BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Umire Mrtvo more

Umire Mrtvo more
30.10.2007. god.

Mrtvo more koje se nalazi na granici Izraela i Jordana opada posljednjih nekoliko godina zabrinjavajućim tempom i sada je 420,47 metara ispod nivoa svjetskog mora, čak 15 centimetara niže nego prošlog mjeseca, upozorila je ovih dana izraelska Hidrološka služba.
Dramatično opadanje nivoa mora - 1,2 metara godišnje - posljedica je prekomjerne upotrebe vode iz Galilejskog jezera i reke Jordan za poljoprivredu, hidrocentrale i vodu za piće. Izrael i Jordan preusmeravaju čak 90 odsto toka te reke.
Ekološka organizacija "Prijatelji zemlje" upozorila je još prije nekoliko godina da bi Mrtvo more moglo da nestane za pola vijeka, ako se ne odustane od takve prakse.
Uz obalu Mrtvog mora sve je više udubljenja koja otežavaju izgradnju neophodne infrastrukture i dovode u opasnost posjetioce. More je sve dalje od hotela i banja, podignutih prije 20 godina na samoj obali.
Ugrožene su i ionako rijetke vrste životinja poput leoparda, kozoroga i zečeva i milioni ptica koje se tamo gnijezde svake godine tokom selidbe između Evrope i Afrike.
Za posljednjih 50 godina površina Mrtvog mora, najslanijeg na svijetu, na najnižoj tačci na planeti, smanjena je za trećinu, a dubina je mu je opala za 25 metara.
Jedino moguće rješenje, koje je predsjednik Izraela Šimon Peres promovisao posljednjih godina, jeste uspostavljanje "mirovnog kanala" između Crvenog i Mrtvog mora. Voda bi se usput koristila za proizvodnju energije i za desalinizaciju u objema susjednim zemljama.
To rješenje nije, međutim, dobro ni sa ekološke ni sa ekonomske tačke gledišta, ističu izraelski mediji, pozivajući se na procjene stručnjaka. Niko ne zna sigurno šta bi se desilo kad bi voda iz Crvenog dospjela u Mrtvo more. Neki predviđaju da bi se mogao formirati sloj gipsa koji bi obojio Mrtvo more u bijelo dok u gornjem sloju vode ne bi bilo soli i minerala karakterističnih za to more, po čemu je i dobilo ime na hebrejskom Jam hamelah - More soli.
Drugi scenario je iznenadna pojava flore i faune u Mrtvom moru, u kojem nema života, po čemu je dobilo drugo ime, ono po kojem je poznato u cijelom svijetu. Isto tako, kanal bi mogao da ugrozi ekološku ravnotežu koralnog spruda u Crvenom moru, upozoravaju stručnjaci.
Drugo rješenje je obnova dotoka svježe vode u Mrtvo more koje bi dovelo do rehabilitacije rijeke Jordan. To zahtijeva dramatičnu promjenu u odnosu prema upotrebi i prečišćavanju vode u Izraelu. Izraelska javnost morala bi da shvati da je štednja voda osnovna za očuvanje jedinstvenog prirodnog blaga.
Ranije se pominjalo i povezivanje Sredozemnog mora s Mrtvim morem, ali taj predlog nije naišao na odobravanje susjednih zemalja.
Voda je ionako predmet spora u regionu Bliskog istoka, gde rješenje decenijskog izraelsko-palestinskog sukoba još nije na vidiku.
Zbog neprijateljstva između Izraela i Arapa, ometani su napori da se zajednički vodi briga o korišćenju raspoloživih rezervi vode. Pri tom se ne obraća dovoljno pažnje na dar prirode pa će, možda, buduće generacije samo slušati sjećanja svojih roditelja na Mrtvo more, koje je nekad postojalo.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...


Ostale novosti iz rubrike »