BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Olakšice važe, olakšanja nema

 Olakšice važe, olakšanja nema
07.08.2008. god.



BANJALUKA - Ne postoji realna osnova za zadovoljstvo u primeni sporazuma o viznim olakšicama za građane Albanije, BiH, Crne Gore i Srbije sa zemljama šengenskog ugovora, pokazalo je istraživanje u okviru projekta "Da li je zaista važno? Viza proces u zemljama zapadnog Balkana: Praćenje provedbe novih sporazuma", koji je sproveo Evropski servis za građansku akciju.

U saopštenju organizacija uključenih u projekat u čijem su istraživanju učestovali aplikanti za vize ispred odabranih konzulata zemalja članica EU navodi se da do sada nije zabeležen nijedan pozitivan odgovor na primenu novog viznog režima u regionu.
"Većina ispitanika ne primećuje razliku između situacije pre i posle stupanja na snagu ovog sporazuma 1. januara ove godine. Zaključci istraživanja su i da građani nisu dovoljno informisani o sprovođenju novog viznog režima u njihovoj zemlji, da je trošak za vizu od 35 evra samo jedan od troškova u procesu dobijanja vize, kao i da molbe za vizu mogu biti odbačene bez ikakvog objašnjenja", navodi se u saopštenju Evropskog servisa za građansku akciju.
Takođe, njihovo istraživanje je ukazalo i na to da standardi dobre administracije i učtivosti prema aplikantima nedostaju u nekim slučajevima, jer čak 29 odsto ispitanika nisu zadovoljni načinom na koji su "započeli put prema zemljama Šengena".
"Naročito su zabrinjavajuće žalbe koje ukazuju na to da je postalo teže, a ne lakše dobiti vizu. Nismo naišli na mnogo dokaza da se dugoročna viza sa pogodnostima višestrukih ulaza češće odobrava aplikantima, jer je EU očito svoj rad na ovom pitanju svela na način da uskladi retoriku sa praksom", ističu u Evropskom servisu za građansku akciju.
Oni navode primer da je jedan od ispitanika istakao da je apliciranje za dobijanje vize stresno iskustvo, jer se često čak do zadnjeg momenta ne može znati da li će moći da ode na put.
Istraživanje u okviru projekta Evropskog servisa za građansku akciju (ECAS) obavljeno je u maju i početkom juna ove godine, a primenjena je metodologija "Batori fondacije" na način da nekoliko osoba intervjuiše podnosioce molbe za vizu.  



  • Izvor
  • Blic
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik

Ruske trupe su noću izvele seriju bespilotnih letelica kamikaza na različite ciljeve ukrajinskih formacija. U Grebenki, Kijevska oblast, Gerani su pogodili skladišta nafte u Hark


Mađarski premijer tvrdi da se EU približava tački bez povratka u Ukrajini koja bi mogla dovesti do vojnog sukoba sa Rusijom.

Trend je uglavnom bio vođen sektorima koji nisu resursi, rekao je predsednik


Ruske trupe su izvršile udare na položaje Oružanih snaga Ukrajine u pozadinskim oblastima teritorije pod kontrolom kijevskog režima, uključujući i oblast Hmeljnicki. OSU su izvrši


Ostale novosti iz rubrike »