BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Skupština Srbije: I radikali za SSP

Skupština Srbije: I radikali za SSP
05.09.2008. god.

Poslanici SRS-a glasaće za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pošto je postignut politički dogovor sa vladajućom većinom da se usvoji amandman radikala. Završnim izlaganjem Božidara Đelića završena je današnja rasprava. O energetskom sporazumu s Rusijom narodni poslanici će raspravljati u petak.

Poslanici koalicije DSS-NS ostali su pri ranijim stavovima, pa je Slobodan Samardžić u ime DSS-a ponovio da njegova poslanička grupa neće glasati za SSP ni posle usvajanja radikalskog amandmana.

Objašnjavajući kako je došlo do dogovora sa vladajućom većinom Nikolić je rekao da su u predlogu amandmana postojala dva izraza koje Vlada Srbije nije htela da prihvati, ali da se zajedničkim radom došlo do obostrano prihvatljive formulacije.

„Predlagao sam da navedeno tumačenje SSP-a Srbija tumači kao sastavni deo Sporazuma, onda smo se složili da ne treba da ulazimo u sporazum koji je već potpisan, nego da kažemo da će se Srbija u primeni SSP-a uvek rukovoditi navedenim tumačenjem, što je isto, ali nije tako grubo”, rekao je Nikolić.

U diskusiji koja je prethodila poslanik liste „Za evropsku Srbiju” Dragoljub Mićunović istakao je da SSP ima veliki značaj za Srbiju, jer se Srbija, kako je objasnio, posle dužeg kolebanja, na izborima opredelila za evropske integracije.

Mićunović je naglasio da sada oko toga nema dileme i da su svi politički faktori shvatili da integracija Srbije u EU nema alternativu. Prema njegovim rečima, svaka vlada mora da vodi dijalog sa opozicijom, a svi politički faktori trebalo bi da postignu konsenzus oko najvažnijih pitanja za zemlju.

Poslanik G17 plus Željko Ivanji istakao je da SSP Srbiji omogućava bolji i normalan život „koji u Evropi neće biti ugrožavan ni od kletvi ni od nadrilekara”.

Njegova konstatacija da Srbija nema kontrolu nad Kosovom i Metohijom „ni u pravnom ni u faktičkom smislu” izazvala je niz replika radikala, koji tvrde da je, dok postoji Ustav Srbije, Kosovo sastavni deo Srbije „mada je faktički okupirano”.

Skupa karta za EU

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić reagovao je na Mićunovićevo izlaganje da je Evropa Srbiji oduzela 15 odsto teritorije i da „niko u Evropi nije platio takvu ulaznicu”, jer je, kako je rekao, „tako nešto ponižavajuće za jedan narod.”

Ilić je istakao da i opozicija hoće da Srbija uđe u EU, ali da Evropa „siledžijski uzima deo teritorije suverenoj državi bez blagoslova UN”.

Radikali su tražili da bude usvojen njihov amandman u kome se kaže da Srbija ulazi u EU kao celovita zemlja, sa Kosovom i Metohijom u njenom sastavu.

„Evrofanatizam podrazumeva da postoje i evroskeptici. Evrofanatik kaže u svojim sabranim delima da ova dva sporazuma treba da se prihvate, jer ako se ne prihvate Srbija ne može da izveze 15 tona pastrmke godišnje. Znači Kosovo i Metohija za 15 tona pastrmke”, rekao je poslanik SRS Zoran Krasić.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je da SSP nije samo trgovinski sporazum, kako to tvrde predstavnici vladajuće većine, već je i politički sporazum.

Samardžić je kazao da nije tačno da EU ne priznaje nezavisnost Kosova i Metohije. EU, prema njegovim rečima, formalno ne može da prizna nezavisnost država, ali neformalno može, jer komunicira i zaključuje ugovore s nezavisnim državama.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Žarko Korać istakao je da je SSP ogroman korak za Srbiju i da ga on podržava.

O energetskom sporazumu s Rusijom na sednici u petak

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da će parlament raditi dok ne bude završena načelna rasprava o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, a da će rasprava o energetskom sporazumu s Rusijom početi u petak.

„Dogovorili smo se na konsultacijama sa šefovima poslaničkih klubova da danas radimo do završetka ove tačke dnevnog reda, a sutra da počnemo sa drugom tačkom o gasno-naftnom aranžmanu”, rekla je predsednica parlamenta.

Đelić pozdravlja konsenzus

Zaključujući raspravu, potpredsednik Vlade Božidar Đelić je rekao da, u ime vlade, sa zadovoljstvom prihvata amandman SRS-a sa ispravkom, kojim se potvrđuje teritorijalni integritet Srbije.

Đelić je izrazio zadovoljstvo što je u parlamentu postignut konsenzus oko tri ključna strateška pravca zemlje - odbrane integriteta, ulaska u EU i gradnji privilegovanih odnosa sa Ruskom federacijom.

„Pokazaćemo da smo ozbiljna zemlja koja jasno stavlja do znanja celom svetu i našim saveznicima da mi imamo nacionalno jedinstvo oko najvažnijih pitanja”, poručio je Đelić.

Radikali će glasati za Sporazum o pridruživanju

Šef poslanika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da će radikali glasati za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, pošto je predstavnik Vlade prihvatio amandman radikala.

Nikolić je objasnio da Sporazum neće biti menjan, ali da će u Zakon o ratifikaciji SSP-a biti ubačena obaveza Vlade Srbije da sporazum tumači tako da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.

„Predstavnik Vlade je, uz neke tehničke ispravke koje sam učinio, prihvatio amandman SRS-a na Predlog zakona o potvrđivanju SSP-a, tako da očekujem da bi zakon mogao danas da bude izglasan i uz glasove radikala”, rekao je Nikolić novinarima u parlamentu.

Poziv za opozicionu saradnju

Zamenik predsednika SRS, Tomislav Nikolić uputiće u ponedeljak, 8. septembra, poziv za opozicionu saradnju čelnicima DSS-a i Nove Srbije, najavio je generalni sekretar SRS Aleksandar Vučić.

Na konferenciji za novinare, Vučić nije želeo da precizira šta će biti sadržina poziva, dodavši da „radikali žele da čuju mišljenje DSS-a i NS-a”.

Vučić je rekao da misli da se može postići „dogovor o nenapadanju, kako o nekom vidu parlamentarne tako i vanparlamentarne saradnje.



  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Venčanje je poseban događaj u životu i treba da ga pamtimo po lepom. Da bi sve proteklo kako treba, da bi se izbegao stres i nepotrebne tenzije ključna je...


U pravcu Slobožanska borbe se vode u urbanim oblastima Volčanska, gde, suočeni sa ogromnim brojem dronova, obe strane koriste male grupe. Sukobi se nastavljaju i severno od Lipca.


Nova vlada Nigera povukla se iz dva sporazuma o odbrambenom partnerstvu sa blokom u decembru

Izrael je osudio taj potez, koji je Madrid objavio prošle nedelje


Jednoglasnost je potrebna da bi se novac pretvorio u oružje, izjavio je visoki predstavnik spoljne politike bloka


Ostale novosti iz rubrike »