BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Trut ne poštuje zakon?

Trut ne poštuje zakon?
25.08.2012. god.

Bespilotni avioni su se pretvorili u oružje koje izaziva strah, to je zaključak međunarodnog Internet-portala The Huffington Post sa sedištem u Nju-Jorku. Zamislite broj egzekucija uz pomoć napada iz vazduha, opravdanih svuda nekim nepoznatim obaveštajnim podacima, piše, između ostalog, portal, - onda ćete steći predstavu o jezivom svetu, kojem se krećemo.

Svetu, u kojem zemaljski bogovi manipulišu nebeskim robotima, koji nose smrt. A posle završenog posla vraćaju se kući i grle svoju decu.

Bespilotni projektili su dobili naziv trutovi. Trutovi, kao što je poznato, ništa korisno u košnici ne rade, oni igraju pasivnu ulogu. Podsećaju na njih i takvi projektili, koji su podređeni upravljanju od strane operatora. Samo su rezultati te pasivnosti različiti. Prema podacima britanske The Independent, u vreme Džordža Buša u oružanim konfliktima je bilo izvršeno 52 napada uz korišćenje trutova, u vreme vlasti njegovog naslednika, nosioca Nobelove nagrade mira Baraka Obame, takvih napada je bilo 282. Pri tome su sporedne žrtve po pravilu stotine civila.

Već pomenuti portal The Huffington Post navodi podatke istraživanja fonda New American Post, prema kojima 114 raketnih napada sa američkih trutova u Pakistanu rezultiralo je smrću više od 30 odsto civila.

Istupajući na sednici Saveta UN za ljudska prava u Ženevi, specijalni referent UN Ben Emerson rekao je da između ostalih mnoge zemlje, uključujući Rusiju, Kinu i Pakistan, istupaju za neophodnost istrage slučajeva smrti civila od napada bespilotnih projektila. Eksperti i predstavnici javnosti, zabrinuti zbog lavinskog rasta primene takvih sredstava, istupaju za regulisanje pravnih aspekata njihovog korišćenja.

Hoće li nastati neka međunarodna konvencija, posvećena tome?

Pred mikrofonom je Igor Korotčenko, direktor Centra analize svetske trgovine oružjem i glavni urednik časopisa Nacionalna odbrana, koji to smatra neophodnim.

- Uzimajući u obzir da bespilotni projektili, opskrbljeni za napad, se aktivno razvijaju praktično u svim zapadnim zemljama, i ne samo zapadnim, takva konvencija, očigledno, mora da bude potpisana. Pitanje je ko će definisati njene principe i preuzeti inicijativu da podnese taj dokument SB UN, jer poslednje verzije američkih napadnih bespilotnih projektila već mogu da budu tretirane kao oružje, koje potkopava međunarodnu stabilnost.

U primeni trutova ima i još jedan pravni aspekat. Nemački nedeljni list Die Zeit pita: da li može da se smatra stranom misijom bundesvera, ako oficir, sedeći, recimo, na avionskoj bazi kod Šlezviga već posle povlačenja snaga iz Avganistana lansira raketu sa bespilotnog projektila na odred talibana negde kod Fajzabada? Da li bundestag mora da da dozvolu? Trutovi ne daju odgovor na to pitanje.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »