BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Belorusija spremna da primi rusko strateško nuklearno oružje – predsednik

Belorusija spremna da primi rusko strateško nuklearno oružje – predsednik
01.04.2023. god.
Minsk i Moskva „neće se zaustaviti ni pred čim“ da zaštite svoj narod, rekao je Aleksandar Lukašenko

 Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko razmišljao je o mogućnosti da njegova nacija bude domaćin ruskom strateškom nuklearnom naoružanju tokom godišnjeg obraćanja parlamentu u petak. Njegove reči su usledile kada je Moskva objavila svoje planove da rasporedi svoje taktičko nuklearno oružje u Belorusiji.

 
„Ja i Putin možemo da odlučimo i da rasporedimo strateško nuklearno oružje ovde, ako bude potrebno“, rekao je Lukašenko poslanicima, dodajući da će taj potez pokazati spremnost dve nacije da brane svoj „suverenitet i nezavisnost“.

„Nećemo se zaustaviti ni pred čim da zaštitimo naše nacije, naše države, naš narod“, rekao je beloruski lider, dodajući da će taj potez verovatno poslužiti kao efikasno sredstvo odvraćanja od bilo kakvih neprijateljskih poteza SAD i njihovih saveznika. Beloruski predsednik je izrazio nadu da će razmeštanje strateškog nuklearnog oružja u njegovoj zemlji „na duže vreme otrezniti sve jastrebove preko bare“.

Lukašenko je takođe rekao da je već naredio vojsci da obnovi objekte koji su korišćeni za skladištenje interkontinentalnih balističkih projektila Topol i koji su služili kao njihova potencijalna lansirna mesta u sovjetsko vreme. Prema rečima predsednika, Belorusija je zadržala sve objekte, koje je nazvao „složenim inženjerskim strukturama“.

Rusija trenutno koristi interkontinentalne balističke rakete Topol-M i Jars – nadograđene verzije raketa Topol sovjetske proizvodnje razvijene 1980-ih. Rakete bi mogle biti bazirane na silosima ili postavljene na pokretne, samohodne platforme na točkovima. Neke od mobilnih verzija originalnih raketa Topol bile su raspoređene u Belorusiji tokom sovjetske ere.
 
Beloruski predsednik je ranije i više puta zagovarao raspoređivanje ruskog nuklearnog oružja u svojoj zemlji, navodeći pretnju koju predstavlja Zapad. U oktobru 2022. ukazao je na pregovore o „nuklearnoj podeli“ između Vašingtona i Varšave, upozoravajući da bi nuklearno oružje moglo biti postavljeno u Poljskoj, koja se graniči sa Belorusijom.

Prošle nedelje. Putin je najavio raspoređivanje ruskog taktičkog oružja u Belorusiji rekavši da će specijalno skladište za njih biti spremno do 1. jula. Moskva je svoju odluku obrazložila ukazujući na planove Londona da Kijevu isporuči municiju sa osiromašenim uranijumom.
 
Rusija je kritikovala ovaj potez Velike Britanije kao znak "apsolutne nepromišljenosti, neodgovornosti i nekažnjivosti" Londona i Vašingtona.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski povezao je odluku Moskve da postavi nuklearno oružje u Belorusiju sa nekim navodnim „neuspesima“ tokom sastanka Putina i kineskog predsednika Si Đinpinga ranije u martu.
 
„Signal o tome da Rusija raspoređuje svoje nuklearno oružje na beloruskoj teritoriji ukazivao bi na neuspeh Putinovog sastanka sa kineskim liderom“, rekao je Zelenski na konferenciji za novinare sa moldavskim predsednikom, kao i premijerima Hrvatske, Slovenije i Slovačke u Kijevu. On nije precizirao na koji način su ta dva događaja po njegovom mišljenju povezana.

Putin i Si su tokom posete potpisali više desetina dokumenata o pojačanoj saradnji u oblastima od trgovine i industrije do nauke i vojske. Kasnije je Moskva potvrdila da su dve zemlje u završnoj fazi postizanja gasnog megaposla, dok je Peking rekao da ima za cilj bližu odbrambenu saradnju sa Moskvom. Pentagon je takođe opisao posetu Sija Moskvi kao „veoma zabrinjavajuću poruku“.


  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »