BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ganić prizivao tragediju

Ganić prizivao tragediju
16.08.2008. god.
BANJALUKA, 16. AVGUSTA  - Još sredinom februara 1994. godine NATO je donio odluku o bombardovanju srpskih položaja u BiH, ali Butros Gali, ipak, na taj akt nije stavio svoj potpis - podsjeća Biljana Plavšić u svojoj knjizi.

Ejup Ganić, potpredsjednik ratnog Predsjedništva BiH, odmah nakon eksplozije na Markalama, telefonira Jasušiju Akašiju, koji je bio izaslanik generalnog sekretara UN, i traži hitno bombardovanje srpskih položaja.

"Čitala sam stenogram i sa ove sednice Predsedništva BiH, iz koje je jasno ko je prizivao tragediju" - navodi Plavšićeva i dodaje:

"Imala sam, tj. došla sam do više stenograma predsedničkih sednica i čitala sam u Ševeningenu, čekajući moj transport za Švedsku. To je za mene bila `biser` literatura, jer su mi svi učesnici sednica poznati i to u takvoj meri da znam kada neko nešto kaže - šta to ima da znači".

On piše da je taj "orijentalni marifetluk" proučavala u vremenu kada je bila član predratnog Predsjedništva BiH.

"Šta mogu da znaju Rouz, Akaši, Oven i cela međunarodna? Jer, ono što se govori ne nosi predočeno značenje već ono što se podrazumeva" - napominje bivša predsjednica RS.

"Pamtim jedan događaj koji mi je ostao u lepom sećanju i za mene je značajan. Mislim da je to bilo sredinom maja, kada je došao ruski patrijarh Aleksij u Beograd i zajedno sa našim patrijarhom Pavlom posetio RS. Za njihov doček bila sam ja zadužena i sačekala sam ih na prelazu Karakaj kod Zvornika.

Duga kolona vozila išla je prema Palama gde su se sreli sa predsednikom Karadžićem a onda smo krenuli prema Sarajevu, u komandu Ruskog bataljona koji je bio smešten na Grbavici, delu Sarajeva koji je bio pod našom kontrolom" - navodi Plavšićeva.

Dan je bio divan a svi Srbi sa Grbavice došli su da pozdrave dva draga gosta. Spontana radost i srdačnost bila je prisutna je na svim licima, ali i sreća što će preživjeti jedan dan bez granata (takva je bila naredba - op. autora).

"A tu, na Grbavici, nekoliko metara od mog stana iz kojeg sam pobegla 22. maja 1002. i koji je kasnije granatiran, Ruska pravoslavna crkva o svom trošku će graditi pravoslavnu crkvu.

Dva patrijarha su došla da osveštaju zemljište na kojem je postavljen drveni krst visine tri metra. Ljudi su u redu disciplinovano prilazili da ih patrijarsi blagosiljaju.

A ja sam zamišljala kako ću se posle rata vratiti u Sarajevo. Čuvala sam dugo, dugo, ključeve i prisećala se negde pročitane priče o proterivanju Sefarda iz Španije. Mislim da je to bilo u 15. veku. Rasuli su se po svetu ali su čuvali ključeve svojih kuća u Španiji i predavali ih novim generacijama u nadi da će se jednom neko vratiti" - piše Plavšićeva i dodaje:

"Od svega toga ne bi ništa. Ključeve sam bacila. Nema povratka u Sarajevo. Ni crkva se nije izgradila jer je celo Sarajevo Dejtonskim sporazumom pripalo Federaciji. Samo se džamije grade".

Od svega, navodi ona, "tu su samo staračke godine koje provodi u zatvoru Hinseberg, sećajući se minulih događaja".


  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik

Mađarski lider tvrdi da će nova postrojenja u Poljskoj, Slovačkoj i Rumuniji koordinirati isporuke oružja Kijevu


Glavna pretnja Evropi ne dolazi od Moskve, već od kritične zavisnosti od SAD, izjavio je predsednik

Zapadnoj propagandi postaje sve teže da ubedi globalnu većinu, rekao je izaslanik Rusije u UN


Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...


Ostale novosti iz rubrike »