BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija će podržati vojnu intervenciju u Maliju

Rusija će podržati vojnu intervenciju u Maliju
13.12.2012. god.

Rusija podržava inicijativu Afričkog saveza i Ekonomskog saveza zemalja Zapadne Afrike za rešavanje krize u Maliju- izjavio je specijalni predstavnik predsednika Rusije za saradnju sa zemljama Afrike- Mihail Margelov. Gore pomenute organizacije razrađuju planove za vojnu intervenciju u Maliju, kako bi se sever ove države oslobodio od islamista.

Rusija dozvoljava mogućnost da u Mali budu upućene međunarodne trupe za pomoć vlastima u uspostavljanju teritorijalne celovitosti. Odgovarajuća rezolucija SB UN je bila potpisana 12.oktobra. Svojom izjavom je Mihail Margelov potvrdio da je Moskva rešena da se dosledno pridržava odredbi ovog dogovora.

Vojna intervencija zahteva detaljnu pripremu, smatra stručnjak Instituta Afrike pri RAN, bivši ambasador Rusije u Maliju, Evgenij Korendjasov:

- Rusija, bezuslovno prati sva događanja. Ali, Moskva insistira na vrlo jasnoj formulaciji mandata za sprovođenje mirovne operacije u saradnji sa SB UN, kako bi predlozi po pitanju mandata i način delovanja bili usaglašeni na nivou organizacija Afričkog saveza i Ekonomskog saveza zemalja Zapadne Afrike. Samo posle toga SB UN može da razmtra datu rezoluciju.

Pri tom, u Moskvi smatraju da bi, pre nego što se odobri intervencija međunarodnih sila u Maliju, trebalo upotrebiti sve ostale mehanizme za rešavanje krize. Ovo se ima u vidu povodom dešavanja u Libiji, ubeđen je stručnjak Instituta Afrike RAN Vladimir Šubin:

- Teška situacija u Maliju je neposredna posledica tragične situacije u Libiji, odnosno vojne intervencije u toj zemlji. Tuarezi su posle smene vlasti u Libiji u Mali ušli sa oružijem u rukama. TO je sve samo još podstaklo pokušaje separatizma i otcepljenja severnih krajeva od Malija.

Prelazak Tuarega iz Libije u Saharsko- Sahelsku oblast Malija, i to što su oni doneli veliku količinu oružja sa sobom, destabilisalo je situaciju u regionu. Ovo je podvukao ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin na sednici o Maliju:

- Neophodno je strogo sagledati i razmotriti ranije predloženi neophodni režim embarga na oružije u odnosu na Libiju, kao i mere kojima bi se kontrolisalo rasprostiranje oružja sa teritorije Libije, uključujući i zenitno-raketne komplekse. Dodatnu težinu ovim problemima daje i činjenica da u Libiji postoje zalihe hemijskog oružja.

Kriza u Maliju izaziva posebnu opasnost i zato što ekstremisti na severu zemlje ne kriju svoje veze sa mnogim regionalnim teroristiškim organizacijama, u tom smislu i sa „Al Kaidom“.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Glavna pretnja Evropi ne dolazi od Moskve, već od kritične zavisnosti od SAD, izjavio je predsednik


Zapadnoj propagandi postaje sve teže da ubedi globalnu većinu, rekao je izaslanik Rusije u UN

Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...


Doniranje borbenih aviona Kijevu neće uključiti članove alijanse u sukob, insistira Jens Stoltenberg

Ivan Sirski, pastorak Aleksandra Sirskog, je govorio o karakteru i izdaji svog očuha


Igre BRIKS-a otvorene su u Kazanju i trajaće do 24. juna, dok će se u 27 sportskih disciplina takmičiti oko 5.000 sportista. Učestvuje 97 država, svoje predstavnike - njih...


Ostale novosti iz rubrike »