BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Otvorene Olimpijske igre

Otvorene Olimpijske igre
09.08.2008. god.
Paljenjem olimpijskog plamena, završena je ceremonija otvaranja Letnjih olimpijskih igara. Spektaklom epskih razmera Kina je dočekala rekordan broj sportista u Pekingu. Olimpijski tim Srbije ima 92 predstavnika u osam pojedinačnih i tri ekipna sporta.

Posle svečanog defilea zemalja učesnica, olimpijski plamen je na spektakularan način upalio legendarni kineski gimnastičar Li Ning, osvajač tri zlatne, dve srebrne i jedne bronzane medalje na Olimpijskim igrama.

Od Olimpije do Pekinga, olimpijsku baklju nosilo je oko 20.000 ljudi.

U Kini je ta čast pripala i "običnim" ljudima, pa je baklja na svom putu do "Ptičjeg gnezda" bila i u rukama zemljoradnika, radnika, učenika...

Olimpijske igre u Pekingu, na kojima će od danas do 24. avgusta učestvovati 10.500 sportista iz 204 zemlje, otvorio je predsednik Kine Hu Đintao.

Ukupno 2.008 bubnjara pratilo je odbrojavanje, a pred više od 90.000 gledalaca na potpuno novom "Nacionalnom stadionu", program je izvelo oko 15.000 različitih umetnika.

Organizacija igara Kinu je koštala rekordne 43 milijarde dolara, odnosno skoro tri puta više nego pre četiri godine u Atini.

Ceremoniji otvaranja Igara prisustvovalo je 80 svetskih državnika, među kojima i predsednik Republike Srbije Boris Tadić i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

Oko 91.000 gledalaca na stadionu i više od milijardu uz male ekrane širom planete imalo je priliku da "na dlanu" vidi oživljavanje 5.000 godina stare kineske istorije i ljudske civilizacije uopšte.

Tročasovni spektakl režirao je jedan od najboljih kineskih filmskih režisera Žang Jimu.

Zvanični logo igara je "Razigrani Peking", a maskota igara su pet Fuve, od kojih svaka predstavlja jednu boju Olimpijskih prstenova.

Olimpijski slogan, "Jedan svet, Jedan san" poziva svet da se ujedini u duhu olimpizma.

U organizaciji Igara narednih dana sportistima, novinarima i posetiocima pomaže i 70.000 volontera, među kojima je 935 stranaca iz 98 zemalja sveta.

Jedini volonter iz Srbije je Biljana Simić iz Niša, koja je diplomirala kineski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, a sada je na doktorskim studijama u Pekingu.

 

Srpski tim na Olimpijskim igrama

Zastavu Srbije nosila je naša najtrofejnija sportistkinja Jasna Šekarić, koja je rekla da je "izuzetno srećna i ponosna" što joj je pripala ta velika čast i da bi "bilo lepo da se uspešan niz od pet olimpijskih trofeja nastavi i u Pekingu".

Srpski vaterpolisti, odbojkaši u obe konkurencije, fudbaleri, desetoro atletičara, petoro strelaca, devetoro plivača, troje veslača, dva rvača, dvojica biciklista, jedan stonoteniser i petoro tenisera poručivali su tokom pripremnog perioda i uoči početka Igara da će "sve učiniti" kako bi srpska javnost bila ponosna na njihova dostignuća.

Srpskoj javnosti ostaje da veruje u obećanja i mogućnosti naših olimpijaca, navija za njih i nada se da će posle Pekinga zajedno proslaviti uspehe, kako je istakao predsednik Srbije Boris Tadić "male zemlje po prostranstvu, ali velike po sportskim dostignućima".



  • Izvor
  • RTS
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »