BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sarajevska zima bez ruskog gasa

Sarajevska zima bez ruskog gasa
28.09.2007. god.

Moćno oružje kakvo je višecijevni raketni bacač orkan, kalibra 262 milimetra, proglašeno je neperspektivnim za Oružane snage BiH i može se prodavati zemljama koje nisu pod međunarodnim sankcijama.

Dovoljno je da tvornice namjenske industrije koje su prije rata zajedno proizvodile orkan, pribavile saglasnosti od državnih ministarstva odbrane, vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, te vanjskih poslova.

Direkcija namjenske proizvodnje FBiH obaviještena je da su preduzeća BNT iz Novog Travnika i "Pretis" iz Vogošće, mimo saglasnosti ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja potpisala ugovor o isporuci višecijevnih raketnih bacača Gruziji. Tu informaciji potvrdio je i direktor Direkcije Ismat Briga.

- Dobili smo saglasnost od Ministarstva odbrane i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Još se čeka na potpis ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja - tvrdi Briga.

Međutim, prema raspoloživim informacijama iz tih ministarstava nakon protivljenja Rusije i diplomatske note koju je nakon obavještajnih saznanja uputio ambasador u BiH Konstantin Šuvalov, te nakon njegovih razgovora s Harisom Silajdžićem i Svenom Alkalajem, Ministarstvo vanjskih poslova neće potpisati saglasnost za isporuku orkana. Preduzećima namjenske industrije u tom slučaju ostalo je da ofanzivno oružje prokrijumčare.

Po riječima direktora Direkcije namjenske industrije FBiH, Rusije nije zemlja koja može u BiH određivati koje će se oružje i kome prodavati.

- Po Zakonu imamo tri embarga koja poštujemo. To su embargo UN, Evropske unije i OSCE-a. Tamo gdje su sankcije, oružje se ne prodaje. Bez obzira na intervenciju Rusije, mi samo čekamo potpis iz MVP-a i oružje se može prodati - kaže Briga.

Višecijevne rakatne bacače u ograničenom broju razvila je namjenska industrija SFRJ. Određen broj isporučan je Kuvajtu dok su ostali primjerci sačuvani u fabrici BNT u Novom Travniku

Direktor BNT-a, Abaz Mandžuka, nema informaciju da su dobijene dozvole ministarstava odbrane i vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Prodajom BNT bi zaradio oko milion KM.

- Ugovor sa "Pretisom" je mnogo veći i iznosi oko 14 miliona dolara. Dobijanjem tog ugovora uz "Pretis" bi oživio, pored ostalih, i "Vitezit" koji bi imao više posla. Uglavnom, svako ima zaseban ugovor. Mi radimo sredstva, a "Pretis" raketu. Kada bi prodali rakete, oživjeli bi našu tehnologiju koja je faktički mrtva od 1991. godine. Imali bi posao i imali bi se čime baviti - kaže Mandžuka.

Raketa za orkan je razvijena u dvije varijnte, s kasetnom bojevom glavom, kumulativno-parčadnim bombicama i s kasetnom bojevom glavom s protivtenkovskim minama. Minimalni domet je pet, a maksimalni 50 kilometara. Za izvoz naoružanja zainteresovan je i presjedavajući Predsjedništva, Željko Komšić. On je od Alkalaja zatražio da ispita mogućnost izvoza noružanja u Gruziju, jer se kako je naveo ugrožava razvoj namjenske proizvodnje u BiH.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...


Doniranje borbenih aviona Kijevu neće uključiti članove alijanse u sukob, insistira Jens Stoltenberg

Ivan Sirski, pastorak Aleksandra Sirskog, je govorio o karakteru i izdaji svog očuha


Igre BRIKS-a otvorene su u Kazanju i trajaće do 24. juna, dok će se u 27 sportskih disciplina takmičiti oko 5.000 sportista. Učestvuje 97 država, svoje predstavnike - njih...

Što pre Srbija smogne snage da se priključi Novom svetu, ponosno i bez ostatka nastavi da razvija svoje bratske odnose sa Rusijom i oslobodi se navedenih okova i zabluda,...


Prema regulatoru, renminbi je u maju činio 54 odsto udela na deviznom tržištu


Ostale novosti iz rubrike »