BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zašećerena realnost

Zašećerena realnost
19.09.2022. god.

 

 

Primetim komšiju pre neki dan u redu u marketu. 'Lele, komšo, ajd da mi pomogneš nešto, da uzmeš i ti paket šećer, ja eve uzedo dva' 'Pa šta će ti toliko šećer?' 'Pa vidiš da nema, neće ni ima, dok Putin ne pobedi'.

 
Šećera, naravno, ima, i to na desetine i desetine tona ali - u magacinima proizvođača. Tržišna ekonomija, i neo-liberalni kapitalizam kod nas prisutan, nalažu da profit bude najvažniji parametar poslovanja. To u praksi znači - zašto da prodajem šećer ovde za manje od jednog eura, ako je u Sloveniji dva eura. Na to treba dodati i trgovačku maržu, koja za osnovne namirnice, navodno, ne postoji, ali u praksi ide od petnaest do dvadeset odsto.
 
Tehnologija prerade hrane je značajno napredovala poslednjih godina, pa tako šunka ili kobasica koju kupite, je šetala po livadama pre par godina, u najboljem slučaju. Takođe, veliki broj ljudi ne zna i da je zamrznuta riba, koja se kupuje kod nas, plivala u vodama Argentine ili Mediterana prošle sezone. Naime, jeftinija riba koja se ne može prodati kao sveža zbog svog niskog kvaliteta, obično se zamrzava na velikim brodovima, te u transportu i raznim hladnjačama provede i do osam meseci.
 
Ali vratimo se na šećer, rafinisani, koji zapravo i nije preterano zdrav. Mnogo zdraviji je med - naravno, ako kupite pravi med. Kao i ostalim sferama, i ovde pravila dopuštaju značajno razlikovanje 'od etikete'. U mnoge  vrste meda proizvođači dodaju šećerni sirup ili melasu, nekada čak i do dvadeset odsto. Razlika između pravog prirodnog i ovog 'obogaćenog' meda je i u tome što ovaj drugi ne kristališe. Ako stavite teglu meda na hladno ili u frižider, posle izvesnog vremena on će se stegnuti i pojaviće se kristali, što je prirodni proces. Med koji sadrži dodatke to ne čini, a neki od ovih proizvoda imaju čak i razne konzervanse.
 
 
Ivan Trajković 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva bi mogla da poremeti diplomatsku kampanju Kijeva predstavljanjem alternative svojoj „formuli mira“, izjavio je ukrajinski predsednik


Američki državni sekretar tvrdi da je dobro što pokojni predsednik više ne može da čini „užasna dela”

Peking je slične tvrdnje Vašingtona nazvao „neosnovanim“ i „neprihvatljivim“


Kancelar Olaf Šolc upozorio je da bi takav potez doveo NATO u direktan sukob sa Rusijom

Kancelar Olaf Šolc upozorio je da bi takav potez doveo NATO u direktan sukob sa Rusijom


Zapad „drži vrata malo odškrinuta“ uprkos naoružavanju Kijeva i pritiskanju ekonomije Moskve, tvrdi ukrajinski predsednik


Ostale novosti iz rubrike »