­ća­ju i in­fra­struk­tu­ri bi­će na­sta­vljen, a srp­ska stra­na, iz­me­đu osta­log, tra­ži da se omo­gu­ći ne­sme­ta­no kre­ta­nje vo­zi­la sa ta­bli­ca­ma ko­je ni­su da­le vla­sti u Pri­šti­ni.

5. Kfor će, u skla­du sa Re­zo­lu­ci­jom 1244, na­sta­vi­ti da is­pu­nja­va man­dat na ce­lom Ko­so­vu, uklju­ču­ju­ći i po­što­va­nje gra­ni­ca. Ti­me se stva­ra­ju uslo­vi da sna­ge ko­je obez­be­đu­ju ad­mi­ni­stra­tiv­nu gra­ni­cu na se­ve­ru bu­du pod me­đu­na­rod­nom upra­vom, a ne pod upra­vom vla­sti u Pri­šti­ni.

6. Me­đu­na­rod­na za­šti­ta srp­ske kul­tur­ne ba­šti­ne mo­ra bi­ti na­sta­vlje­na, na­ve­de­no je u iz­ve­šta­ju Ban Ki-Mu­na. Pre­go­vo­ri o mo­da­li­te­ti­ma te za­šti­te ta­ko­đe će bi­ti na­sta­vlje­ni.

Uko­li­ko šest ta­ča­ka na ko­ji­ma in­si­sti­ra srp­ska vla­da bu­de za­i­sta pri­me­nje­no, pra­va Sr­ba na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji bi­će bit­no una­pre­đe­na, a vla­da se mo­že po­hva­li­ti da je do­bro pre­go­va­ra­la i da je is­po­slo­va­la va­žne ustup­ke. Či­nje­ni­ca da će mi­si­ja EU bi­ti sta­tu­sno ne­u­tral­na, za srp­ski vla­da­ju­ći blok ima ve­li­ki zna­čaj i ka­da je reč o pa­ri­ra­nju na­sto­ja­nji­ma opo­zi­ci­o­nih stra­na­ka da sve što se do­ga­đa u ve­zi sa us­po­sta­vlja­njem Eulek­sa zna­či fak­tič­ko pri­zna­va­nje sa­mo­pro­gla­še­ne ne­za­vi­sno­sti Ko­so­va.

Pro­ti­vlje­nje Pri­šti­ne pla­nu o ras­po­re­đi­va­nju Eulek­sa ko­ji je Be­o­grad pri­hva­tio, a ge­ne­ral­ni se­kre­tar UN uklju­čio u svoj iz­ve­štaj Sa­ve­tu bez­bed­no­sti sta­vlja ko­sov­ske vla­sti u ne­u­go­dan po­lo­žaj. Mi­si­ja bi mo­gla da bu­de ras­po­re­đe­na upr­kos pro­ti­vlje­nju vla­sti ko­sov­skih Al­ba­na­ca a uko­li­ko bi ras­po­re­đi­va­nje te mi­si­je ka­sni­lo, Pri­šti­na bi ne­mi­nov­no sno­si­la zna­ča­jan deo od­go­vor­no­sti.

Ma­ne­var­ski pro­stor za ustup­ke i po­pu­šta­nja sva­ka­ko po­sto­ji. Či­nje­ni­ca da mi­si­ja EU tre­ba da bu­de sta­tu­sno ne­u­tral­na zna­či da ona ne mo­že da ospo­ri jed­no­stra­no pro­gla­še­nu ne­za­vi­snost, kao što ne mo­že da ospo­ri ni stav Be­o­gra­da da je Ko­so­vo sa­stav­ni deo Sr­bi­je. Otu­da se, i na­kon od­lu­ke Sa­ve­ta bez­bed­no­sti, mo­že oče­ki­va­ti na­sta­vak raz­go­vo­ra i tra­ga­nje za kom­pro­mi­som u okvi­ru ko­ji od­re­de UN.


Po­la­zne tač­ke u raz­go­vo­ri­ma će osta­ti uglav­nom ne­iz­me­nje­ne.


Me­đu­na­rod­ni pred­stav­ni­ci će na­sto­ja­ti da u pri­me­ni re­še­nja na te­re­nu na­đu mo­de­le pri­hva­tlji­ve za obe stra­ne, Pri­šti­na će tra­ži­ti in­ge­ren­ci­je na ce­lom pod­ruč­ju Ko­so­va, uklju­ču­ju­ći i srp­ske en­kla­ve, a Sr­bi­ja će na­sto­ja­ti da en­kla­ve čvr­sto ve­že uz Be­o­grad. Od­lu­ka o ras­po­re­đi­va­nju Eulek­sa, da­kle, ne­će do­ne­ti re­še­nje pro­ble­ma ne­go će do­ve­sti do no­vih okol­no­sti u ko­ji­ma će srp­ska i al­ban­ska stra­na i me­đu­na­rod­na za­jed­ni­ca na­sta­vi­ti da tra­ga­ju za kom­pro­mi­som.
 



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kineska vojska, mornarica, raketne i vazdušne snage vežbaće „precizne udare na ključne ciljeve“


Često smo svedoci da poznati umetnici ne stvaraju samo zbog svojih novih izložbi, kataloga i u komercijalne svrhe, već i u službi humanosti.


Moskva bi mogla da poremeti diplomatsku kampanju Kijeva predstavljanjem alternative svojoj „formuli mira“, izjavio je ukrajinski predsednik

Američki državni sekretar tvrdi da je dobro što pokojni predsednik više ne može da čini „užasna dela”


Peking je slične tvrdnje Vašingtona nazvao „neosnovanim“ i „neprihvatljivim“


Ostale novosti iz rubrike »